Millaisia majoituksia olette saaneet äkkilähdöillä, jossa "määrittelemätön majoitus" tai matkajokeri tms? Entä onko tarvinnut vaihtaa majoitusta esim kesken loman, tai muuta, mikä pitäis ottaa huomioon?
Mainitkaa myös matkantarjoaja, kiitos :)
Mainitkaa myös matkantarjoaja, kiitos :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
eiköhän ne äkkilähdön hotellit ole samoja mitä myydään lomaoppaan sivuilla. Et varmaankaan joudu mihinkään risumajaan asettumaan.Toivottavasti en ole väärässä.
Tjärellä ainakin lukee: "Majoitus ei välttämättä ole Tjäreborgin esitteessä/ internetissä mainituissa hotelleissa." ja käsittääkseni sama pätee myös muihin matkanjärjestäjiin, siksi kiinnostaiskin, että onko nää sitten aina jotain kauheita murjuja, vai kannattaako satsata muutama kymppi enemmän, jotta tietää mihin on menossa..
Joillain matkanjärjestäjillä ainakin sanotaan selvästi että ns. määrittelemätön majoitus ei välttämättä tarkoita oppaassa/esitteessä olevia hotelleja, hotelli voi sijaita etäällä keskustasta ja olla tasoltaan vaatimaton yms.
Jos haluaa varman päälle valita niin ottaa äkkilähdön jossa majoitus on tiedossa, niitäkin saa edullisesti ainakin Finnmatkoilta.
Itse olimme Sharmissa ja Finnmatkojen määrittelemättömät saivat Three Corners Kiroseiz:n huoneen joka oli kyllä hyvin osunut äkkilähtö! Se oli sitten toinen juttu että
heidän piti ostaa All inclusive hotellista, ja hinta oli tietysti kalliimpi kuin nettivarauksen yhteydessä.
Ai että finnmatkoilla edullista? Hah, en maksa mistään viikon äkkilähdöstä _ALKAEN_ 500euroa, oli mimmonen "huippuhotelli" tahansa, tuntuu olevan kallein tuo finnmatkat kaikin puolin..
Tuntuu että äkkilähdön idea on kokonaan kadonnut, hinnat ovat sitä luokkaa että huhhuh. Itse en ole menossa hotelliin möhnimään, enkä todellakaan ota mitään AI:tä, joten en aio niistä ihmeempiä maksaakaan.
Se sitten onkin mukavaa jossain B luokan hotlassa missä ei ole ilmastointia, arvaa onko lämmin jo tähän vuodenaikaan. Muutenhan sillä ei ole mitään merkitystä jos on liikkeellä kokoajan.
Kaatokännissä nukahtaa kivasti, mutta kun herää rapulassa kuumaan helvettiin niin meinaa henki lähteä.
Ryypätä voi kotonakin, että jos ei muuta tekemistä lomalle keksi, kuin dokata tai maata hotellissa, niin ei kannata ainakaan muslimimaahan lähteä, viron laivaristeily riittää.
Ei Egyptissä öisin ole (tähän aikaan) todellakaan niin kuumaa, etteikö pärjäisi ilman ilmastointia. Illalla pitkähihaista päälle ja aamulla auringon noustessa menoks. Ei olla koskaan nukuttu ilmastointi päällä, koska se on liian kylmä. Yleensä rannalta tullessa tai muuten päivällä on tullu hetken aikaa pidettyä päällä, mutta muuten siitä saa vain flunssan.
Harmi ettei yhtään asiaan kuuluvaa vastausta, mutta toisaalta eipä nyt sitten tarvitse "äkkilähtöä" ottaa. Löydettiin eräs suhteellisen halpa matka oikein hyvällä NELJÄN TÄHDEN hotellilla Sharmiin, kun aikani kaivoin.
Mutta ei "äkkilähdöistä" ja silti halvempi, kuin esim finnmatkojen "määrittelemätön hotelli".. Että semmosta äkkilähtöpolitiikkaa matkatoimistoilla, ei näköjään kannata.
Kiinnostaa tietää nuo äkkilähdöt! Onko kuka ottanu tälläsia?
Tiedän kyllä että joskus voi sattua loistohotelli siihenkin, muuta entäs se kolikon toinen pioli? Onko joku joutunut jonnekkin oman onnensa varaan?
Elämäntilanne on nyt sellainen että täytyisi ottaa aikalisää,,
Saisiko asiallisia vastauksia kokeneilta, moni muukin haluaisi tietää asiasta.
Kiitän ja halin ystävät rakkaat
Tässä sulle asiallinen vastaus:Käytiin helmikuussa deturin äkkilähdöllä sharmissa.Meillä oli paikallisen luokituksen mukaan **** hotelli. Hotelli oli kaikinpuolin moitteeton,siivous ja palvelut pelasivat.
Olen ollut määrittelemättömillä matkoilla 4 kertaa. Menen vielä jatkossakin.
Mukavaa matkaa.