Vieläkö kehitysmaa Irlanti jaksaa kiinnostaa call center -työläisiä? Taitaa olla hurja alamäki menossa siellä kuten Islannissakin. Olihan se aikamoista hypetystä pari vuotta sitten, kun Pohjois-Karjalan tytöt ja pojat pääsivät Irlantiin suureen maailmaan. Silloin jo nauratti porukoiden jutut.
Suomalaishypettäjien tavarat varmaan ehti homehtua siellä kosteassa ilmastossa, missä edes lämmityslaitteita ei tunneta. Julkinen liikenne on Dublinissa lähinnä vitsi.
Irland never
6
1639
Vastaukset
- Dublin 15:ssa duunissa.
ainakin jutuista päätellen. heh-heh.
- olla lähinnä
se vitsi.
Irlantia kauniimpaa, monipuolisempaa ja mielenkiintoisempaa maata on vaikea löytää. Siis jos sitä monipuolisuutta etsii, eikä möllötä jossain lämmittämättömässä kopissa koko "talvea". Irlannissa on oikein hyvin lämmitetyt asunnot näin talvella.
t. nimim. 122 maassa matkaillut ja Irlannissa jo vuoden asunut - irkkulainen
olla lähinnä kirjoitti:
se vitsi.
Irlantia kauniimpaa, monipuolisempaa ja mielenkiintoisempaa maata on vaikea löytää. Siis jos sitä monipuolisuutta etsii, eikä möllötä jossain lämmittämättömässä kopissa koko "talvea". Irlannissa on oikein hyvin lämmitetyt asunnot näin talvella.
t. nimim. 122 maassa matkaillut ja Irlannissa jo vuoden asunutVaikka maata rakastankin niin "Irlannissa on oikein hyvin lämmitetyt asunnot näin talvella." on kyllä niin vitsi.
- edes koskaan
Irlannissa käynyt (se muuten kirjoitetaan englanniksi Ireland eikä Irlan kuten sinä kirjoitat!)?
Nuo tuon tyyliset kirjoitukset palstalla kuin palstalla tulevat yleensä asiaa (esim. maata/kaupunkia) tuntemattomilta. Silkkaa provoa!- Leipreachán
Paljon riippuu asunnosta, millainen se talvella on. Meillä pysyi kyllä ihan hyvin lämpimänä, kunhan vain piti lämmityksen päällä. Eristykset ei olleet samaa luokkaa kuin Suomessa ja yksinkertaiset ikkunalasit (vaikka paksut olivatkin) eivät varmasti olleet järin energiataloudelliset. Jos lämmityksen otti pois niin asunto viileni kyllä melko nopsaan. Meidän kämppä oli 90-luvun puolivälistä, mutta uudet asunnot on kuulemma paljon parempia. Irlanti on maana ihan jees, voisin kuvitella asuvani siellä uudelleenkin. Nähtävää maassa on vaikka kuinka.
- irkkuihin
Irlanti on maana siinä mielessä mielenkiintoinen, että sieltä luultavasti on nousukauden aikana helpompi saada töitä kuin Suomesta keskimäärin, jos kielitaito riittää. Suomessa ne kuuluisat palkkatyöt on kortilla, ellei sitten ole jonku kermapersesuvun jäsen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741