Garmin nuvi 500 + Topo Suomi Plus?

Oisko kellään tietoa pystyykö tohon Garminiin laittamaan tuon Erätukusta saatavan kartan?
42803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä ne kartat Nuviinkin käy. Samoin käy Garmin Suomi pro- ja muutkin Garminille tehdyt topo-kartat.

Äänestä
  • ...ostaa Garmin SuomiPro koko Suomen maastokartan DVD-levyllä niin voiko sen asentaa vain yhteen gepsiin vai voiko sitä käyttää useammassakin gepsissä, itselläni Nuvi 500 ja Oregon 550.

    Äänestä

  • Garmin500550 kirjoitti:

    ...ostaa Garmin SuomiPro koko Suomen maastokartan DVD-levyllä niin voiko sen asentaa vain yhteen gepsiin vai voiko sitä käyttää useammassakin gepsissä, itselläni Nuvi 500 ja Oregon 550.

    Voi sen asentaa useampaan gps:ään, mutta toimii vain yhdessä. Muissa tulee ilmoitus: "Karttoja ei voi avata". Sen voi siirtää gps:ssä olevalle muistikortillekin, mutta kortti toimii vain siinä yhdessä gps-laitteissa.
    Kun taas muistikortilla ostettu kartta toimii kaikissa gps-laitteissa, mutta sitäkään korttia ei pysty monistamaan. Eli samaa korttia voi siirtää laitteesta toiseen.
    Eli se DVD-kartan mukana oleva lisenssi on vain yhteen gps:ään.
    Kai niitä lisälisenssejäkin voi ostaa Garminilta...

    Äänestä

  • Garmin500550 kirjoitti:

    ...ostaa Garmin SuomiPro koko Suomen maastokartan DVD-levyllä niin voiko sen asentaa vain yhteen gepsiin vai voiko sitä käyttää useammassakin gepsissä, itselläni Nuvi 500 ja Oregon 550.

    Muuten, DVD-levyllä MapSourceen asennettavassa Suomi Pro-kartassa on yksi omituisuus. Tietokoneen ruudulla ei kaikki kohteet, kuten esim. pellot ja talot näy. Ilmeisesti niiden väritys on tietokoneella valkea.

    Mutta kun kartan siirtää tietokoneelta GPS:ään, niin kaikki näkyy normaalisti. Pellot keltaisena ja talot punaisena.

    En tiedä, mikä tämän tarkoitus on? Ehkä halutaan rajoittaa kartan käyttöä tietokoneella?

    Karttatiedostossahan on typ-tiedosto, joka määrää mm sen, miten eri kohteen on väritetty.
    Sivulla:
    http://ati.land.cz/gps/typdecomp/editor.cgi on muuten tuon typ-tiedoston editori, jolla voi muokata mm. väritystä, ym. mieleisekseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-gin- kirjoitti:

Oisko kellään tietoa pystyykö tohon Garminiin laittamaan tuon Erätukusta saatavan kartan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu