Oisko kellään tietoa pystyykö tohon Garminiin laittamaan tuon Erätukusta saatavan kartan?
Vastaukset 4
- tietysti..
Kyllä ne kartat Nuviinkin käy. Samoin käy Garmin Suomi pro- ja muutkin Garminille tehdyt topo-kartat.
- Garmin500550
...ostaa Garmin SuomiPro koko Suomen maastokartan DVD-levyllä niin voiko sen asentaa vain yhteen gepsiin vai voiko sitä käyttää useammassakin gepsissä, itselläni Nuvi 500 ja Oregon 550.
- näreet..
Garmin500550 kirjoitti:
...ostaa Garmin SuomiPro koko Suomen maastokartan DVD-levyllä niin voiko sen asentaa vain yhteen gepsiin vai voiko sitä käyttää useammassakin gepsissä, itselläni Nuvi 500 ja Oregon 550.
Voi sen asentaa useampaan gps:ään, mutta toimii vain yhdessä. Muissa tulee ilmoitus: "Karttoja ei voi avata". Sen voi siirtää gps:ssä olevalle muistikortillekin, mutta kortti toimii vain siinä yhdessä gps-laitteissa.
Kun taas muistikortilla ostettu kartta toimii kaikissa gps-laitteissa, mutta sitäkään korttia ei pysty monistamaan. Eli samaa korttia voi siirtää laitteesta toiseen.
Eli se DVD-kartan mukana oleva lisenssi on vain yhteen gps:ään.
Kai niitä lisälisenssejäkin voi ostaa Garminilta... - ihmeellisyys..
Garmin500550 kirjoitti:
...ostaa Garmin SuomiPro koko Suomen maastokartan DVD-levyllä niin voiko sen asentaa vain yhteen gepsiin vai voiko sitä käyttää useammassakin gepsissä, itselläni Nuvi 500 ja Oregon 550.
Muuten, DVD-levyllä MapSourceen asennettavassa Suomi Pro-kartassa on yksi omituisuus. Tietokoneen ruudulla ei kaikki kohteet, kuten esim. pellot ja talot näy. Ilmeisesti niiden väritys on tietokoneella valkea.
Mutta kun kartan siirtää tietokoneelta GPS:ään, niin kaikki näkyy normaalisti. Pellot keltaisena ja talot punaisena.
En tiedä, mikä tämän tarkoitus on? Ehkä halutaan rajoittaa kartan käyttöä tietokoneella?
Karttatiedostossahan on typ-tiedosto, joka määrää mm sen, miten eri kohteen on väritetty.
Sivulla:
http://ati.land.cz/gps/typdecomp/editor.cgi on muuten tuon typ-tiedoston editori, jolla voi muokata mm. väritystä, ym. mieleisekseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092260- 103896
- 70889
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22872- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha554789- 80697
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23610- 57561