Mitkä tahot voivat todentaa homeen talossa?
Kuntien terveystarkastajat, onko heidän heiniä ..?
Kuntien terveystarkastajat, onko heidän heiniä ..?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ja tutkivat vasta, kun olet johonkin sairastunut, jos tutkivat.
Hemevaurioiden paikantamiseen tarvitaan ensimmäiseksi rakennusten home- eli mikrobitutkijaa. Sen jälkeen kun vauriot on paikannettu tarvitaan rakennusalan ammattilaisia korjaamaan. Ei toisinpäin niin kuin usein virheellisesti neuvotaan.
Homenäyte kavatetaan laboratoriossa ja biologi tekee analyysin.
Sitten tehdään jotakin. mitä tarpeen on.
That´s it!
Päteviä ja koulutettuja kosteus ja homevauriotitutkijoita on valitettavan vähän.Palvelujen taso ja osaaminen on todella kirjavaa.Terveystarkastajat ovat erittäin harvoin,perehtyneet kosteus ja homeasioihin niin että tutkimuksissa ja varsinkin tulosten tulkinnassa olisi,mitään järkeä.Yritä tavoittaa lähin rakennusterveysasiantuntija tai koulutettu kosteus ja homevauriotutkija,kysy mistä koulutus ja pätevyys on hankittu,tämä siksi että voit tarkastaa onko henkilö oikeasti pätevä suorittamaan tutkimuksia.Paljon on liikkeellä ihan huuhaa ukkoja ja akkoja tutkimuksia säheltämässä.
kirjoitit asiaa, erittäin kirjava on näiden
ns. asiantuntijoiden lauma. Nyt tuntuu että asiantuntijoita pukkaa jokaisessa firmassa, tosin sen asiantuntemuksen kirjo on sitä sun tätä.
Vielä joitakin vuosia sitten ei ollut asiantuntijoita home-ja kosteusvaurioiden osalta firmoissa lainkaan.
Sota on tunnetusti hyvä bisnes ja niin näyttää tulevan homeestakin.
Tarkista tutkijan tausta ja koulutus, älä mene halpaan hienolta kuulostavaan tittelliin vaan, onko oikea koulutustausta. Tarkista tutkijan sekä yrityksen maine. On usein järkevää pyytää etukäteen nähtäväksi malliraportti, että osaat arvioida onko se sitä, mistä haluat maksaa.
Hyvä referenssi ei ole ylipitkä kokemus alalta - ala on ollut olemassa vasta noin 15 - 20 vuotta. Hyvä referenssi ei ole myöskään kokemus piha- ja puutarhatöistä - nämä eivät juurikaan lisää osaamista rakennusten mikrobivaurioista ja niiden korjaamisesta.
Itselläni uudiskohde jossa tehty mikrobitutkimus kosteus ja homeongelman johdosta. Tekijänä oli Novorite. Tutkinta asiallinen. Maksajana oli urakoitsija ja loppuraportti sisälsi havainnot & mittaustulokset ja hometyyppien pitoisuudet sekä toimenpide-ehdotukset.
Valitettavasti urakoitsijalta korjaukset jäänyt tekemättä.
Kunnan Rakennusvalvonta tuli myös tutustumaan tuohon ongelmaan ja "esitti huolestumisensa" urakoitsijalle ja rakennuttajalle. Ympäristökeskus ei tule, ennenkuin home on NIIN laajasti ja näkyvästi esillä että se jo uhkaa asukkaiden terveyttä.
http://areena.yle.fi/toista?id=2032987
Lähtee n.15min kohdalta