Muistatteko ajan kun radiossa soitettiin ohjelmien lopuksi sekä illan päätteeksi maammelaulu? Sen jälkeen radiosta tuli lähetystä vasta seuraavana aamuna. Ei ollut kaupallisia radioasemia, ei nettiä ja televisioistakin suurinosa oli mustavalkoisia.
Ei tuosta kovin kauan ole. Vai onko?
Muistatteko
22
1197
Vastaukset
- wirniksi
vai oisko äiti kertonut.. minä vuonna loppui Mamme-laulun soittaminen illan päätteeksi, kuka muistaa? Vai kajahtaako se vielä joltain taajuudelta?
- wirniksi
Waffe kirjoitti:
Ei sitä enää soiteta radiossa. Luulen että soittamisesta luovuttiin 70 luvun lopussa?
jossain vaiheessa oli joku lista ja sieltä kaikui ykkösen Iltatuulen viesti luoja ties kuinka kauan. Kuoron nimeä en muista?
- Putkivalo
radiosta vihdoinkin tuli joku Donny Osmond-biisi, kasetti oli ihan solmussa tai alussa tai muuten vaan hukassa!
No ei koske varmaan sua ;))Heh, kyllä ehdin Osmondsia kuuntelemaan ennenkuin kaverini ohjasivat minut hienotunteisesti paremman musan pariin.:)
Joo, muistan myös kuinka nauha meni välillä solmuun. Sitten toinen juttu oli kun samalle kasetille oli jo nauhoitettu sata kertaa. Loppuosa tai oikeastaan jo puolesta välin kasettia alkoi sillisalaatti osasto. Biiseitä oli nauhalla osa, ja jo alkoi uusi biisi:)- Putkivalo
Waffe kirjoitti:
Heh, kyllä ehdin Osmondsia kuuntelemaan ennenkuin kaverini ohjasivat minut hienotunteisesti paremman musan pariin.:)
Joo, muistan myös kuinka nauha meni välillä solmuun. Sitten toinen juttu oli kun samalle kasetille oli jo nauhoitettu sata kertaa. Loppuosa tai oikeastaan jo puolesta välin kasettia alkoi sillisalaatti osasto. Biiseitä oli nauhalla osa, ja jo alkoi uusi biisi:)olin onnessani kun kuulin että hän on (oli?) mormooni ja sai ottaa useamman vaimon ;))
Kasettia piti kelata edestakaisin joka äänityksen jälkeen että sai sen yhden sekunninmurto-osan mukaan ilman puhetta. Sekin saattoi olla osasyy solmuiluun.
Vau, sulla oli oikein tosi-ystäviä, tiesivät milloin kamu on hädässä :))
- N-iCeFlower
Milläs vuosituhannella tuollaista on ollut? Villi arvaus, että 19.. jotain, mutta tarkemmin..? :D
- muistan juu
Aika hauskainen juttu samoista aiheista pamlataan vuodesta toiseen, hih, vain nimimerkit vaihtuu, hih hih.
Voi että nyt on mennyt ihan muisti, maamme laulu? Sekö jota rehelliset suomalaiset täysin rinnoin lauleskelivat? Minkälaisia aikoja ne ovatkaan mahtaneet olla kun kaikki vielä rehellisyydessä toimivat, muistaako kukaan? Onko havaintoo? - poksahti
kun mutsi katso niin intenssiivisesti tohtori Kildarea ;)
- meitsin kans
ei ollu silloinkaan varaa ostaa digipoksii ja jäi tua maammelaulu sitte kuulemati.
ei oo ees varaa vaihtaa nikkejä alituisee hih hih ku naurattaa
- -JJ-
"Yleisradion uusi kanavajako tuli voimaan 1.6.1990 (Ylen ykkönen, Radiomafia, Radio Suomi). Uudistuksen myötä Ylen ykkönen alkoi lähettää öisin klassista musiikkia ja Maamme-laulu perinteestä luovuttiin. Näin kerrottiin YLEn kuuntelijapalvelusta."
Pieleen meni omat arvaukseni ja olin siinä käsityksessä että uudistus oli tapahtunut paljon ennemmin. Ilmankos muistan vielä hyvin selvästi Maamme laulun soittamisen:)
- vielä mitä
siinä hiljaisuuden aikana kuultiin?
Pim, pim, pim, pim, pim.....
pim, pim, pim, pim....
Pim...
Samoin oli ennen muinoin paivälläkin ohjelmanmittaustaukoja, ja taas Pim...
:) - kuunnelman joka
tuli joka päivä 11.55 viiden minuutin jaksoissa?
itse minä kyllä tiedän.- tätä ohjelmaa
KKK:n ja PL:n seikkailut?
Siitä oli elokuvakin aikoinaan.
Pirskatti! :=) - oli,
tätä ohjelmaa kirjoitti:
KKK:n ja PL:n seikkailut?
Siitä oli elokuvakin aikoinaan.
Pirskatti! :=)ajattelin ettei kukaan muista.
- laisinkaan
oli, kirjoitti:
ajattelin ettei kukaan muista.
knallia ja sateenvarjoa?
- tullut
laisinkaan kirjoitti:
knallia ja sateenvarjoa?
telkassakin sarjana
- gitta5
Hämärän rajamailla muistan:)) Entäs ne viritys jujut:) kuunnelmia oli ym...pitää oikein miettiä:)*nauraa* metsäradio:))
muistikuvissa tuo maammelaulun kajahdus ohjelman loputtua on vielä tallella.
Oiskohan tuo radio silloin ollut Ula...*heh* Siitäkös sanonta joutua ulalle on tullutkin:-)- Puhurix
Mökillä lapsena kun aikuiset vietti iltaa, niitten pihatanssahtelu loppu kun Maamme-laulu hiljensi radion.
Ketjusta on poistettu 30 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531923
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131856Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va391704- 1181297
- 901256
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961228Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4251155- 62899
- 50846
- 49841