nousee viikoittain viikolta 24 lähtien? Itsellä nyt 26 viikkoa ja mennään eteenpäin vakavan sairauden (itsellä todettu raskauden aikana) kanssa. Milloin voin jo vähän huokaista helpotuksesta vauvan selviämisen kannalta?
kuinka paljon vauvan selviytymisprosentti
10
2246
Vastaukset
- vaikea raskaus...
Sanotaan yleensä että jos sille viikolle 30 pärjää, niin alkaa jo olla hyvät ennusteet.. Tsemppiä sulle!
- syntyi
28 viikolla. Mikä sinulla on? Huolestuin!
- viikko kerrallaan
todettiin vakava sydänsairaus. Vauva voi hyvin niinkauan kuin minä voin, mutta yritetään tässä päästä sille viikolle 30..
- Sinulle!
viikko kerrallaan kirjoitti:
todettiin vakava sydänsairaus. Vauva voi hyvin niinkauan kuin minä voin, mutta yritetään tässä päästä sille viikolle 30..
Rukoilen teidän puolesta!
- nyt aikuinen jo
Syntyi viikolla 25
Oli tietysti kovin pieni ja sairaalassa vietimme yhteensä noin kolme kuukautta.
Mutta muutoin kaikki suhtkoht ok.- monen mamma
Minulla poika joka syntyi 27 4 Neurologisella puolella ongelmia. Toinen tuntemani jo aikuinen syntyi samoilla viikoilla täysin normaalisti kehittynyt. Joten ei aina tarvi tulla mitään.
- keskosen äiti
Olen ns. myöhäiskeskosen äiti. Onko sinulla mahdollisuus keskustella asiasta lastenlääkärin kanssa hän osaa kertoa sinulle hyvin tarkaan asiat.
Minä kun sain että synnytykseni käynnistetään sain jutella lastenlääkärin kanssa ennen sitä mitä ongelmia on odotettavissa.
Voimia sinulle paljon toivotan ja päivä kerrallaan.
Tiesitkös että vauvan paino lisääntyy sinulla nyt joka yö 30 grammaa suunnilleen niin tarkoilla olin itse eli joka aamu on voitto viikon päästä on jo 200 grammaa painavampi.- mitä tarkoitat?
En ole kuullut ennen tuollaista termiä.
- keskosen äiti
mitä tarkoitat? kirjoitti:
En ole kuullut ennen tuollaista termiä.
Huomasin että lääkärit käyttävät sanaa "myöhäiskeskonen" kun lapsi syntyy 34 viikolla. Synnytin juuri sillä viikolla jolloin kriittisemmät vaiheet on ohi. Lapsi tarvitsee usein vähän hapetusta, nenämahaletkua kun ei jaksa imeä, sekä lämpökaappia alussa, ja keltaisuutta esiintyy usein. Olimme sairaalassa 2 viikkoa synnytyksen jälkeen vaikka vauva oli syntyessään jo 2579kg ja pituus oli 47cm keuhkot eivät olleet aivan kypsät.
Sitä se luultavasti tarkoittaa kun lapsi syntyy 32 viikon jälkeen.
Olin koko aika vaarassa synnytää aikaisemmin ja jäinkin sairaslomalle jo viikolla 22. Viikko kerrallaan vietin sairaalassa maaten 3- kuukautta minulle se käynnistys oli sen takia jo helpottava asia. Olin Helsingin naistenklinikalla.
- Nimetön
Nykyisin 23-24 vkoilla syntyneet pikkukeskoset jäävät usein henkiin, kiitos kehittyneen keskoshoidon! Yritä olla mahdollisimman paljon murehtimatta asiaa, niin onpahan stressihormoniakin veressäsi vähemmän ja vauvallakin tällöin parempi olla. Voimia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1935147Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,374537Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699113171Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633092Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1603021- 542578
- 271949
- 561903
- 841896
- 241829