Mikä kyykky

Olen ajatellut että tässä "kolmenkympin kriisissäni" ostan itselleni vuosia haaveilemani kyykkypyörän. Ajamisesta on senverran kokemusta, etten ala edes haaveilla mistään tonnisesta pyörästä. Osaan ajaa, mutta en myönnän että sellainen lähtee kädestä tällä kokemuksella.

Olen ajatellut 600cc pyörää. Vaihtoehtona on ollut R6, gsx-r , tai cbr ...

Ajattelinkin kysellä täältä, mikä näistä on mielestänne paras? Eli mikä kestää, kulkee ja on mukavin ajella? Tietenkään nämä ei mitään goldwingejä ole, mutten sellaista ole etsimässäkään :)

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista
7792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

osta hoodee!!!

Äänestä
  • ostan hoodeen, kaljuunnun, lihon jnejne.. siihen asti olen vaikka väkisin nuori :D

    Äänestä

  • maailman ensimmäinen kyykkypyörä.

    Sanontahan tulee siitä, kun saat olla sitä kyykyssä tienposkessa korjailemassa vähän väliä.

    Äänestä

...minkä noista ed.luetteloiduista pyöristä laitat. Japanilaista laatukamaa kaikki. Pyörien yksilöllinen kunto ratkaisee ja käy koittamassa jokaista mallia miten "istuu sinulle" ja tee sen mukaan ostopäätös. Entisenä Kawakuskina suosittelen vielä kokeilemaan ZX-6Rää ;)

Mietitkö uutta vai käytettyä?

Äänestä

Tosiaankin kaikki Japanilaiset, ovat erittäin hyviä vaihtoehtoja ( parhaita ). Vertailet ihan rauhassa eri pyörämalleja, teho- ja painosuhdetta jne, jne. Toinen pyörä sopii toiselle paremmin, kuin toinen... ihan ajoasennonkin puolesta. Sekin asia on myös todella tärkeä, mikä pyörämalli miellyttää- sinun silmääsi.

Honda hallitsi ns. " kyykkypyörien " kehitystä, lähes koko 90- luvun. Kyykkypörien osalta vielä, tänäkin päivänä on Hondalta varmasti luvassa laatupyöriä.

Sukuki ja Yamaha ovat, myös moitteettomia pyörän valmistajia, mutta Kawasakissa on aina astetta enemmän- asennetta. Moni mieltyy tietyyn merkkiin, rupeaa ns. " merkkiuskolliseksi ". Itse olen aina viihtynyt hyvin Kawasakin puikoissa. Vuodesta 80- lähtien.

Onko pyörän oltava ehdottomasti 600- kuutioinen ? Itse suosittelisin sinulle mielelläni Suzuki GSX- R 750, se olisi minun tarjoukseni. Kyllähän tehokkaampi pyörä tuo, jossain määrin enemmän- ajonautintoa. Sitä en kiellä... eikä se pyörä itsessään tapa, muista se.

Jos ei ole tietynlaista tervehenkistä kunnioitusta pyörän koosta riippumatta, minusta on silloin turha aloittaa koko harrastusta. Vuosien varrella olen menettänyt kaksi hyvin läheistä ystävääni, heidän varsin huolettoman asenteensa vuoksi.

Tänäpäivänä on sellainen buumi menossa, että mahtaillaan kuutiotilavuuksilla, hevosvoimilla jne. Ajetaan iso pyörä mahtavasti parkkiin ja kaikenlisäksi, vielä väärinpäin. Sitten sitä kokemattomat motoristit yrittävät potkia liikkeelle, ajelevat katukivetysten yli jne.

Loppujen lopuksi kuutiotilavuuksilla tai pyörän teholla ei ole, mitään merkitystä. Minun mielestäni rakkaus kyseiseen harrastukseen lähtee, ihan- ajamisen ilosta.

Äänestä
  • Olen ajanut paljon japanilaisilla. Hyviä ja luotettavia pyöriähän ne ovatkin.

    Vaikea täällä on kellekkään ensipyörää suositella. Onhan niitä ihmisiä ja pyöriä tehty niin moneen kuosiin.

    2 vuotta sitten vaihdoin bemuum 24 000 ajellut, toistaiseksi olen ollut tyytyväinen. Seuraava voi olla vaikka kavasaki.

    Juu, viime kesänä satuin paikalle ns. väärään pysäköintiin parkkialueella.

    Herrasmies ajoi ruutuun, pyöräni viereen keula alamäkeen ja sivuseisontatuelle. Nurinhan se meni
    kun näissä ei ole seisontajarruja.

    Otetaanhan taas ensiajot maltilla, kun on talven jälkeen asfaltit hiekkasia.

    Äänestä

laitoin itse 6vuotta sit eka pyöräks kawasakizx12r vm-00 ajokokemusta oli noin parisataa kilsaa kyykyllä ajettua.yllättävän helppoa se oli nykyajan pyörät menee ku itsestään.ja jos 600 tai 750 tehoihin tottuu ni monet joutuu seuraavana kesänä vaihtaa isompaan.ite laitoin jo parin kesän päästä pc:n ja yoshimuran koko putkiston teho käyrä muuttu ei ollu teho kuoppia ja tehot nousi kiitettävästi taka renkaalta 172,8hv ja pyörä keveni noin 10 kiloo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on paras? kirjoitti:

Olen ajatellut että tässä "kolmenkympin kriisissäni" ostan itselleni vuosia haaveilemani kyykkypyörän. Ajamisesta on senverran kokemusta, etten ala edes haaveilla mistään tonnisesta pyörästä. Osaan ajaa, mutta en myönnän että sellainen lähtee kädestä tällä kokemuksella.

Olen ajatellut 600cc pyörää. Vaihtoehtona on ollut R6, gsx-r , tai cbr ...

Ajattelinkin kysellä täältä, mikä näistä on mielestänne paras? Eli mikä kestää, kulkee ja on mukavin ajella? Tietenkään nämä ei mitään goldwingejä ole, mutten sellaista ole etsimässäkään :)

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu