Olen joskus kuullut, että lukuisat ajoittain ilmaantuvat valkeat läiskät kynsissä johtuisivat jostakin vitamminin puutteesta. Pitääkö tämä paikkaansa?
Valkeat läiskät kynsissä
Vitamiinien puutostako?
4514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
voi olla eräs syy.
http://www.tohtori.fi/?page=5530281&id=6553264
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2282&fuclass=all&specdiet=none&items=100&from=top&portion=100g&lang=fi
Luonnolliset ravinteet:
http://www.energian.net/terveys/info6.html
Ruokakolmio
http://www.terveystaito.fi/Pages/ravitsemus.htm
Mulla on ollu koko ikäni niitä valkeita läiskiä kynsissä. Jo muistaakseni 5v lapsena. Vasta aivan viime aikoina ovat kadonneet jokseenkin olemattomiin.
Ruokavalioni on ollut aina kasvispainotteista, tavallista kotiruokaa, leipä ruista ja täysjyvää, koska pullamaisesta leivästä saan vatsani kipeäksi. Mitään isompia muutoksia syömisiini ei ole tapahtunut missään vaiheessa, ja aina olen ollut hoikahko normaalipainoinen, pituuttakin on kertynyt ne ikäluokkani naisten keskimääräiset 167cm.
Jos siis oletetaan, että olen koko tähänastisen ikäni kärsinyt sinkin puutteesta, niin minun pitäisi kaiketikin olla jokseenkin sairas ja debiili ;) ??
Onko muita mahdollisia syitä niihin valkeisiin läiskiin?
Sinkin puutoksesta johtuu ja paljosta sokerin käytöstä (joka aiheuttaa sinkin puutosta). JOs otat lisäsinkkiä niin muista että se lisää seksuaalisuutta... mulla vaikuttaa liiallisestikin :(