mikä ihmisessä parasta?

mira-ley

Huomenta,

Niin halusin tiedustella, että mikä on teidän mielestä ihmisessä parasta? Itse monenlaista nähneenä ja kokeneena pidän etusijalla ainakin kiltteyttä ja toisen ihmisen huomioon ottamista. On niitä muitakin hienoja asioita, mutta nämä tuli tällähetkellä päällimmäiseksi. Toivottavasti maailma ei koveta ihmistä ja hän saa olla aito itsensä ja arvostaa tärkeinä pitämiään asioita.

t:mira-ley ;)

9

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gg-10

      Toisen ihmisen huomioon ottaminen, kuten jo mainitsit.

    • Kiltteys saattaa olla joskus liioteltuakin.
      Toisten ihmisten huomioiminen sen sijaan mielestäni kertoo kyvystä paneutua kanssaihmisten tunne-ja ajatusmaailmaan.

    • miljoonapulu

      Empatia, ystävällisyys, kohteliaisuus, (oikeanlainen) huumori, hyvät käytöstavat, luotettavuus ja aitous ovat mielestäni parhaita ominaisuuksia ihmisessä (jos toisessakin :) ).

      Kyllähän noita hyviä ominaisuuksia on vielä muitakin. Mutta en tiennyt pitikö laittaa yksi vai useampi paras ominaisuus joten laitoin sitten useamman.

    • Schicksal

      sellanen joka ymmärtää mun irstaan luonteeni, jaksaa mun irstaat juttuni...
      Kait mä oon joitain sellasia löytäny...
      en mä muuta vaadi.

    • Jönni L

      Ei ainakaan työelämässä, parisuhteissa, kaupankäynnissä eikä politiikassa.

    • N-iCeFlower

      Esimerkiksi huumorintaju (tilannekomiikka), hyväsydämisyys, jne. Oho, no siinä tulikin omat luonteenpiirteeni kerrottua. :P

    • Kun ihminen voi hyvin itsensä kanssa, hänellä on edellytykset tulla mukavasti toimeen läheistensä kanssa. Hän ei koe muita ihmisiä uhaksi itselleen. Hän ei unohda itseään huomioidessaan muita - hyvä syntyy sydämestä, ei velvollisuudesta.

    • ..sulla hyvä pointti ja tärkeä tuo toisen huomioon ottaminen!
      Kiltteys vähä suhteellinen juttu,
      siis tosi tärkeäkin, kunhan ei tapahdu
      velvollisuudentunnosta, joka aiemmassa kommentissa otettiin esille..

    • Ihmisvihaaja

      Ihmisessä mikään ei ole parasta, vaan kaikki pahinta. Ihminen on perusluonteeltaan ja olemukseltaan ahne, julma, paha, itsekäs, oman edun tavoittelija. Parasta kun koko laji (itseni mukaanlukien) katoaisi mahd.pian koko maapallolta ja jäisi tämäkin kurja ihmisten pilaama planeetta niille joille se kuuluu - eläimille.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe