Cenote - must juttu

makean veden ystävä

Maya rauniot ovat tietysti pakollinen vierailukohde Meksikossa, mutta yhtä pakollinen on cenotet eli makean veden kaivomainen lähde. Tämä on kokemus jota ei löydä mistään muualta kuin Jukatanilta. Itse kävimme uimassa kolmessa eri kohteessa
1)Ik Kilissä (aivan Chitzen Itzan vieressä) joka on hienosti rakennettu turistirysäksi, silti käymisen arvoinen. Pukuhuoneet ovat yläällä aivan cenoten sisäänkäynnin vieressä olevassa rakennuksessa.
2) Gran Cenotessa (toiselta nimeltään Aktun Chen) - ehdottomsti upein cenoteista - joka sijaitsee Tulumin lähellä. Sinne pääsee helposti paikallisbussilla. Jää pois Coban risteyksessä siitä voit jatkaa toisella bussilla tai ottaa taksin (risteyksessä on taksiasema) n. 4 km matkalle. Gran cenote on kirkasvetisin nimimaan cenoteista. Siellä voi snorklailla ja ihailla vedenalaisten luolien lähtöaukkoja. Tarvikkeita saa cenoten vieressä olevasta kojusta (alhaalla portaiden vieressä), samoin kuin virvokkeita. Ruokaa ei ole tarjolla. Kaloja tms. elämää cenoteissa ei juurikaan ole. Täällä voi myös tehdä n. 20 20min luolasukelluksen. Tämä oli kokemuksena uskomattoman hieno.
3) Ponderosa (toiselta nimeltään Garden of Eden) joka on n. 30 km valtatie 307:aa Playalta Puerto Aventurasiin (3km sen ohi). Mainitsimme bussikuskille haluavamme Garden of Edeniin ja ihme kyllä hän muisti pudottaa meidän oikeassa kohtaa pois. Tieltä on jonkun matkaa kävelyä paikalliselle talolle jonka asukkaat keräävät pääsymaksu (musitaakseni 2 taalaa). Uskomattoman kirkas vesi täälläkin. Lämmintä, mutta silti viilentävää.
Paikalliset matkanjärjestäjätkin varmaan järjestävät ohjattuja cenote-reissuja ellei halua liikkua omin nokkineen. Ja ainahan taksilla pääsee.

1

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steffo

      Minulla on ollut tapana käydä lomakohteissani parturissa. Kai tämä järjestyy Carmenissakin? Tietääkö joku mitä miesten tukanleikkuu maksaa? Entäs hieronta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7545
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4163
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3675
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2456
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2378
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2319
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      44
      2302
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe