Hei! Hotellimme sijaitsee Latinalaisessa Korttelissa ja hakusessa olisi tunnelmallinen illallisravintola Pariisissa ja ehkäpä juuri tuolla alueella. Kellään suosituksia? Entäpä onko kellään kokemuksia iltaristeilyistä Seinellä?
Illallispaikkasuosituksia
4
1112
Vastaukset
- ravintolakokemus
ks I'le St Louisin saarella Nos Angetres Les Gaulois ravintola http://www.nosancetreslesgaulois.com/FR/
Asterix teema ei näy ravintolassa (onneksi) vaikka sivuilta niin voisi päätelläkin. Edulliseen hintaan saa syödä 5 ruokalajia ja viinikin sisältyy. Muistakaa maistaa paikan sitruunasorbettia jälkiruuaksi! Taivaallista.
Ko saaren pääkadulla on muitakin pieniä bistroja joissa on erinomainen ruoka. Samoin Pariisin parhaat jäätelöt löytyy täältä - jono on sen mukainen!- Pariisissa asuva
Tuo gallialaisravintola on kyllä ihan mukava, kuten myös sen vieressä sijaitseva Sergent Recruteur. Kummassakin saa alkupaloja ja viiniä niin paljon kuin napa vetää.
Jäätelöstä täytyy sanoa että Berthillon jonka jäätelöä saarelta saa on todellakin Ranskan paras jäätelömestari. Hänen suurin mestariteoksensa on metsämansikkasorbetti jota saa vain sesonkiakaan.
Suosittelisin myös La Robe et le Palais-viiniravintolaa www.robe-et-palais.com
He tarjoavat kaikkia viinejään laseissa ja heillä on aina mukavia hieman tuntemattomampia viinejä tarjolla. He suosittelevat mielellään sopivaa lasia joka annoksen kanssa.
- Latinalaiskorttelissa
Restaurant Le Coupe Chou,
9 & 11, rue de Lanneau 75005 Paris
http://www.lecoupechou.com/English-informations_r28.html - Pariisin matkaaja
Itse käytän Michelinin punaista ravintolaopasta. Siinä on huippuravintoloiden lisäksi paljon edullisempiakin vaihtoehtoja. Gault Millau on toinen varteenotettava vaihtoehto.
Vitosen eteläosassa yksi kiva paikka on Coco de Mer, 34 bd St-Marcel. Se on ainakin ollut punaisessa oppaassa. Yleensä valitsen ruokapaikan joka toinen päivä sattumanvaraisesti ja joka toinen päivä kirjasta.
Hyvä hintalaatusuhde on paikoilla, jotka ovat huippukokkien ns. kakkosravintoloita. Niiden ruuan laatu on hyvä, hintataso kohtuullinen ja menu usein kokeilevampi kuin ykköspaikoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2234111Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891