Marokon rautatieverkosto?

Markus333

Hei!

Minkälaiset mahdollisuudet Agadirista käsin on junalla matkusteluun? Mihin kannattaa mennä? Onko Agadirin asema keskustan tuntumassa? Onko turvallista (yksi pieni lapsi mukana)? Ovatko matkat pitkiä (siis kestoltaan)? Minkä hintaisia? Kiitos viisaammalle jo etukäteen!

Markus

2

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei rautatieasemaa..

      eli Agadiristä jos johonkin aikoo matkustaa,niin busseja kulkee hyvin ympäri Marokkoa.Ja pitkänmatkan bussit on hyväkuntoisia ja pysähTyvät aina muutaman tunnin välein,jotta pääsee vessaan ja voi ostaa syötävä/juotavaa(MUISTA,vessapaperia taskuun,vessoissa sitä saa maksusta vain)Taljbortin kaupunginosassa on bussien lähtöpaikka ja kaikkien eri firmojen toimistot vieri vieressä.Itse olemme lapsien kanssa useasti matkustaneet Casablancasta Agadiriin lomalle muutamaksi viikoksi ja sitten taas lopulta takaisin Casablancaan.Kun lapset olivat pieniä(n.2-3v)matkat sujui hyvin,kun lähtee myöhään illalla matkalle,niin pieni lapsi nukkuu aikuisen vieressä hyvin.Nyt jo lapsilla hankalampi nukkua bussissa,kun jo koululaisia,mutta hyvin kestävät aina matkat valittamatta.Matka Casasta Agaan kestää 7-8h.Öisin pitää muistaa kuitenkin,että busseissa on viileä,joten lämmintä päälle tai ainakin lapsille vaikka pieni fleecepeitto mukaan.Hinnatkin on tosi halpoja Suomen hintoihin verraten.

    • Marokossa rautateitse pääsee Tangerista Marrakechiin mukaan lukien Rabat ja Casablanca ja itäpuolella Meknes- ja Fes-nimisiin kaupunkeihin.Mitään kokemuksia minulla ei ole Marokon rautateistä.Agadiristä on melkoinen bussiliikenne ympäri Marokon.Mikäli tulee junalla esim. Marrakechiin niin sieltä on mm Sopratours bussiyhteys Agadiriin.kalevi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      134
      2320
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      64
      2242
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      52
      1906
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      71
      1608
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      97
      1455
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1329
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      70
      1063
    Aihe