Moro, Scenicistä alkaa kojelaudan nappuloiden valot olla vähissä - istuinlämmittimen nappuloiden valot (ei päälläolon merkkivalo) sekä keskuslukituksen ja takalasinlämmittimen kytkimet ovat pimeinä. Isompien kytkimien hinta liikkeessä on 55e /kpl joten joku halvempi ratkaisu kiinnostaisi. Voiko kytkimet purkaa ja valot vaihtaa?
Kaikki laitteet kyllä toimivat mutta olisi mukavaa jos kytkimet löytyisivät...
Kaikki laitteet kyllä toimivat mutta olisi mukavaa jos kytkimet löytyisivät...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen vaihtanut katkaisimien valoja vanhempiin Relluihin, mutta en ole varma, miten purkaminen uudemmissa onnistuu. Mutta kannattanee irrottaa jokin katkaisin ja katsoa, josko on mahdollista se purkaa ja vaihtaa lamppu.
Vanhemmissa keinukatkaisimissa esimerkiksi on "etulevy" irroitettavissa ja sitä kautta vaihtaa lamppu. Mutta voimaa ei kannata käyttää.
Vaihdoin viime talvena Meganeen jonkun ko. lampun, en muista edes minkä. Kytkin irtosi kuitenkin paikaltaan vipuamalla ja sen sai purettua. Lampun vaihto oli aika näpräämistä, lamppu oli onnettoman pieni pitkillä langoilla ja se kiinnitettiin kieputtamalla katkaisimen "akselin" ympärille. Ko. lamppuja ei saa ihan joka kaupasta, Tampereella niitä myy ainoana (?) Electro-Tuote, hinta 2,5 e/kpl.