kertokaa jotain itsestänne. Ihan vaan jotai vaik musiikkimaku, lempiruoka, vaatekoko tai mitä ny uskallatte paljastaa. Vai ootteko voin kylmii nimimerkkei tai nimimerkittömii.
Palstalaiset
???
15960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olen kahden teinin äippä, lomailelle muutaman kerran vuodessa. Rakastan laulamista, hyvää ruokaa, eläimiä, luontoa, uimista, lapsiani, miestäni, koiraani, työtäni ja läheisiäni. Asumme joen äärellä ja saunomme rantasaunassa. Kaikenpuolin elämää rakastava keski-ikäinen suomalaisnainen- niin ja käyn päivittäin näillä matkailupalstoilla. Mukavaa matkailua vaan kaikille!
liittyy matkailuun ja kanarian saariin... Miten?
Kanarian saarten palstan lukijoihin ja kirjoittajiin. Kerro sinäkin itsestäsi jotain äläkä aina ärise.
Olen 55v. Pituuteni on 164cm ja painoa 75kg. Vähän pitäisi pudottaa tuota painoa, mutta on se vaan vaikeaa, kun tuo porsaankyljys maistuu meidän perheessä.
Keskiolut on ollut lempijuomani, mutta kanarianmatkoilla olen tullut vähän tietoisammaksi noista viineistä ja olen alkanut tulla jopa ronkeliksi niiden suhteen. Enää ei kelpaa ihan mikä tahansa viini, vaan pitää olla laatua. Valkkaria kiitos!
Jamppa Tuominen ja Arja Koriseva on musiikkia minuun mieleeni. Ukkopahani kuuntelee noita Souvareita.
Ja siitähän meillä on aina kova riita kumpaa automatkalla kuuntelemme.
Kanarialla olemme aina olleet samassa hotellissa ja tietysti Inglesissä!
Päivät otamme aurinkoa ja luemme. Minä harlekiiniä ja tuo ukkoseni tietenkin noita sotajuttuja. Illalla menemme sitten syömään ja ottamaan vähän näkäräistä.
Keräilemme molemmat noita matkamuistoja ja niitä alkaakin olla jo paikat täynnä. Penskojemme mielestä jo liian kanssa.
kuvaus kanariankävijästä. Uskaltaisimpa veikata että tyypillinen kanariankävijä pariskunta.
veikkaus. Tuohan kuvaa just tasan näitä vakiopalstalaisia...
jo vakipalstalainen joten onko kuvaus ehkäpä juuri sinusta?
itsekin kanariankävijä joten sopiiko kuvaus sitten sinuun kuin nyrkki silmään?
olet nähnyt,tai muuten tunnistanut.
Minä olen 56v. naisihmeinen ja olemme olleet mieheni ja lapsiemme kanssa jo n. 20 vuoden ajan joka talvi kanarialla.
Vaatekokomme on mulla L ja miehelläni XL, mutta riippuu vähän tekijämaasta nuo koot. Nuo ovat siis suomen kokoja.
Alkuaikoina meillä oli hernekeitot,näkkileivät,ruisleipää ja muita kotimaisia ruokia aina mukana ja söimme niitä aina hotellilla. Ja fazerin sinistä oli aina 5 levyä per viikko. Olemme aina olleet huoneistohotellissa koska niissä voi itse laittaa ruokaa.
Mieheni on huono syömään uusia ruokia ja liiat vihannekset ravintoloissa ärsyttävät häntä.
Mutta viimeaikoina olemme kyllä käyneet aina silloin tällöin ravintolassa syömässä. Ja sitä asiaa helpottaa se kun huomasimme jokunen vuosi sitten, että ravintoissahan on suomenkieliset ruokalistat. Tuota asiaa emme kyllä vieläkään ymmärrä, että noissa ravintoloissa pitää mukamas antaa ns. tippirahaa vaikka sitä ei missään ruokalistassa näykkään. Eikä muuallakaan.
Musiikkia myö kuuntelemme paljon ja aina on levyjä iso nippu mukana. Jari Sillanpäätä, Tomi Markolaa,Kirsi Rantoa,Meiju suvasta ja mieheni mieliksi myös noita sleeppareita.
Olemme hyvän grilliruuan ystäviä kaikki, eli possu maistuu kyllä kaikissa muodoissa. Harmi vaan, että tuota kassleria ei ole kanarialla ollut ainakaan meille paljoa tarjolla. Oisko muilla muita kokemuksia ja jos on, niin kertokaahan paikoista mistä sitä voisi ravintoloista kanarialla saada.
Olemme olleet tyytyväisiä hotelleihimme. Ne ovat aina olleet niin hyviä, ettei ole tarvinnut niistä kovinkaan kauas poistua, vaan kaikki tarvittava on ollut yleensä lähellä. Päivät menee uima-altaalla ja aurinkotuolissa rentotuen. Allasbaarit ovat ehdottomia.
Nyt kun taas vuosittainen kanarian loma on ohi, niin alamme jo malttamattoman odottaa ensi vuoden alkua ja uutta reissua. Vaikka lapsemmekin ovat jo muuttaneet pois kotoaan, niin he tulevat miehineen meidän kanssa mielellään näille reissuille vuosi toisensa jälkeen. Olemme vissiin onnistuneet antamaan heille hyviä matkaelämyksiä, sillä ei kai tuo nyt muullakaan voi selittyä Olemmekin mieheni kanssa siitä tosi ylpeitä.'Malttamattomana odotammekin koska meistä tulee mummi ja vaari ja saamme uusia pieniä kanarian matkalaisia seuraamme.
Ensi talvea odoteltaessa täytyy nyt vaan tyytyä odottamaan tuota että pääsemme kesällä mökillemme ja siellä saunomaan ja grillaamaan.
Niin juomista. Elefanttikalja on mieheni suosikki ja minulle käy lonkero.
mies mutta täyttä rautaa. Tämän parempaa fyysistä kuntoa ei monelta nuoremmaltakaan löydy. Olen käynyt läpi kaikki Kanarian saaret, jopa ne pienimmät. Jokaisella saarella olen patikoinut noin 100 kilometriä päivässä. Vaimo meinaa väsyä kesken kaiken, mutta tulkoon hitaammin perässä. Käyn vain paikallisen väestön suosimissa ravintoloissa ja baareissa. Tunnen lomakohteeni jokaisen baarimikon ja ravintolanpitäjän ja he ovat ylimpiä ystäviäni. Tietämykseni Kanarian saarista ja itse asiassa koko maailman matkakohteista on ylivertainen ja minua ärsyttää idioottien turistien idioottimaiset kysymyset hotelleista ja niiden sijainnista. Itse matkailen mieluummin omatoimisesti kun kielitaitoakin on usean kielen verran. Olen aivan helvetin hyvä tyyppi.
"Jokaisella saarella olen patikoinut noin 100 kilometriä päivässä."
Kappas! Poika pysyisi antiikin Rooman sotilaitten kelkassa. Niillä oli tuollaiset päivämarssit. Tuohan tekee 10 tunnin päivässä 10 km/h keskinopeudeksi. On se melkoista haipakkaa. Minä tyydyn 5 km tunnin vaelluksella ja 15 km on päivän yläraja.
Minä kuljen vaelluskengät jalassa ja reppu selässä pitkin suurkaupunkien kuten Pariisin, Istanbulin (Konstantinopoli), Cannesin ja Lontoon katuja. Juttelen paikallisten asukkaiden kanssa sujuvasti eri kielillä kaikenlaista hölynpölyä ja tutustun heihin. Syön paikallisissa työmaaruokaloissa paikallista jotain ja katselen kyltuuria, sekä yritän tulla toimeen 3 eurolla/päivä. Minä se olen varsinainen matkailija ja lomasta nautiskelija.
tasamaan tallaajia kuten useat muutkin.musiikin suhteen lähes kaikki käy,jos vedetään raja,yleensä mustissa vaatteissa esiintyviin,jotka tuskin voisivat esiintyä ilman sähköä.kaikkiruokainenkin olen ja mielelläni syön sitä mitä maassa on tarjolla. vaatekoko on hiukan vaiheessa,kun laihduttelin noin kymmenen kiloa,painosta,joka ei ennenkään ollut yli sadan.vakituiseen viikon talvella lomaileva,kun ei lomaa ole enempää.siis työelämässä vielä.
tähänkin vastais? Noh, no niinpä tietysti.. Somebody stop me!!
Musiikkimaku? Latinosta Heavyyn
Lempiruoka? Kaikki (melkein) käy.. pizza on hyvää!
Vaatekoko? Rätistä riippuen 38-40, M-L
Muuta? Känkkäränkkä ämmänkäppyrä, äh niin arkipäiväisen tylsä tyyppi että pahaa tekee.. Ärhäkkä ja äkkipikainen luonne, mutta muuten ihan kiltti täti-ihminen.. Vieläkö pitäis jotain paljastaa? Ei kai.. Ai niin, mulla on sisko.