Te, jotka olette sairastaneet malarian tai tuttavapiirissänne on joku joka on sairastanut: miten kauan malaria kesti ja mitkä olivat yksilölliset oireet?
Malarian kesto
8
3659
Vastaukset
- koko elämän
Joskushan se malarialoinen jää elimistöön pysyvästi! Useimmiten se saadaan hoidettua. Taudin kesto riippuu aivan siitä, minkälaisen malarian saa ja kuinka voimakkaana ja miten hyvä vastuskyky yleisesti on. Pahanlaatuisesta malarian on viikkoja todella sairaana, kuolemansairaanakin päiviä.
Oireina on usein kuume, pahoinvointi, ripuli, vaihtelee.- kestää..
Pahanlaatuinen malaria saattaa kestää jopa vain pari päivää. Sitten potilas jo kuolee. Eli kyllä niiden oireiden tullessa kannattaisi hakeutua heti hoitoon.
Tässä kyllä kysyttiin kokemuksia niiltä jotka ovat sen sairastaneet, mutta menköön tämäkin... - paikalliset sitten
kestää.. kirjoitti:
Pahanlaatuinen malaria saattaa kestää jopa vain pari päivää. Sitten potilas jo kuolee. Eli kyllä niiden oireiden tullessa kannattaisi hakeutua heti hoitoon.
Tässä kyllä kysyttiin kokemuksia niiltä jotka ovat sen sairastaneet, mutta menköön tämäkin...selviävät esim. täällä Vietnamissa?
- täytyy treenata lihaksia
ja syödä rauta-tabletteja, painoa voi menettää kiloja. Tuttavalla oli. Kestää hyvinkin kuukausia palautua ennalleen ja mennä lääkärille/lääkitys alottaa heti varsinkin jos ei ole käyttänyt mitään estolääkitystä.
- hoitaa...
Tunsin yhden suomalaisen, joka teki töitä Afrikassa. Hän kuoli vuosia tartunnan saannin jälkeen kehnosti hoidetun taudin jälkiseurauksiin. Kunto ei palautunut koskaan enää takaisin ennalleen.
Estolääkitystä kannattaa ehdottomasti käyttää, kun matkustaa malaria-alueella, ja jos malarian siitä huolimatta saa, niin se pitää myös hoitaa kunnolla pois.
- MMS (miracle mineral supple...
Tällä aineella on parannettu yli 100.000 malariatapausta, ja siis tauti ja oireet häviävät neljässä tunnissa!
Ei saa apteekista tai sairaalasta, tämä on ns. undergroundlääke, lääkelaitokset eivät tykkää yhtään, liian tehokas ja halopa lääke niitten makuun...
http://mmsadvisor.com/?page_id=12
http://jimhumble.biz/index.htm - Anonyymi
Ei ole se estolääkitys 100%:n sekääk, joten älkää nyt siihen täyttä luottamusta pistäkö. Malaria voi tulla siitäkin huolimatta, joten jos oireita, menkää heti tutkimuksiin.
- Anonyymi
Voiko malaria tarttua muihin ihmisiin ja miten? Se jolla on malaria mutta selvii lääkityksellä niin onko hän sitten ns sairauden kantaja joka voi tartuttaa muita ihmisiä ja jos on niin kuinka kauan yleensä tarttumavaara on ja voiko ko ihminen esim olla töissä?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1362733- 2312117
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1861880- 501867
Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261690Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421505Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä671393- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3101005Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65875