ongelma lisämuistin

Laitoin lisämuistia, mutta jotain ongelmia tuli. mitä nää latenssit ja hertsit merkkaa on kolme muistipaikkaa.

ostin koneen vähän aikaa sitten. muistikorteissa lukee 256mb ja toisessa 126mb.

auttakaa pliis. t.lissu
3314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

koneen uutena vähän aikaa sitten, siinä ei varmaankaan voi käyttää noin pieniä muisteja. Etenkin tuo 128 MB on jo melko vanhaa tavaraa eikä sellaisia saane nykykoneitten nopeisiin muistiväyliin menemään.

Äänestä

"Laitoin lisämuistia, mutta jotain ongelmia tuli. mitä nää latenssit ja hertsit merkkaa on kolme muistipaikkaa."

Latenssi on aika joka menee muistilta tiedon hakemiseen. Herzit sitten taajuus kuinka usein tulee kellopulssi muisteille ja silloin aina tapahtuu jotain, kuten luetaan ja kirjoitetaan tavaraa ja vaikuttaa sitten myös osaltaan nopeuteen.

Emolevyn/tietokoneen ohje kertoo mitä muistia tietokone käyttää. Muistipalikoiden pitäisi olla keskenään samanlaisia, muuten voi tulla ongelmia.

Muistikorteilla sitten ei ole mitään tekemistä tämän kanssa.

Äänestä

Avaa kone ja kirjoita tänne kaikki mitä emolevyllä lukee tyyppimerkintänä esimerkiksi valmistajan nimi ja A7 tai jotain sellasia selvästi erottuvia isompia merkkejä jotka on tyyppimerkintä, model eli malli tai jotain. Silloin osataan auttaa mitä pitäs olla. Jos hertsei oli liian vähän, emolevy on voinut vioittua ja muisti etenkin, tuskin koolla niinkään on väliä niin vanhassa koneessa. Joissain emolevyissä muisteja ei voi laittaa yksi ja kaksi puolisia samaan pankkiin ongelmitta. Syyt voi olla monet, tosin me puhutaan pienistä halvoista muisteista, windowsille suosittelen kyllä 512M yhteensä vähintään. Sen jälkeen XP ei paljonkaan enää suhteessa nopeudu mutta raksuttaa vähemmän kovalevyä jauhamassa edestakaisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kanssa! kirjoitti:

Laitoin lisämuistia, mutta jotain ongelmia tuli. mitä nää latenssit ja hertsit merkkaa on kolme muistipaikkaa.

ostin koneen vähän aikaa sitten. muistikorteissa lukee 256mb ja toisessa 126mb.

auttakaa pliis. t.lissu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu