Kuinka moni on joutunut/tuntee joutuneen huijauksen kohteeksi ostaessaan Gsm-Suomelta puhelimen ja subvent liittymän?
Subvent-liittymä ja gsm-suomi
3
472
Vastaukset
- huijattu
no ainakin yks kaveri... sanottiin et puhelin ei operaattorilukittu, mutta niiden sim-kortti kuumaliimattu kännyyn eikä sitä saa pois rikkomatta kännykkää. Silkkaa huijaustahan tuo on.
Sitten se minimilaskutusraja. Vaikket soita tai tekstaa kenellekään, maksaa se silti 8 €/kk. Ja sanottiin puhelimen maksavan 1 euron. Sekin huijausta, vaikkei 8 egee kuussa niin paljon ole.
Älkää ottako tuolta firmalta. On varmat, hyvät ja halvat Cubio, Saunalahti, DNA.- aika erikoinen
tapa toteuttaa sim-lukitus.. :)
Yleensä puhelimet jotka on Suomessa lukittu, on lukittu operaattoriin eikä sim-korttiin ja lukitus on toteutettu ohjelmallisesti joka näin ollen voidaan ohjelmallisesti myös purkaa...syöttämällä tietty koodi tai flashaamalla puhelin uudestaan softalla jossa ei ole lukitusta. Flashaus tapahtuu erityisellä ohjelmointikaapelilla, joka kytketään kapulaan ja toinen pää tietsikkaan, ja sopivalla softalla. - et silleen
Kerroppas kaverillesi että tekee reklamaation sinne. Ja kun sieltä tulee kielteinen päätös niin sitten tekee ilmoituksen kuluttaja-riita lautakunnalle. www.kuluttajariita.fi ja valitulomakkeet/sieltä valitus palvelu lomake. Kaverisi ei ole ainoa joka on joutunut huijauksen kohteeksi! multa lähtee myös kyseinen kaaveke ja monelta muulta. Kuluttaja-asiamiehelle myös ilmoitus jonka voi tehdä netissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2666134- 496101
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925784Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k405062Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494769Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2224129Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43901- 1513656
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393232Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283153