Kuinka moni on joutunut/tuntee joutuneen huijauksen kohteeksi ostaessaan Gsm-Suomelta puhelimen ja subvent liittymän?
Subvent-liittymä ja gsm-suomi
3
503
Vastaukset
- huijattu
no ainakin yks kaveri... sanottiin et puhelin ei operaattorilukittu, mutta niiden sim-kortti kuumaliimattu kännyyn eikä sitä saa pois rikkomatta kännykkää. Silkkaa huijaustahan tuo on.
Sitten se minimilaskutusraja. Vaikket soita tai tekstaa kenellekään, maksaa se silti 8 €/kk. Ja sanottiin puhelimen maksavan 1 euron. Sekin huijausta, vaikkei 8 egee kuussa niin paljon ole.
Älkää ottako tuolta firmalta. On varmat, hyvät ja halvat Cubio, Saunalahti, DNA.- aika erikoinen
tapa toteuttaa sim-lukitus.. :)
Yleensä puhelimet jotka on Suomessa lukittu, on lukittu operaattoriin eikä sim-korttiin ja lukitus on toteutettu ohjelmallisesti joka näin ollen voidaan ohjelmallisesti myös purkaa...syöttämällä tietty koodi tai flashaamalla puhelin uudestaan softalla jossa ei ole lukitusta. Flashaus tapahtuu erityisellä ohjelmointikaapelilla, joka kytketään kapulaan ja toinen pää tietsikkaan, ja sopivalla softalla. - et silleen
Kerroppas kaverillesi että tekee reklamaation sinne. Ja kun sieltä tulee kielteinen päätös niin sitten tekee ilmoituksen kuluttaja-riita lautakunnalle. www.kuluttajariita.fi ja valitulomakkeet/sieltä valitus palvelu lomake. Kaverisi ei ole ainoa joka on joutunut huijauksen kohteeksi! multa lähtee myös kyseinen kaaveke ja monelta muulta. Kuluttaja-asiamiehelle myös ilmoitus jonka voi tehdä netissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain32912076Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15711164Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2776516Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2505311Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1823768- 1743588
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin602631Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1172089Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131884