Kysyisin aukiolotutkimuksesta että nukutetaanko siinä? minä oon niin kipuherkkä että se olis kyllä tarpeen..
nukutus
joo-oo
2215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aukiolotutkimus on yleensä melko kivuton, nukutus on kuitenkin aina riski, eikä yleensä nukutusta haluta tehdä ilman painavaa syytä.
Itse sain ohjeeksi ottaa tuntia ennen pari buranaa, ei tuntunut oikeastaan miltään ja toimenpiteen jälkeen kävelin töihin. Itselläni oli kyllä hyvin auki. Toiset ovat täällä kertoneet toimenpiteen sattuneen, varsinkin jos munajohtimet eivät ole auki, mutta yleensä on siis kivuton.
Lisämaksusta ja etukäteen varattuna yksityisellä olisi saanut nukutuksen punktioon, mutta en ottanut siihenkään nukutusta, vaikka pelotti kovasti. Hyvin ja täysin kivuttomast meni sekin, särkylääkkeet ja rauhoittavat toimivat hyvin.
Nukutus on jonkinlainen riski nuorellekin ihmiselle ja ei siitä herääminenkään niin mukavalta tunnu (kahdesti on nukutettu onnettomuudne jälkeisen leikkauksen takia).
En tiedä yhtään tapausta että ois nukutettu mutta aina kannattaa omalta lääkäriltä kysyä. Ehkä kuitenkin vois ajatella jotain rauhoittavaa lääkettä kipulääkkeen lisäksi?? Mulla aukiolotutkimus oli tosi kivulias vaikka olin ottanu tuntia ennen kaks 5oomg särkylääkettä. Toisilla se taas ei tunnu missään! Kysy lääkäriltä mitä hän suosittelee ja kerro pelostasi!!