Tarkoitan että kun Phuket on jo koluttu ja rysäksi todettu niin... Tietääkö kukaan paikkaa Thaimaasta joka ei olisi vielä turismin pilaama?
Tarkoitan paikkaa, jossa olisi tietenkin pakon sanelemana hotelli, ruokaa, kauppoja mutta pienissä ja paikallisissa määrin.
Omatoimimatkalle voisi mennä myös kunhan vaan tietäisi missä pääsisi lähelle paikallista elämänmenoa ja rauhallista loma tunnelmaa.
Tarkoitan paikkaa, jossa olisi tietenkin pakon sanelemana hotelli, ruokaa, kauppoja mutta pienissä ja paikallisissa määrin.
Omatoimimatkalle voisi mennä myös kunhan vaan tietäisi missä pääsisi lähelle paikallista elämänmenoa ja rauhallista loma tunnelmaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
mutta kun lennät vielä 2-3 tuntia niin löytyy. Tarkoitan Tyynyn valtameren saaria jossa ei vielä ihminen ole käynnyt...ainakaan monesti eikä hotelleja satojen kilometrien säteellä. Voi olla 2 viikkoa ettei toisia ihmisiä näe, sekin on koettu.
Tiedän paikan armahan rauhallisen ihanan.Eioo turistit pilanna.Omatoimi matkan olen suorittanna kyseiseen paikkaan.Läheltä löytyy kauppoja mistä voipi ostoo lantrinkia ja muutakin jos hiukoo.Eikä oo tarvinna venneen alle köhötä yösyävmelle ain on pehmuketta ollunna.Tunnelmoo kyllä löyttyy jos vuan jaksoo
tikata.
Mutta ei kysymykseen!
Kyllähän sen paratiisin pellervot löytää minkä tahansa kutulan nurkalta. Mutta se nyt ei ollut ihan kysyjän tarkoitus.
Mutta mitenköhän luulet oman vastauksesi tavoittavan kysyjän tarkoituksen?
Eli saitkohan synnytettyä lasta tai edes paskaa?
... jatka siis vaan tuhkamunasi tumputustasi Einstein!
googleta Siracha.
Jo ensimmäinen lauseesi paljastaa millainen typerys olet. Varmasti ihan kaikkien etu jos kaltaisesi törpöt pysyvät pois Thaimaasta. Noh, kyllähän varmaan monet thait sinunkin rahasi kelpuuttavat, mutta minä olen kuitenkin niin itsekäs, etten haluaisi tavata kaltaisiasi missään päin Thaimaata, en edes Phuketin pahimmassa "rysän pohjukassa".
Kiitos.
valitettavasti olen vieraillut thaimaassa jo useampaan kertaan ja aion vierailla jatkossakin. Ihana maa kun sen oikein oivaltaa kaikesta huolimatta. Mutta valitettavasti sinä et näemmä ymmärrä asiallisuudesta mitään. Kuten huomaat...toiset osaavat myös vastata kysymykseen joka lienee tämän sivuston tarkoitus. Varo vaan Thaimaassa tavataan!!!
ta. Osta lentolippu sinne, ei kannata 12 tuntia istua bussissa.. Sieltä löytyy paljon nähtävää. Rauhallisimmasta päästä, etenkin reppumatkailijoiden suosiossa,oppaan kuljetuksineen saat halvalla.
Ja kymmeniä paljon kivempia kohteita on kyllä käymättä, jos on vain Phuketissa ollut. Valitettavasti suomalaiset matkanjärjestäjät vievät suomalaisia aina pahimpiin rysiin. Tosin finnmatkoilla on jo yritystä.
tässä sulle kohteita, jotka ovat varmasti mukavampia kuin Phuket:
- Khao Lak (ei se vilkkaimman kylän hotellit, vaan hakeudu vähän syrjempään)
- Koh Samet
- Samuilla Maenam beach
- Koh Lanta
Ja pienempiä paikkoja paratiisirannoilla on vaikka kuinka paljon. Etsiskele netistä niitä paikkoja, johon suomalaiset ei mene
Hiljaista ja rauhallista,10 km pitkä lähes tyhjä ranta..kauppoja kylällä meidän makuun riittävästi,helposti pääsee Samuille shoppailemaan jos haluaa,puolitoista tuntia autolautalla..Muutamia mukavia ravintoloita jotka hakevat ilmaiseksi ja tuovat takaisin hotellille,koska välimatkat ovat pitkähköjä.Myös pari ravintolaa on osittain Suomalaisomisteisia..(Sarille ja Makkelle terkkuja!!!!!)Ihastuimme ikihyviksi ja palaamme varmasti takaisin.Majoituimme Khanom Golden beach-hotelliin,jossa palvelu pelasi loistavasti ja hotelli ei ollut edes puolillaan,joten rauhaa riitti myös siellä.Skootterin sai 3lla eurolla päiväksi hotellista.Menkäähän itse paikan päälle toteamaan paikan ihanuus,tervemenoa.
Hotelli löytyy ja Bangkokista n. 6 tuntia bussilla. Tietysti voi mennä koneella Khon Kaeniin ja sieltä bussilla. Eikä takuulla ole turisteja kuin ehkä muutama koko kaupungissa eli näet ehkä yhden turistin kolmessa viikossa.