Säästövinkki

tässäkin

Oletteko kokeilleet kirjanpitoa?
Kun kirjaa kaikki menot päivittäin ylös ja sitten jossain vaiheessa laskee yhteen, niin sitä kummasti alkaa miettimään mihin rahojansa käyttää ja mistä voisi tinkiä, ihan yllättävissäkin kohdin.
On toiminut ainakin meillä.

5

1413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjanpitoa

      tein ennakkokirjanpitoa, eli maksoin laskut, vuokran sähkön yms. tilille jäi 48,13€ ja sopivasti lapset tulivat taas viikoksi luokseni.

      Hyvin heitti ulosottomies maksuvapaan kuukauden pois kun sen järjestelmässä olen yksineläjä. Kun yhteishuoltajuus tulee näkyviin papereihin vasta kuukauden parin päästä.

      Arvatkaa neljästi ottaako pattiin, onneksi jääkaapissa on valo. Muuta siellä ei sitten olekaan.

    • 25v

      Itse olen viimeisen vuoden pitänyt aivan kaikesta menoista ja tuloista kirjaa ja huomannut että rahan käyttö on muuttunut säästäväisemmäksi. Kulutustahan ei pidä eikö voi lopettaa mutta ylimääräisiä ostoksia voi karsia. Vaikka kaduilla huudetaan ÄLÄ RUOKI LAMAA, pitäisi kuitenkin jokaisen turvata ensisijaisesti oma selusta pitää sitä "puskurirahastoa" pahanpäivän varalle!!

      • kirjanpidon

        pari kuukautta sitten. Vaikutus näkyy jo.
        Uteliaana odotan mille tasolle säästöni ja menoni tällä keinoin asettuvat.


      • konkreettinen esimerkki
        kirjanpidon kirjoitti:

        pari kuukautta sitten. Vaikutus näkyy jo.
        Uteliaana odotan mille tasolle säästöni ja menoni tällä keinoin asettuvat.

        Voisitko kuvailla, mitä esim. huomasit ihan turhaa menoa? Aiotko tehdä muutoksen, kun huomaat tuhlaavasi johonkin turhaan?

        Onko mielestänne turhaa, jos toisinaan värjään hiukset? Välillä tulee tunne, että se olisi turhaa, mutta ei haluttaisi näyttää harmaahiireltä.


      • PSa
        kirjanpidon kirjoitti:

        pari kuukautta sitten. Vaikutus näkyy jo.
        Uteliaana odotan mille tasolle säästöni ja menoni tällä keinoin asettuvat.

        Itse käytän Tappio kirjanpito-ohjelmaa http://www.lahdenniemi.fi/jussi/tappio/ menojen ja tulojen seuraamiseen. Loin sinne itselleni sopivan tilikartan. Lisäksi Exceliin siirrän kuukauden lopussa kirjanpidosta tilien saldot niin näen kirjanpidon kumulatiivisen saldon kasvusta edellisen kuulauden menojen ja tulojen määrän. Exceliin olen tehnyt myös vuosibudjetin johon arvioin vuoden alussa kunkin tilin kuukausittaisen saldon. Budjettiin laskin noin 10% kuukausittaisen säästötavoitteet. Budjetin ja toteuman erotuksesta sitten näkee onko tavoitteeseen päästy. Joitakin yllättäviä menoja on tullut ja joitakin suoranaisia väärin arviointeja, mutta vuosi tasolla rahan käyttöä kannattaa kyllä suunnitella eteenpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2628
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      2506
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      26
      2184
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1963
    5. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      30
      1753
    6. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      322
      1306
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1063
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1039
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      54
      992
    10. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      933
    Aihe