Kysymyksiä pokerista.

joutilas45

Kuinka moni turnaus pelaaja oikeasti tienaa pokerilla, eli pelaa voittavaa pokeria?
Eikä nyt mitään pentujen kommentteja, että tienaan 5000€/kk pokerista ja asun helsingin keskustassa kattohuoneistossa yms..
Vaan oikeasti, millaista tuottoa teette? Minkä suuruisia turnauksia pelaatte? Kuinka kauan olette pelanneet ja kuinka kauan meni että pelaaminen oli tuottoisaa? Teettekö tänä oikean työn rinnalla vai kokopäiväisesti? Onko pokeri-tuottonne kuinka tasaista, vai voiko olla monia kuukausia ilman voiton voittoa?
Ja nämä kysymykset juurikin turnauspokerin NL holdemin pelaajille.
Itselläni on kummallisesti voittoputkia, joskus tulee muutamia turnausvoittoja peräkkäin, ja sitten on taas muutama kk ettei tule mitään. Tätä jatkunut jo n. 4 vuotta. Mutta voitolla olen silti. Tuntuu että tuollainen jaksottainen voittoputki olisi pokerisivuston aikaansaamaa, mutta kai se on uskottava että satunnaisesti ne kortit jaetaan.

Ja sitten, mikä tekee näistä miljoonia pokerista tienaavista pokeriammattilaisista niin hyviä pelaajia. Mitä he tekevät toisin kuin me tavan kortin lätkijät.
Esim Ilari.S ja Patrik.A

Kiitos ja asiallisia vastauksia!

6

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin meillä

      Pelaan kanssa aika paljon turnauksia. Töissä käyn isoin voitto 10kd seuraava 4,5kd ja sitten muita. Jos olen vireessä karkeasti puolet turnauksista rahoilla. Rahoilla olo toki vain tarkoittaa sitä että jos ei olla finaalipöydässä että ollaan saatu omat takaisin. Mutta siis helposti voitollista pokeria pelaan turnauksilla.

      Pelkillä turnauksilla lienee aika vaikea saada hyvää tasaista tuottoa eli ainakin itse yritän pitää itseni kurissa ja pelata viikolla sittareita ja cash pöytiä sit viikonloppuna turnauksia. Eli turnauksissa varianssi on väkisin suurta johtuen isosta pelaaja määrästä. Keskimääräisesti luulisin että kuukaudessa olen kerran kolmen joukossa tänä vuonna olen voittanut yhden finaalipöytien määrää en osaa sanoa. Sittarit ja cash kehittää myös turnauspelaamista vaikka ne aika eri juttuja ovatkin.

      Noissa isoissa kavereissa ero lienee siinä että ne pystyy pelaamaan parasta peliään koko ajan ja lukevat vastustajiaan paremmin. Rytmin muutokset ja vastustajien käyttäytymis mallit monitaso ajattellulla on varmaan ne jutut jotka erottaa huiput keskiverroista.

      • The Rat

        Sittarit ovat turnauksia. Ainut ero "perinteiseen" turnaukseen on käynnistymisajassa - ja siinä, ettei reppyä yleensä löydy.

        Itse olen pelannut lähinnä 2-30 pelaajan sittareita, joissa olen voitolla. Ehkä luokkaa 50 euroa. :)
        Olen harkinnut osallistuvani johonkin 100 hengen sittariin, mutta moisen läpipeluuseen voi hyvin olettaa kuluvan sen verran aikaa, ettei sitä ihan heti löydy...


      • sillä olet
        The Rat kirjoitti:

        Sittarit ovat turnauksia. Ainut ero "perinteiseen" turnaukseen on käynnistymisajassa - ja siinä, ettei reppyä yleensä löydy.

        Itse olen pelannut lähinnä 2-30 pelaajan sittareita, joissa olen voitolla. Ehkä luokkaa 50 euroa. :)
        Olen harkinnut osallistuvani johonkin 100 hengen sittariin, mutta moisen läpipeluuseen voi hyvin olettaa kuluvan sen verran aikaa, ettei sitä ihan heti löydy...

        hiukan hakoteillä sittareista.

        sittarit, eli sit'n'go turnaukset ovat pelaajamäärällä rajoitettuja turnauksia, yleisin 10 tai 20 pelaajaa. on myös 5,6 pelaajan sittareita, 30 ja 50 pelaajan sittareita. suurin mikä on tullut vastaan on 360 pelaajan sittari pokerstarsilla (joka on tosin hieman liioteltu kun ottaa huomioon sittarin alkuperäisen tarkoituksen, nimikin sen jo sanoo).
        turnaus alkaa kun vaadittu pelaajamäärä on tavoitettu ( 10 hengen sittari alkaa kun 10 pelaajaa on rekisteröitynyt)


      • The Rat
        sillä olet kirjoitti:

        hiukan hakoteillä sittareista.

        sittarit, eli sit'n'go turnaukset ovat pelaajamäärällä rajoitettuja turnauksia, yleisin 10 tai 20 pelaajaa. on myös 5,6 pelaajan sittareita, 30 ja 50 pelaajan sittareita. suurin mikä on tullut vastaan on 360 pelaajan sittari pokerstarsilla (joka on tosin hieman liioteltu kun ottaa huomioon sittarin alkuperäisen tarkoituksen, nimikin sen jo sanoo).
        turnaus alkaa kun vaadittu pelaajamäärä on tavoitettu ( 10 hengen sittari alkaa kun 10 pelaajaa on rekisteröitynyt)

        Okei, joo... Pelaajamäärä on rajoitettu ja siten palkintorakenne ja määrät ovat yleensä tiedossa jo kirjausvaiheessa.

        Mutta sitä asia ei muuta, että sittarit ovat turnauksia. :)


    • Teppo, moi

      Teppo tienaa 50000€ kuukaudessa ja asuu Helsingin keskustassa - vieläpä kattohuoneistossa et sillei hei!

    • .....,,,,,,,,,,.....

      Ammoisina aikoina kun olin töissä, voitin turnauksista aika vähän, ehkä keskimäärin vajaata satasen kuussa. Sitten sain lomautuksen töistä 3 kuukautta, niin sen ajan olin aivan liekeissä! (omassa mittakaavassani) Voitin kokoajan tasaiseen tahtiin, 2 kertaa kesti reilun viikon hiljainen kausi, loppuaika oli pääsääntöisesti voitokasta. Keskimäärin joka kuukausi voitin reilu 1500€ kaiken kaikkiaan 3kk voitin 4700€. Nyt kun palasin takaisin töihin, viikolla ei pysty pelaamaan ja vkl kun on vähän aikaa, niin ei se pokeri luista entiseen tahtiin.

      Jos vähänkin tunnet omaavasi "piileviä" kykyjä niin pelaa pokeria sillä viisiin että voit keskittyä siihen kaikessa rauhassa ilman että tarvii esim. miettiä että huomenna töihin jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15241
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10156
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9381
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6557
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6238
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      26
      1838
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1707
    Aihe