Millä saan puuhellan valurautakannen pysymään mustana? Myydäänkö "hellamustaa", muistaakseni olen joskus kuullut sellaisesta, mutta kaupassa (Bauhaus) yllättäen eivät olleet kuulleetkaan. Bauhaus on ollut muuten joka käynnillä pettymys, siellä käyminen loppui nyt. Kallista tavaraa, tumpelot myyjät.
Puuhellan kansi
23
32987
Vastaukset
- Jocu
Sillä se on hoidettu maailman sivu, ja on paras konsti vieläkin.
Käryää tietysti parilla lämmityksellä, mutta ei se käry ole myrkyllistä. Tai jos on, niin vaikuttaa tosi hitaasti.- Anonyymi
Liesimusta poistaa ruosteen ja lian sekä antaa mustan, suojaavan pinnan. Käytetään puuliesien, valurautakaminojen, uuninluukkujen, nokiluukkujen, sähkölevyjen, hellanrenkaiden ym. hoitoon.
Käyttöohje:
Ravista pulloa hyvin. Kaada liesimusta rievulle ja hankaa metallia pieni ala kerrallaan kunnes ruoste ja lika ovat hävinneet. Käytä liesimustaa mahdollisimman ohuesti.
Käsitelty pinta suositellaan lämmitettäväksi heti käsittelyn jälkeen. Voidaan harjata pinnan kuivuttua.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/11/26/tuhkaimuritestissa-sotkettiin-matot-ja-puseron-hihat
- ~kippe~
Puuhellan puhdistan kerran vuodessa kokonaan. Irroitan liitasta (metallinen taso) kaikki irtoavat osat (jos hellassasi on useita rinkuloita, niin älä sekoita pakkooja, sillä vanhat osat ei aina sovi epäjärjestyksessä ja jos on pienet rinkulat ja sekoitat pakat on sen selvittäminen varsinainen apinoiden palikkatesti, sillä rinkulat on noin sentin levyisiä)ja harjaan teräsharjalla alapuoliset alueet sekä yläpinnat ynnä tasojen urat. Noki alapinnoilla estää pinnan lämpiämisen. Tasojen uriin kertyy kaikki levylle menneet töhkät, joten se on hyvin harjattava, sillä kun uriin kertyy öhröjä eivät metalliosat mene enään tiiviisti limittäin ja lämmönjako heikkenee. Puhdistuksen jälkeen kokoan tason uudelleen ja kevyesti kostealla liinalla pyyhkäisen tasolta irtonaisen lian pois. Annan tämän jälkeen kuivua tunnin ja sivelen metalliseen tasoon laaria (jos löytyy suolatonta, oltava ehrottomasti suolatonta) tai sitten ihan ruokaöljyä (mitä tahansa). Yleensä teen tämän keväällä, lämmityskauden päätyttä, jotta öljy saa rauhassa imeytyä rautaan. Ensimmäinen lämmitys aiheuttaa hieman palaneen rasvan krääsää, mutta se on ohi noin viidessä minutissa. Jos olen kuitenkin joutunut vielä hellaa käyttämään "öljyämisen" jälkeen, kestää krääsä noin viisitoista minuuttia. Tällöin avaan tuuletushormin suuluukun, keittiön ikkunan ja suljen ovet keittiöön. Täksi ajaksi hyväksy palovarottimen piipitys, tai irroita patteri krääsän ajaksi ja sen poistuttua kytke palovarottimen patteri uudelleen.
- Mustaa mönjää
Rautakaupoissa myydään Liesimustaa, jolla voit viimeistellä putsauksen jälkeen lieden pinnan.
- Jussi
K-Rauta.
- Anonyymi
Ja muute toimii hienosti! Itse hain Puuilosta, eikä maksanut kuin 10€. Riittoisa pieni pullo. Toimi ohjeiden mukaan ja musta, uutuuttaan mattana uhkuva liesi on taattu!
- puuhelli
Kaivelin täältä tällaisen iänikuisen vanhan keskusten koskien puuhellan kantta ja sen putsausta/käsittelyä. Sain siis inspiraation käydän rapsuttelemaan meidän hellasta irti vanhaa "hellamustaa", jota olen aina inhonnut! Se on tahmeaa kuin kärpäspaperi! Siihen tarttuu kiinni liat, pölyt, rätit, kaikki mitä hellan päälle erehtyy laskemaan. Hella ei ole käytössä, koska hormissa on jotain vikaa, joten kököttää keittiön nurkassa vain koristeena. Kohta kun olen sen putsannut, täytynee se käsitellä uudestaan jollain aineella ettei se ruostu. Googlettamalla löysin tällaisia vaihtoehtoja:
Savenmaa Uuni- ja hellamusta
Liberon Grafitti tahna
Klinex Ferro liesimusta
Nyt kaipaisin käyttökokemuksia näistä? Mikä noista olisi sellainen ettei muodosta sitä tahmaista pintaa vaan kovettuisi kunnolla? Kuumentaahan tuota meidän hellaa ei siis voi, eli sen täytyisi kovettua ilman kuumennusta, ainakin Liberon tuote mainostaa itseään tällaiseksi. Ja kaikki muutkin hyväksi havaitut vinkit asiaa koskien otetaan vastaan. :)- puhellaa aina tarvit
Liesimustaa maailman sivu käytetty ja loppusilaus sanomalehtipaperilla !!!
Hinkattiin , kunnes ei väri lähtenyt ja pinta kiilsi kauniisti!
Meillä koristeena alkuperäinen vv 29 ja sitä aina silloin tällöin hinkkailen. Koristeellisten luukkujen kanssa ensin vanhalla hammasharjalla ja sitten vaan näppikonstein.
Nyt katselin sisäpellitystä silmällä pitäen lahden taa
plekitöö http://www.sisustusweb.ee/category/KAMINAD, AHJUD, KORSTNAD/62/
- Sirohella
Mistä saisi Högforsin puuhellaan Siro numero 52 paistinuunin posliinisen kahvan väri valkoinen ja yhden kappaleen? Tiedosta kiitollinen.
- varaosia ehkä
vois kysyä
http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/1463355-mista-varaosia-puuhellaan/- kissan kusen tuoksu
Meillä on sellainen ongelma että kissa sattui oksentamaan puuhellan kannelle kuukausi sitten ja se ehti siinä muhia vajaan viikon, oltiin itte reissussa ja kissan hoitaja ei ollut huomannut. Pistettiin nyt tulet ja haju on karmea, onko ideoita millä sais hajun pois vai pitääkö ettiä kanteen uusi osa.
Hajutonta hellaa odotellen - ubbiu
kissan kusen tuoksu kirjoitti:
Meillä on sellainen ongelma että kissa sattui oksentamaan puuhellan kannelle kuukausi sitten ja se ehti siinä muhia vajaan viikon, oltiin itte reissussa ja kissan hoitaja ei ollut huomannut. Pistettiin nyt tulet ja haju on karmea, onko ideoita millä sais hajun pois vai pitääkö ettiä kanteen uusi osa.
Hajutonta hellaa odotellenPese se hellankansi! Peitä lika väkevällä mäntysuopaliuoksella ja anna sen liota. Käytä sitten messinki- tai teräsharjaa tai -villaa. Huuhtele ja lopuksi levitä liesimustaa.
Toisaalta se lika voi palaa pois, kun pitää kunnon tulta. Kai teillä on joku liesituulettimen tapainen, ettei hajut leviä ympäri huushollia.
- Röörimies
Hongkongissa on vanhanajan uuni- ja hellamustaa 0,2 l purkeissa.
- Tyhmä190
Pitääkö se liesimusta kunnolla kuivua, ennenkuin tekee valkean? Minä tyhmä laitoin heti ja koko talo täynnä käryä :(
- Tyhmä190
No pahin käry sitten lähti, kun ikkunat oli auki.
- Tyhmä190
Vai teinkö jotain väärin?
- Tyhmä190
Käryää vaikka polttaa pieniä määriä syttyjä. No ei varmaan käy sitten tohon puuhellaan tuo uunimusta ja ihan oikein levitetty tuota uunimustaa eli ohuesti.
Pitää varmaan hinkata pois koko aine.
- Perinnekonsti_paras
Poltetaan rasvalla tietenkin, ja vielä parempi jos ihan sian ihraa käytät. Vanha perinteinen konsti, mutta e sovellu uusavuttomille, kun polttavat koko torpan tämän yhteydessä.
- Hellankansi
Vanhassa puuhellassani (Kotiliesi) on pari keittolevyä, jotka koostuvat "rinkuloista" ja yksi iso, yhtenäinen, lähellä pesää. Onko mitään väliä miten sen ison yhtenäisen levyn asettaa hellalle eli mihin kohtaan pitäisi sen pienen ilma-aukon tulla? Vai onko sillä mitään merkitystä?
- Anonyymi
Se reikä on vain osan poistoa helpottamassa. Kaikki savu jne tulee poistua hormiin. :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71920Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678- 19666
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659