Ollakko vai eikö olla...

Ikuinen klisee, niinkuin vastaus: Aivan sama ja miten vaan...

Haluaako ihmiset miellyttää sillä toista vaan onko heille ihan yks`lysti mitä saavat tai mitä tehdään..

Olen sanonut usein, ettei sellaista vaihto ehtoa ole kuin " Ihan sama ".

Eikö ihmiset osaa päättää. mitä haluavat?

Tuli vaan mieleen, onko muutkin ehkä törmänneet samaan asiaan ?..
13720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

kuin että kumpi oli ennemmin kana vaiko muna.

Äänestä
  • Tietenkin kana, joka pyöräytti tipusen ilman munan kuoria...

    Joten ei voi inttää oliko kana vai muna ensin !.

    Äänestä

  • onni-keväässä kirjoitti:

    Tietenkin kana, joka pyöräytti tipusen ilman munan kuoria...

    Joten ei voi inttää oliko kana vai muna ensin !.

    on tullut jos ei munaa enste ollu:)

    Äänestä

  • kana sitten kirjoitti:

    on tullut jos ei munaa enste ollu:)

    Luotu maan tomusta, lajinsa mukaan tietenkin.

    Äänestä

tuota aloitustasi esim. missä tilanteessa?

Olen menossa syömään tuttavani kanssa ravintolaan ja hänellä on kaksi ehdotusta paikasta, tunnen molemmat paikat hyvänä, joten minä sanon silloin, että IHAN SAMA kumpaan mennään.

Äänestä

varma mielipide hänelle tärkeissä asioissa.
Kun puhutaan vähemmän tärkeistä, ei aina jaksa kaikkea miettiä niin tipitarkkaan.

Äänestä
  • On tärkeitä asioita ja vähemmän tärkeitä.

    Äänestä

ole mikään vastaus
olen nyt tyytyväinen, halusin että hallitus peruu suunnittelemansa eläkeiän noston, nyt hallitus on perunut aikeensa.

Tähän ei voinut vastata, ihan sama mitä hallitus tekee.

Entäpä kun kysytään meille vai teille, ihan sama, siis kumpaan mennään.

Äänestä
  • tyytyväinen. Ei olisi tuo asia ollut ainakaan minulle IHAN SAMA.

    Ettäkö meille vai teille? Eipä ole tämän friidun ongelma;) että. Heh.. minä kun menen aina meille..( pieni pilke nyt kevään kunniaksi silmäkulmassa kuitenkin)..

    t.friidu

    Äänestä

  • ent.tehtaantyttö kirjoitti:

    tyytyväinen. Ei olisi tuo asia ollut ainakaan minulle IHAN SAMA.

    Ettäkö meille vai teille? Eipä ole tämän friidun ongelma;) että. Heh.. minä kun menen aina meille..( pieni pilke nyt kevään kunniaksi silmäkulmassa kuitenkin)..

    t.friidu

    katsoin, että olit vastannut minulle, poistin, kun huomasin virheeni,

    Äänestä

Siihen kannattaa jopa pyrkiä.
Koska silloin ihmisellä on kaikki hyvin, tai pahimmassa tapauksessa täysin pielessä.
Mitä suuremmissa asioissa pystyy sanomaan, että aivan sama, sitä paremmin omat asiat on.
Kun on ruokaa ja lämmintä, muulle kohta aivan sama.

Äänestä

Ajattelin ettei tähän aloitukseen kukaan viitsi vastata, mut elämä on yllätyksiä täynnä..

Pasahti heti parikymmentä ja kokonaisuudessaan kaikki yhdistettynä, menisi aivan hyvin jatkettavana vitsinä. Ainakin minun nauru hermoja kutkutti..

Poistin välillä nimimerkkini Galleriasta, mut otin sen kuitenkin uudelleen käyttöön..
Mitäs turhia sitä piilottelee, kun kysymys ei ole "Valtion salassa pidettävistä dokumenteista",
vaan vuorovaikutuksista ihmisten kesken. :)

Äänestä

kuulostaa minusta vähän tylsältä, melkein samalta kuin EVVK (Ei vois vähemmän kiinnostaa). Sisareni tytär vastasi varsinkin murkkuiässä usein, kun hänelle tarjottiin tai ehdotettiin jotain, "Ihan sama". Kun otin tavakseni vastata hänelle: "OK, unohdetaan koko juttu, ellei sinua kiinnosta", hän vähitellen muutti tyyliä.

Ehkä hivenen positiivisempi vaihtoehto voisi olla: "Kumpi vaan sopii minulle" tai "Molemmat ovat mielestäni yhtä hyviä", silloin kun vaihtoehdot vaikuttavat saman arvoisilta.

Muutamat tuttavani ovat huomanneet minun sanovan usein "Kaikki käy", ja sitä on välillä naureskeltukin. Heille ei kuitenkaan ole epäselvää, ettenkö osaisi kertoa, jos haluan vaikuttaa valintaan. - Joskus saa huomata, että valittuaan yhden vaihtoehdon vain siksi, ettei tarvitsisi kuluttaa aikaa pähkäilyyn, kysyjä alkaakin puhua toisen vaihtoehdon puolesta.

Oletteko muuten joutuneet liikkumaan jossain maailmalla tai kaupoissa pähkäilijöiden kanssa? Omat harvat kokemukseni ovat jääneet mieleen, enkä tottavie lähde vapaaehtoisesti uudelleen. On helppo ymmärtää miehiä, jotka jäävät kahvilaan odottelemaan ja antavat vaimojensa kulkea itsekseen ostoksilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


onni-keväässä kirjoitti:

Ikuinen klisee, niinkuin vastaus: Aivan sama ja miten vaan...

Haluaako ihmiset miellyttää sillä toista vaan onko heille ihan yks`lysti mitä saavat tai mitä tehdään..

Olen sanonut usein, ettei sellaista vaihto ehtoa ole kuin " Ihan sama ".

Eikö ihmiset osaa päättää. mitä haluavat?

Tuli vaan mieleen, onko muutkin ehkä törmänneet samaan asiaan ?..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu