Uusi ruoste
Terästorni
6011223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
onkos tuo sitten iki?
taitaa tuo olla Stoveman virosta. Todellinen huippukiuas ;). Ompa päässy rumaksi.
Onnea kaikille ks. kiukaan valinneille. Säästitte jokusen satasen ja joudutte ostamaan kohta uuden kiukaan. Harvia tekee samasta kamasta pitkälti nykypäivänä. Mutta he sentään osaavat suojata materiaalejaan kunnon maaleilla!
eihän toi pömpeli vielä oo läheskään puhki, ei muuta kuin kovaa saunomista.
Suurimmalle osalle palstalaisistahan ei jonninjoutavat design- ja ulkonäköasiat merkkaa mitään kuitenkaan. tossakin varmaan savukaasujen lämpötilat kirkkaasti alittaa T34:n pakokaasujen lämmöt.
Makunsa kullakin. Saathan saunoa vaikka puhkiruostuneella kiukaalla jos haluat. Ongelmana tässä tapauksessa oli myös se että lattiat värjääntyivät ruosteeseen ja sitä ei ole helppoa irroittaa. Pari kuukautta lisää ja kivet olisivat tippuneet tulipesään. Tulipesä oli myös sisältä huonossa kunnossa. Sanoisin että aikas vaarallinen peli. Toki jopa yli puolet halvempi kuin esim. Iki-kiuas. Ja se kyllä näkyy....
Ikikiukaan vaippa on rosteria.
Muut metalliosat ovat ruostuvaa kamaa.
Ikin tulipesän ja spiraalin hitsaukset ovat kuin juosten kustu.
Luukun sarana taitaa olla Sotka-kalusteen lastulevykaapista.
Jokainen aivoilla varustettu tietää että IKIN tulipesä tehdään voimalaitosputkesta. Voimalaitosputki on tulenkestävää terästä. Sen tiheämpää terästä on vain sukellusveneissä. Ainoastaa suola pystyy ks. materiaaliin. Lopputuloksena syntyy markkinoiden V-A-H-V-I-N ja K-E-S-T-Ä-V-I-N tulipesä (kuten myöskin ulkokuoret/verkot). Tosin halpaa se ei ole mutta ikiähän lähinnä ostaa ne ihmiset ketkä hankkivat kerralla hyvän/parhaan. Kestää 30 vuotta kovassakin käytössä tuollaiset materiaalit!!
Ps. Ed. Ääliölle tiedoksi että ikissä ei ole saranaa=) Ei edes ruostumatonta sellaista=)
Vai miten se ny oli?
Jossain saunassa ruostuu ja jossain ei. Ruostuminen riippuu aina olosuhteista missä materiaali on. Kyllä ruostumatonkin ruostuu jos olosuhteet ovat tarpeeksi rajuja.
Jos kaikki saunassa on tehty oikein ja hoidetaan vielä kuivatukset ym. oppikirjan mukaan niin ruoste ei ole ongelmana. Harmi vain että 80% ihmisistä ei käytä saunaansa oppikirjan mukaan. Seuraus on se että kiukaat tuppaavat ruostumaan väärissä olosuhteissa! Itsekin kuulun tähän laiskojen joukkoon ja olen jo 2 kiuasta tuhonnut. Tosin ei ne paljoa maksaneetkaan:)
Saatettu käyttää merivettä löylyvetenä, siinä kyllä joutuu teräs koville, mulla on itsellä valurautakiuas eikä siitä löydä ruostetta, sitä käytetään kyllä pelkästään makealla vedellä.
Kuten sanoin niin käytetty vain kaivo ja järvivettä. Merelle matkaa n. 300km. Ei taida tuulikaan tuoda pärskeitä sieltä asti???
Ihan peruskäyttöä mutta aika huolimatonta sellaista. Ilmanvaihdot ym. eivät ole saunassa täydelliset. Monesti jäi sauna hyvinkin kosteaksi. Varmasti monella olisi kestänytkin pidempään mutta itsekään en jaksaisi kiukaasta niin paljon murehtia. Itse ostan mielummin kiukaan mikä kestää kaikissa olosuhteissa. Niitäkin saa halvemmalla jos hinta on kriteerinä. Jos ei ole varaa esim ikiin niin ostaa sitten mielummin esim. kastorin, narvin tai harvian. Harvia oli ollut tässäkin saunassa 5 vuotta ennen tätä virolaista viritelmää. Eikä ollut mennyt vielä edes rikki.
tekele. Ihan kuin legendaarinen puistoroskis, missä on vanha kamiina keskellä!?! Mahtaa olla sauna homeinen, jos noin huonosti pääsee kuivumaan?
Latu-takuulla. Savukaasut on venäläisen T34-panssarivaunun pakokaasunormit alittavat.
Kun merivesi kuivuu niinkuin löylyvedelle käy niin suole jää jäljelle.
Kun saunottu niin kannattaa joka kerta lopuksi lisätä puita vielä pesällinen tai edes puolikas niin säilyy kiuas niinkuin muutkin rakenteet terveinä.
Auttaa vaikka pesällisen polttaiskin " extsraa"
onko tää tekele oikea stovemani kiuas, kysyn va
Itekki oon Stovemannia käyttänyt suonsilmän kupeessa mökillä. Kauhea ruostekasa!
Kunnon karvapersemeininkiä. Tolla kiukaalla saunoja ei asettelekaan ympyriäisiä kiviä polkuloihe pieliin.
ostin puoli vuotta sitten stoveman kiukaan ja tyhjensin oikein kivistä, yllä olevassa kuvassa EI OLE STOVEMANIN kiuas vaan joku muu tekel, olen muuten kuulut että autotkin ruostu jostain syystä jos...
Iki se on. Niitä on montaa eri versioo
Kiukaan nimi alkaa S:llä. Päättyy N kirjaimeen. On virosta. Ei tätä tarvitse varmasti selkeämmin kertoa. Eihän?
Joku tossa sun jutussa mättää, toi kiuas näyttäisi olevan jossain vanhassa kellarissa eikä missään saunassa, jos tota kiuasta käyttää edes pari kertaa kuukaudessa ja se on normaali asuitalossa niin se ei mene tuohon kuntoon, ei sitten millään eikä kesämökissäkään ainakaan normisaunatiloissa koska eihän semmosessa tilassa voi säilyä saunapanelit enempää kuin lauteet eikä mitkään rakenteet kunnossa.
Se on noita alkupään Ikejä. Niissä yritettiin käyttää parempaa tulipesää, mutta tuli liian kalliiksi.
Iki teki vaikka millaisia viritelmiä, mutta ne oli täysiä suseja jo syntessään. Vain muutama malli on jäänyt elämään.
viihdyttäviä omassa surullisuudessaan nää sun viestisi, harvoin näkee yhtä katkeraa tilitystä :D
Joku vuosi sitten Ikiä kauppasi Tapiro Oy ja he lopettivat myynnin hillittömien reklamaatioiden vuoksi.
Esimerkiksi vesisäiliön venttiilit alkoivat vuotaa kun muoviset sisuskalut sulivat venttiileistä.
"Keksijäksi" itseään tituleeraava paperi-insinööri on todellakin vain insinööri paperilla.
Kyllä Ikiä on tehty vaikka millaisia turauksia.
voi miten katkeraa tilitystä teikäläiseltä... ottaa varmaan koville kun IKI jyrää!!! Vituttaako?
samaten olet sulattanut omat aivosi. ohh hooh eipä onnistunutkaa sulatus kun kusi sammutti tulipalon ...heheheeeBUHAAHHAAA
Ei voi kuin nauraa näille katkerille pelleille=)
Pitäisiköhän sun hankkia vaikka muutakin elämää kuin keskustelupalstoilla käkkiminen. Toki jos tämä tekee sut onnelliseksi niin roiku vaan palsotoilla. Veikkaan vaan että sun provojuttuja ei KUKAAN hirveän tosissaan ota.
Kyllähän sen näkee että katkeruutta löytyy tekstin takana. Onko sulla jokin idea mikä ei ole mennyt kaupaksi vai muuten vaan v*tuttaa ikin huikea menestys??? :)
Väitteistäsi huolimatta et vaikuta iloiselta. Faktaa on faktaa: Iki on kaminakiukaiden äiti.
Katso viestiketju "Rauhallista", sieltä saat syyn ;)
Eli, Reijo is back! Hyvästi palstan rauhallisuus, Reijo on tullut taasen messuilta tänne mouhoomaan ylläpidon suosiollisella avustuksella.
Jos ylläpito olisi tehtävien tasalla, pistäsi se Reijon killiin ainakin puoleksivuodeksi, jotta saataisiin asillinen keskutelu tänne. Mutta ei, ylläpito kun poistelee FAKTOIHIN perustuvia kirjoituksia jos niissä vain on poikkipuoleista sanaa skamiinasta. Tämäkin viesti varmaan poistuu ennen iltapäivää...
Mene mielenterveystoimistoon ja kerro lääkärille Reijosta ja skaminafobiasta - lääkäri kyllä ymmärtää!
Faktaa ne ovat vain sinulle.
Se älähtää johon kalikka kalahtaa. Tuli taas todistettua sekin.
Tuon feikki "näin on" mielestä näköjään mm. Inoa perustaa tietonsa fiktioon, mitenköhän VTT? Ainii... faktaahan on ainoastaan Reijon omat mielipiteet, parastahan niissä on se ettei niitä tarvitse todistaa (voikka on monta kertaa täälläkin pyydetty) ainakaan skamiinan kohdalla.
TUTKI JA IHMETTELE -- AIVAN SAMA TUOTE TOSIN LUUKKU VAIN ON NELISKANTTINEN...TULIPESÄ IDENTTINEN ROMU-- TEHTY TÄYSIN PÄIN PEETÄ-- UPEAA VIROLAISTA KÄSITYÖTÄ:
http://kuvat.keltainenporssi.fi/thumbnails/alkupkuvat/26270557-1.jpg
Yrityksen nimi on Tatpar, joka ei ala S kirjaimella eikä todellakaan lopu N kirjaimeen.
Virossa tuo on erittäin yleinen kiuasmalli, ja näissä on paljon vaihtelua laadussa. Stoveman sattuu vaan olemaan niitä laadukkaampia malleja.
En todellakaan usko että myöskään Tatpar kiuas menee tuollaiseen kuntoon inhimillisessä käytössä, ja tiedän ettei Stoveman mene tuollaiseen kuntoon pitkälläkään käytöllä.
Ennen kuin rupeat kiukuttelemaan vaatien ihmisiä hyväksymään sinun esittämän väitöksen, vertaa näitä kuvia.
http://www.tatpar.ee/new/gfx/new_pics/F216_F225.jpg
---Tässä siis tuo Tatpar kiuas.
http://kuvat.keltainenporssi.fi/thumbnails/alkupkuvat/26270731-2.jpg
---Ja tässä Stoveman kiuas.
Kummalta tämä http://docs.google.com/Doc?id=dg2nfgd2_0f8z7h6g3 näyttää enemmän?
Kiinnitä aluksi vaikka huomiota tulipesän muotoon. Hormiaukon sijaintiin. Jne.
Ja takaan että tuon aloituskuvan kiukaassa on pitkän ajan käytetty löylyvetenä merivettä.
onko sulla parempaa kuva tästä hirviöstä? Olin just ostamassa stovemannia mutta ...
Ei kyllä ole. Tonkin kuvan eteen sai tällainen tietokoneita tuntematon kaveri nähdä aika vaivan. Sanotaanko että en varsinaisesti suosittele noita viron kiukaita. Tämä ei ole ainoa tuntemani tapaus ks. "kiuasmerkistä". Kerrankin virolaiset kusevat suomalaista silmään.
http://translate.google.com/translate?client=tmpg&hl=fi&u=http://www.stoveman.nl/&langpair=nl|fi
http://www.stoveman.nl/components/com_virtuemart/shop_image/product/9b54bb72149648857e198124cd6ffa5a.jpg
http://www.veebi.info/v2/page.php?username=evtee&page=5047&type=module&limit=1&mod=17762
vertasin kuvia ei ole stove
Kuvassa oleva hirviö ei ole Stovemann vaan Tatpar. Katso sinun viestin yläpuolelle postattua viestiä.
eikö myyjä vastaa vioistaan, lähettää takaisin tehtaalle tai kauppaan. www.saunanet.fi osa varma sana.
voinko tulla tarkastama?
stoveman haisee ja ruostuu
SEPÄ ON STOVEMAANI. SURKEA KIUAS
Iki se on
Siis taattua suomi laatua;)
Kuva ei ole enään saunasta otettu. Vaan varastosta mihin kiuas on sittemmin säilötty.
Tässä virolaiskiukaassa ongelmia olivat mm. raudan kehno tiheys. Myös tulenkestävyys oli heikko(vääntyilee kuumassa). Kaiken kaikkiaan hyvin luokaton kiuas. Sen kerran ostettuaan ei samaa tapahdu toiste! Kannattaa ostaa kerralla hyvä! Esim. Kastor, Misa tai Iki. Noissa on ainakin laatu kohdallaan
SIIS TODELLAKIN EI OLE KÄYPÄ KATSOMASSA TÄÄLLÄ STOVEMANIASI:
http://kuvat.keltainenporssi.fi/thumbnails/alkupkuvat/26270557-1.jpg
Noita stoveja on kuule varmaan 15 eri mallia. Paras niistä on PASKA-versio. Muut vieläkin huonompia.
Ei kyllä toikaan stoveman kiuas ole varmasti laadulla pilattu. Maalattua mustaa rautaa. Verkot hitsattu tulipesään????
Kuvassa oleva kiuas ei todellakaan ole tämänpäivän kiuas, saattaa olla että se on jokin iki-vanha malli siitä sillä tämänpäivän stoveman ei ole läheskään tuon kuvan kaltainen, myöskään rakeenteeltaan. Virsota löytyy toinenkin valmistaja joka tekee samantyyppisiä kopioita ja voi hyvin olla että kuvassa oleva kiuas on stoveman kopio. Mutta varmuudella sanon että ei ole tämän päivän stoveman mikä kuvassa on.
http://www.tatpar.ee/new/gfx/new_pics/F216_F225.jpg
Eli ei todellakaan Stoveman..
Kyseinen kiuas josta kuva ruostekasana on tatpar:in valmistama ei stoveman.
Kesä saunottu Stovemanilla, löylyt aivan mahtavat! Miinuksena se, että aivan ruosteessa...
saako siirtymäajan jälkeen vielä tuoda Suomeen noita Vironpojanvirityksiä tsm. jotka ei täytä määräyksiä?
Stoveman kiukaista sen verran, että valitin oman kiukaani ruostumisesta suoraan valmistajalle Viroon ja sain uuden kiukaan takuuseen pihalle tuotuna. Hieman aikaahan se vaati ja useamman sähköpostin. Kiukaat valmistaa muuten Viron vankilateollisuus ja tuotteilla on EU-tyyppihyväsynnät.
Kitos päivitetystä arvioista! taidamme uskaltaa mekin Stovemanin hommata..
Tehtaalta saatua ohjeistusta: Stoveman kiukaiden esilämmitys on tärkeää ruostumista ajatellen. Kiuasta on lämmitettävä ennen kivien laittoa siten, että kirkas musta maalipinta muuttuu mataksi / harmaaksi. Kiukaat on maalattu lämpömaalilla, joka vaatii tuon esilämmittämisen pysyäkseen kiinni ja suojatakseen kiuasta ruostumiselta...
saako noita virovirityksiä tuoda Suomeen ensi syksynä? Eihän ne läpäise mitään testejä?