Ajattelin hankkia vanhan pöytäkoneen rinnalle läppärin. Aceria on täällä haukuttu mutta mikä niissä sitten oikeen mättää? MEillä konetta käytetään lälhinnä nettiin, musiikin kuunteluun (koneelta stereoihin) ja lataamiseen, elokuvien katseluun (koneesta telkkaan) ja lataamiseen. Vanhan päytäkoneen kanssa menee hermot kun on niin hidas ja ei oikeen jaksa "pyörittää" vaikka tyhjennellyt ja siivonnut olen sitä aika ajoin. Mitä mieltä olette tästä, olisi halpa:
ACER ASPIRE 7730Z-344G25MN:
• Intel Pentium Dual Core T3400 -prosessori
• 4 Gt:n RAM-muisti
• 250 Gt:n kiintolevy
• Intel GMA 4500 -näytönohjain; 64 Mt omaa muistia, jopa yli 1,6 Gt jaettua)
• 17” WXGA CrystalBrite -näyttö (1440 x 900 pix, 16:10, 8 ms)
• Stereokaiuttimet
• Kirjoittava DVD-RW-asema
• 802,11a/b/ g/n-WLAN
• Liitännät: VGA, 4 x USB 2.0, audiolähtö (s/PDIF), ExpressCard/54- korttipaikka
• 5-in-1-muistikortinlukija: SD, MMC, MS, MS Pro, XD
• Akun käyttöaika jopa 3 tuntia, 80 % lataus 1 h
• Windows Vista Home Premium FI/SWE/UK
• MS Office Trial Works 8.5 FI/ SWE/UK,
Mc Afee -virustorjunta (60 vrk) ja F-Secure (4 kk)
• Mitat (l x s x k): 40,2 x 29,7 x 4,1–4,4 cm; paino: 3,8 kg
• VUODEN TAKUU.
ACER ASPIRE 7730Z-344G25MN:
• Intel Pentium Dual Core T3400 -prosessori
• 4 Gt:n RAM-muisti
• 250 Gt:n kiintolevy
• Intel GMA 4500 -näytönohjain; 64 Mt omaa muistia, jopa yli 1,6 Gt jaettua)
• 17” WXGA CrystalBrite -näyttö (1440 x 900 pix, 16:10, 8 ms)
• Stereokaiuttimet
• Kirjoittava DVD-RW-asema
• 802,11a/b/ g/n-WLAN
• Liitännät: VGA, 4 x USB 2.0, audiolähtö (s/PDIF), ExpressCard/54- korttipaikka
• 5-in-1-muistikortinlukija: SD, MMC, MS, MS Pro, XD
• Akun käyttöaika jopa 3 tuntia, 80 % lataus 1 h
• Windows Vista Home Premium FI/SWE/UK
• MS Office Trial Works 8.5 FI/ SWE/UK,
Mc Afee -virustorjunta (60 vrk) ja F-Secure (4 kk)
• Mitat (l x s x k): 40,2 x 29,7 x 4,1–4,4 cm; paino: 3,8 kg
• VUODEN TAKUU.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Muuten ihan ok muttä näytönohjain on luokattoman huono eikä sovellu juuri muuhun kuin työpöydän katseluun.
Kiitos vastanneille
Neuvokaa nyt neitoa mäessä.... Itsekin tuossa sain selville vertailemalla että näytönohjain ei ole kummoinenkaan mutta minä kun en ole atk-nörtti niin en ymmärrä oikein mihin se vaikuttaa? Jos surffaan netissä niin vaikuttaako esim. sivuilla olevien kuvien "aukeamiseen"? Tällä hetkellä ottaa välillä päähän kun esim. kuvat latautuu niin hitaasti. Pelikonetta en tarvitse. Lähinnä sellaisen koneen joka jaksaa "pyöriä" vaikka useampi ohjelma yhtäaikaa auki ja rullaa joutuisasti.... ja ei tarvitse hermo piukassa odotella sivujen ja ohjelmien avautumista. Ei ole tuo sanasto oikein hanskassa mutta toivottavasti ymmärsitte mitä tarkoitan :-)
Tässä vanhassa "rouskussa" tällainen näytönohjain: Radeon 9200 SE
Itse omistan Acerin läppärin ja olen ollut tyytyväinen. Kaikissa merkeissä on omat ongelmansa.
Totta on että tuossa mainitsemassasi koneessa on perusnäytönohjain, joka soveltuu hyvin toimistokäyttöön. Pelaajille tuo näytönohjain on liian hidas. Mutta mikäli pelaaminen ei ole pää-asia tuolla koneella, silloin se vaikuttaisi kuvaamaasi toimintaan hyvältä valinnalta.
Varsinkin kun keskusmuistia on reilusti niin kone ei "nikottele" heti alkuunsa.
Kylä lähtee. Hinta jos on vaa sopiva. Eihän netti ja elokuvat laitteilta vaadi. Se bluuray vois olla kyl.
mitä sillä tehdään?
"Ajattelin hankkia vanhan pöytäkoneen rinnalle läppärin. Aceria on täällä haukuttu mutta mikä niissä sitten oikeen mättää?"
No se Aspire. Synonyymi laaduttomuudelle. Lapsille hajotettavaksi sellaiset. Jos haluat Acerin niin osta sellainen mikä on Acer Travelmate. Ne on parempia. Acerin pöytäkoneet on muuten ihan hyviä. Mutta nuo ASPIRET! Ne on schaissea. Ei siinä Acer merkissä muuta vikaa ole.
"MEillä konetta käytetään lälhinnä nettiin, musiikin kuunteluun (koneelta stereoihin) ja lataamiseen, elokuvien katseluun (koneesta telkkaan) ja lataamiseen."
Jos hankit tietokoneen minkä käyttöjärjestelmä on Windows Vista, on sitten ongelmallista käyttää myös kuulokkeilla sitä konetta. Tälläisessä käytössä suosittelen välttämään tietokoneita joiden käyttöjärjestelmä on Windows Vista.
"Vanhan päytäkoneen kanssa menee hermot kun on niin hidas ja ei oikeen jaksa "pyörittää" vaikka tyhjennellyt ja siivonnut olen sitä aika ajoin."
Tietokoneet ei hidastu itsestään. Sinulla on vain ohjelmat solmussa ja sen saisi kuntoon ohjelmistoremontilla. Esimerkiksi tehdasasetuksille tämän palautuslevyllä tai asentamalla uuden käyttöjärjestelmän.
Tehdasasetusten palauttamisessa on se ongelma, että myös esim. windowsin päivitykset häviävät. Ja niistä kun saattaa riippua esim. mokkulan toiminta. En suosittele.
"Tehdasasetusten palauttamisessa on se ongelma, että myös esim. windowsin päivitykset häviävät. Ja niistä kun saattaa riippua esim. mokkulan toiminta. En suosittele."
Tietysti lähtee päivitykset. On kyllä mahdollista, että joku mokkula tarvitsee service pack 2:n toimiakseen jos on joku tosi vanha kone. Sitten tarvitsee laittaa tietokone nettiin kiinni muulla tavalla päivitysten laittoa varten, mikä ei ole ongelmallista.