mun broidilla on koneellaan mIRC. ja mä ajattelin että vois olla kivaa käyttää sitä. joten mitä mun pitää tehdä? tiedän mikä se on ja silleen. mut toimiiko se periaatteena samoin kuin msn messenger tai joku muu... että ihmiset joiden kanssa jutustelet.. niin sun pitää ite lisätä ne sinne? ja voinko mä "rekisteröityä" omanani vaikka mun broidi jo käyttää sitä? toivottavasti joku osaa neuvoa mua. kiitosta!
mIRC??
tyttöpallo
3205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ohjelma ja ohjeet löytyvät täältä:
http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat/chat.html
Yhdistät serverille, joinit kannuille, chattaat.
Noin se toimii.
Yhdistät serverille: Valitset valikosta jonkun serverin (IRCNet taikka QNet esim). Otat jonkun ja painat Connect To IRC server. Nyt sinulle pitäisi tulla helkutisti tekstiä eikä virheilmoitusta?(Tämän voi myös tehdä niin, että täytät omat tietosi, ja painat OK, ja sitten kirjoitat /connect irc..net/com/fi. Tuolla tavalla menee IRCNettiin. Quakenettiin pääsee /server mediatraffic.fi.quakenet.org)
Joinit kannulle:
Hyvä, eli pääsit yhdistämään servulle, nyt sitten kirjoitat /join #kanava. Kokeile #Paikkakuntasi-nimi esim. Tuolta voisi löytää jotain enemmän kiinnostavia paikkoja(=Kannuja).
Chattaa:
Pitääkö enempää sanoa? :)
kiits. toi valasi jo HIEMAN enemmän. nyt myös mä tajusin sen... kun vaan osaisin ja viittisin kokeilla.