Kyselisin et minkälaiset ihmiset omistaa dobberin minkä ikäinen olit kun ekan dobberin hommasit? oliko kokemusta muista koirista, mistä? missä asuit kun hankit? oliko helppo kouluttaa? tapahtuiko paljonkin tuhoa? (huonekalut jne...)
omistajat
2
367
Vastaukset
- Dober Man
Dobermannit menevät yleensä palveluskäyttöön tai sellaisille ihmisille, jotka haluavat oikeasti haastetta koiransa koulutukseen. Olen kuullut paljon dobbereista, jotka ovat joutuneet piikeille epäonnistuneen kasvatuksen takia.
Joka haluaa haastetta koirauraansa, voi hyvinkin harkita dobermannin hankkimista.
Dobermanni on loistava poliisikoirana. Ensimmäiseksi koiraksi en sitä suosittele.
Dobermanni on helppo kouluttaa, kunhan vain arvojärjestys on omistajan ja koiran välillä selvä. Siitäkin voi syntyä kovaa kilpailua. Tapakasvatuskin on jo haasteinen potressi.
Erimielisyyksiä tästä syntyy varmasti, koska yksilölliset luonne-erot ovat huomattavia.- teeklä
Kyllä minusta dobermannin voi ottaa ensimmäiseksi koiraksi! Se on ihmisestä ja omasta asenteesta kiinni,kuinka pärjää.. JOs on halua oppia, ja tehdä koiran kanssa, ei pitäisi ongelmia tulla. Painotan kyllä sitä ensimmäisen ikävuoden tärkeyttä!! Silloin koiraa pitää sosiaalistaa PALJON, ja muutenkin tutustuttaa se erilaisiin paikkoihin tilanteisiin ym..Ja leikin kautta opettaa perusasioita. Etenkin luoksetulo on syytä opettaa dobberille hyvin hyvin!! JOs omaat reilusti huumorintajua,pitkää pinnaa ja kaipaat haastetta elämääsi..sitten dobermanni voi olla sinun rotusi.. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1436196- 292180
- 1872049
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101203Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701171- 731037
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241027Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24942Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42917Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12785