Hei,
Onko jotain näppärää konstia Open Officelle jolla saisi tulostettua monta sivua todistuksia.
Jokaisessa olisi siis vakiopohja, mutta satoja nimiä ei kuitenkaan tarvitsisi kirjoittaa jokaiseen erikseen vaan ne haettaisiin tiedostosta tai tietokannasta.
Vai onko jotain paremmin tähän sopivaa ohjelmaa?
Yksi keino mitä mietin olisi php:n fpdf:llä vain nimen haku ja positiointi todistukseen.
Tausta olisi sitten erikseen aiemmin tulostettu.
Osallistumistodistusten tulostus?
kyseliä..
2
434
Vastaukset 2
- varmaan wordin
yhdistämistoimintoa vastaava toiminto eli kuten sanoit, haetaan toisesta tiedostosta (luettelosta) nimi jokaiseen todistukseen ja yhdistetään se siihen.
Yksityiskohtainen ohje yhdistämistoimintoon (eli joukkokirjeen luontiin) löytyy esimerkiksi oikeusministeriön Kysymysten ja vastausten käsikirjasta (luku 3.7.2. Miten teen joukkokirjetulosteen?). Linkki opukseen löytyy http://fi.openoffice.org -sivun kohdasta Käyttöoppaat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371343- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67845PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.52662- 60651
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33541- 30533
- 39517
- 63503
- 16497