unkarin hinnoista

henu88

Elikkäs tarkoitus olisi lähteä huhtikuussa unkariin,ja mietinkin että millainen siellä on hintataso? esim keskiverto hinta ravintola illallisesta,ja mitä maksaa esim olut ja drinkit?

5

2494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unkariin?

      Oletko menossa Budapestiin vai jonnekin muualle? Kävin Budapestissä 5 vrk reissun noin vuosi sitten.

      Hinnat vaihtelivat paljon paikasta riippuen. Jos Vaci utan varrella syö, niin pääosin ruoka maksaa varmaan saman ku Suomessakin. Kannattaa hankkia esim kirjastosta joku matkaopas, missä on esitelty erilaisia ruokapaikkoja ja niiden hintatasoja.

      Yksi paikka jäi erityisesti mieleen, ravintola Castro Bistro. Ravintolalta taitaa löytyä nettisivutkin ja sieltä osoite. Edullinen, nuorten suosima, ei mitään gourmeeta, mutta hyvää unkarilaista perusruokaa ja juomaa mielestäni todella edullisesti, ja loistava palvelu.

      • Nyt kun EUR / HUF 1 EUR = 290-300 HUF ja niin myös Slovakiasta (naapurimaasta) ihmiset tulevat 20-30 % hintaeron takia ostoksille. HUF hinnat tuntuvat halvemmalta.


    • Merja

      Unkarista voisi sanoa että vaikka söisi melkein missä tahansa niin hinta/laatusuhde on aina parempi kuin pohjoismaissa. Joskus olen ihan huolissani miten ravintoloitsija tulee toimeen kun annokset ovat niin suuria ja hinta taas edullinen. Sielläkin kun on kustannukset nousseet huimasti varsinkin nyt kun forintin suhde euroon on niin huono.

    • kuukausi sitten palannut

      Keskustan ruokapaikat kalliimpia kuin pienet kuppilat.

      0,5 litran tuoppi on n. 1,5e.
      Viini suht halpaa myös.

      Keitot 3-5e,salaatit sama.
      Pääruuat 5-12e(riippuu todella paljon paikasta)

      Meillä neljällä henkilöllä meni illalla vähimmillään 25e,enimmillään 40e.

    • hintahaitari

      Onko esimerkiks cd-levyt, kirjat ja vaatteet Unkarissa yleensä halvempia? Tekis mieli ostaa sieltä vaikka mitä, sitten kun menen. Käyn ainakin esimerkiks Budapestissä ja Pécsissä ja Szolnokissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5132
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4271
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3629
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1949
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      115
      1754
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe