Elikkäs tarkoitus olisi lähteä huhtikuussa unkariin,ja mietinkin että millainen siellä on hintataso? esim keskiverto hinta ravintola illallisesta,ja mitä maksaa esim olut ja drinkit?
unkarin hinnoista
5
2452
Vastaukset
- unkariin?
Oletko menossa Budapestiin vai jonnekin muualle? Kävin Budapestissä 5 vrk reissun noin vuosi sitten.
Hinnat vaihtelivat paljon paikasta riippuen. Jos Vaci utan varrella syö, niin pääosin ruoka maksaa varmaan saman ku Suomessakin. Kannattaa hankkia esim kirjastosta joku matkaopas, missä on esitelty erilaisia ruokapaikkoja ja niiden hintatasoja.
Yksi paikka jäi erityisesti mieleen, ravintola Castro Bistro. Ravintolalta taitaa löytyä nettisivutkin ja sieltä osoite. Edullinen, nuorten suosima, ei mitään gourmeeta, mutta hyvää unkarilaista perusruokaa ja juomaa mielestäni todella edullisesti, ja loistava palvelu.Nyt kun EUR / HUF 1 EUR = 290-300 HUF ja niin myös Slovakiasta (naapurimaasta) ihmiset tulevat 20-30 % hintaeron takia ostoksille. HUF hinnat tuntuvat halvemmalta.
- Merja
Unkarista voisi sanoa että vaikka söisi melkein missä tahansa niin hinta/laatusuhde on aina parempi kuin pohjoismaissa. Joskus olen ihan huolissani miten ravintoloitsija tulee toimeen kun annokset ovat niin suuria ja hinta taas edullinen. Sielläkin kun on kustannukset nousseet huimasti varsinkin nyt kun forintin suhde euroon on niin huono.
- kuukausi sitten palannut
Keskustan ruokapaikat kalliimpia kuin pienet kuppilat.
0,5 litran tuoppi on n. 1,5e.
Viini suht halpaa myös.
Keitot 3-5e,salaatit sama.
Pääruuat 5-12e(riippuu todella paljon paikasta)
Meillä neljällä henkilöllä meni illalla vähimmillään 25e,enimmillään 40e. - hintahaitari
Onko esimerkiks cd-levyt, kirjat ja vaatteet Unkarissa yleensä halvempia? Tekis mieli ostaa sieltä vaikka mitä, sitten kun menen. Käyn ainakin esimerkiks Budapestissä ja Pécsissä ja Szolnokissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713378
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541899Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471829Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591744- 771614
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3441558Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811409The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251165- 1581162