Onko kokemuksia laumanvartijoiden harrastus mahdollisuuksista...

Lamanvartija

Kiinnostaa ihan periaatteesta, kun olen lueskellet keskusteluista ja muistakin että,jotkut harrastavat omillaan tokoa... ??? Onko kokemusta asiasta kenellekään????

10

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaukkari ihminen

      Olen kuullut itse kanssa että tokoa on harrastettu laumisten kesken,ja miksipä ei =) näiden koirien kanssa voi kyllä harrastaa lähes kaikkea jos vain tosissaan jaksaa yrittää(laumanvartijan mielenkiinto tiettyyn asiaan yleensä on lyhyt kestoista).Ainut jota ei kannata lähteä harjoittelemaan on suojelu.Venäjällä sitä kyllä tehdään esim kaukkareilla mutta tietääkseni se on kielletty suomessa kaukkareilla,kun on kuitenkin todella todella suojeleva jo omastakin takaa.Itse suunnittelen juuri että jätän itselleni pennun kesällä ja alan käymään palvelusta(sen verran kun koiraa vain kiinostaa/homma ei mene liian rajuksi)Mikä laumanvartija olisi sinulla kyseessä harrastuksiin?

      • lamanvartija

        kaksi Estrelaa. Urosta ei kyllä saisi millään ilveellä kiinnostumaan asiasta, mutta narttupentu kylläkin voisi sopia.


      • "laman"
        lamanvartija kirjoitti:

        kaksi Estrelaa. Urosta ei kyllä saisi millään ilveellä kiinnostumaan asiasta, mutta narttupentu kylläkin voisi sopia.

        vartija? Kiinostaisi kovasti, jos siitä olisi apuja!


      • Kaukkari ihminen
        "laman" kirjoitti:

        vartija? Kiinostaisi kovasti, jos siitä olisi apuja!

        Lauman vartija koira on nimensä veroisesti vartija.Se suojelee reviiriää ja laumaansa henkensä kaupalla uhka tilanteessa.Esim jos teillä on hevosia niin se suojelee niitä susilta ja karhuilta.Tai vastaavasti omakoti taloa tunkeutujilta.Mihinkä tarkoitukseen tätä laumista haet? nimittäin osaisin varmasti neuvoa paremmin jos tiedän mihin tätä haet?oletko vielä ihan jotain rotua ajatellut vai laumista muuten?


      • lamanvartija
        Kaukkari ihminen kirjoitti:

        Lauman vartija koira on nimensä veroisesti vartija.Se suojelee reviiriää ja laumaansa henkensä kaupalla uhka tilanteessa.Esim jos teillä on hevosia niin se suojelee niitä susilta ja karhuilta.Tai vastaavasti omakoti taloa tunkeutujilta.Mihinkä tarkoitukseen tätä laumista haet? nimittäin osaisin varmasti neuvoa paremmin jos tiedän mihin tätä haet?oletko vielä ihan jotain rotua ajatellut vai laumista muuten?

        että minulla on kaksi laumista. Kiinnostaa vaan yleensä tietää onko joku oikeasti harrastanut näitä em. harrastuksia. Itselläni ei ole AIKOMUSTA sellaiseen ryhtyä, koska mun mielestä ne ei sovellu siihen kovinkaan hyvin ja jos olisin kiinnostunut itse tokosta tms. olisin varmasti valinnut toisen rodun.
        Kiinnostus lähti siitä, kun yhdellä toiselle foorumilla keskustelevat laumanvartijapentujen omistajat alkavansa tokoilemaan. Kiinnostuksella tarkoitan lähinnä sitä, että tuleeko siitä mitään vai ei ;)


    • en kyllä pitäisi laumanvartijan parhaana harrastuksena tokoa. Jälki sen sijaan tuntuisi omaa innostavan hiukan enempi. Mutta miksi pitäisi juuri laumanvartijan kanssa harrastaa tokoa?

      • Elisama

        Laumanvartijat ja Toko soveltuu melkein yhtä hyvin kuin ajokoirat ja Suojelu.
        Vesipelastus ja jälki sekä raunio ovat sellaisia joita tiedän joidenkin harrastavan laumanvartijoilla, niin ja joillain vetoa.
        Ei kylläkään mitenkää mitallisijoille ole päässeet, mutta kuitenkin.


    • kaikenmaailmantokottajille

      Ihme juttu kun aina pitää vääntää koira kuin koira johonkin ihmeen akilittiin tai tokotteluun tai vaikka vetteen pelastammaan joku kelluntapuvussa köllöttelijä. Eihän hevostakaan pakoteta pelaamaan jalkapalloa vaikka se potkia osaakin! Laumanvartijakoira vartijoi laumaa! Jos olette yksinäinen ihminen, muuttakaa maalle ja hankkikaa lampaita tai alkakaa tehtailla lapsia koiralle vahdittavaksi! Laumanvartijat ovat ihan liian itsepäisiä ja vartijavaistoisia opetettaviksi toistamaan jotain nouto- tai temppuratajuttuja. Voi ne sen kerran tai kahdesti tehdä mutta jos hommaan ei liity vartiointia, ei saman jutun toistaminen ole niistä enää kiinnostavaa.

      • tökitöki

        näitähän riittää ja tulee riittämäänkin. Pitää vain sosiaalistaa laumis ja sitten menos vaikka päin p.....tä!


    • keksikää parempia rotuja

      Niitä todella on noit rotui niin kamalast et miks ihmees tarttee laumanvartijat tunkee joka paikkaa antakaa niiden elää omaa elämää ja tehdä sitä mitä parhaiten tekevät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7355
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3907
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2622
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2615
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2349
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2229
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2065
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe