Kultsin pennun paino..

sinna*

Rupesin tässä mietiskelemään oman kohta 12 viikon ikäisen kultaisennoutajan narttupentuni painoa, joka painaa tällä hetkellä 7,8kg. Pennulla vaan tuntuu kylkiluut todella selvästi ja hoikan näköiseksi tullut... Todella pirteä ja liikuvainen pentu on, että voisikohan aktiivisuus vaikuttaa hoikkuuteen näin kovasti... Mikähän mahtaa olla tämän ikäisen kultsin pennun "ihanne/tavoitepaino"?

6

11161

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta yksilöllistä!

      Mulla 12 viikkoinen painaa 10 kiloa ja näyttää vain hieman pullealta - tuossa iässä pitääkin, kyllä se siitä normalisoituu.
      Tärkeää olisi ensimmäisenä vuotena saada riittävän ravinteikasta ruokaa, jotta kehitys ei häiriinny.
      Tämä ei ole oikea paikka saada kunnon tietoa, hae Golden Ring sivut tai kysy kasvattajalta neuvoa.

      • sinna*

        Meillä pentu syö roburin breeder ruokaa, joka on kasvattajan suositus, on myös kasvattajalta tarkat kirjalliset ruokintaohjeet, että pentu syö kyllä niiden mukaan oikein. Tiedän, että mikään keskustelupalsta ei ole oikea tiedonhakupaikka tällaisessa asiassa, mutta ihan mielenkiinnosta kysyin minkähän kokoisia muiden pennut mahtanee olla (Itsellä on ennen ollut vain pienempiä koirarotuja, eka kultsi nytten..)... Ensi viikolla on ekat rokotukset, joten siellä aijon ottaa asian puheeksi ell kanssa...


    • uut

      Itselläni on myös kultaisennoutajan pentu, uros kylläkin, mutta ei sekään painanut kuin 8,3 kiloa 12viikkoisena. Eli vain puoli kiloa omaasi enemmän. Ja kuitenkin urospentu.

    • Ruustiina2009

      Meillä kultsinarttu paino 12viikkoisena 11,3 kg ja säkä oli n.40cm. Aika iso tyttö on :) Mutta sopusuhtainen. Ruokana royal caninin kultaisten juniori ruoka.

    • jjooo

      Sen mitä kotona saatu punnittua niin 11vk kultsi uros 9.4kg.

    • Anonyymi

      Paino 5Kk 20 kg narttu. Riittävästi ravintoa kasvavalle koiralle ei kuitenkaan saa olla lihava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1289
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1059
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    4. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      31
      796
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      782
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      724
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      664
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe