sukusiitos%

Eli paljon on "liikaa"? noita sukusiitos prosentteja katselin ja oli 0,79% ja 22%.. eli paljon on paljon?
9340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

olla nollan luokkaa monen sukupolven ajan..22% on todella kyseenalaista. :(

Äänestä

Sopiva sukusiitosprosentti on enintään 0.00. Ei suurempi!

Äänestä
  • Valitettavasti tuo 0% sukusiitosaste on mahdoton. Onnistuu jos se lasketaan vain muutamassa sukupolvessa, mutta kun mennään vähän pidemmälle niin käytännössä meillä ei ole ainuttakaan koiraa jonka sukusiitosaste on nolla.

    Äänestä

  • impossible... kirjoitti:

    Valitettavasti tuo 0% sukusiitosaste on mahdoton. Onnistuu jos se lasketaan vain muutamassa sukupolvessa, mutta kun mennään vähän pidemmälle niin käytännössä meillä ei ole ainuttakaan koiraa jonka sukusiitosaste on nolla.

    Usein kasvattajat tilaavat nartulleen sulhasen ulkomailta asti, jotta sukusiitos ei ylittäisi 0:aa.

    Äänestä

  • Hukka-Musti kirjoitti:

    Usein kasvattajat tilaavat nartulleen sulhasen ulkomailta asti, jotta sukusiitos ei ylittäisi 0:aa.

    On TODELLA harvinaista että 8 sukupolvessa säilyisi nollassa . Järki sanoo että 22% on liian korkea ...

    Äänestä

  • koirien %, jos sinulla ees on sellasia. nollaa tuskin löytyy edes sieltä 8 polven takaa

    Äänestä

  • hukka-mustin kirjoitti:

    koirien %, jos sinulla ees on sellasia. nollaa tuskin löytyy edes sieltä 8 polven takaa

    On minulla kaksi seropia, jotka molemmat ostin Ruotsista. Eivät muuten ole silti samasta pentueesta. Täydellisen sukusiitosprosentin nollautuman halusin varmistaa.

    Äänestä

suomen kennelliiton virallinen sukusiitos% raja on 6,25%, sitä suurempi ei saisi olla.

Äänestä

jos kaksi koiraa joiden sukusiitos olisi vaikka 75%, mutta molemmat erisukuisia (voisivat olla vaikka erirotuisiakin) niín näiden pentujen sukusiitoshan olisi 0%, eli tosi JEES???

Ihan oikeasti, pitäisi miettiä vähän enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljonko on paljon? kirjoitti:

Eli paljon on "liikaa"? noita sukusiitos prosentteja katselin ja oli 0,79% ja 22%.. eli paljon on paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu