en voi ymmärtää niitä ihmisiä jotka leimaa eläimet mielenvikaisiksi!! esim.hullu hevonen on aina mielenvikainen,totta kai!VÄÄRIN!! eiköhän se ole koulutuksesta ja käsittelystä kiinni, sama koskee koiria, hulluja rottiksia on maailma täynnä (kuulemma) mutta sellaisia ihmisiä jotka näin väittävät ei ole hajuakaan koirien koulutuksesta/käsittelystä!! aina täytyy olla oikeudenmukainen!! miettikää hyvät ihmiset mitä puhutte!pistää vihaksi turha mollaaminen..ne on kuitenkin aika viattomia luonto kappaleita..
Vastaukset 5
- hienoa,
kun ymmärsit itsestään selvän asian.
- --------------------
No, koirastahan tulee omistajansa kopio. Ja älykkyydellä mikä rottiksen päässä liikkuu, huomaa välittömästi jos "isillä" tai "äidillä" ei kaikki pollassa pelaa, silloin täytyy jonkun toisen huolehtia asia kuntoon. Valitettavaa on että tuollaisista "omistajista" pitää rottiksen mielestä pitää erityistä huolta ja holhousta, joten koira näkee kaikki vieraat ja erilaiset asiat uhkana noille älykääpiöille. Rottweiler tasapainoisella luonteella on oikea sylikoira.
- kerrankin
joo tiedän että rottis on oikein koulutettuna oikeinkin hyvä koira mutta puhun nyt niille ihmisille jotka eivät ehkä tiedä ihan kaikkea, minulle toki asia on itsestään selvyys, mutta kaikille ei taida olla ??
- kuin vaan voi olla
Ihanaa kerrankin lukea myös tätä! :) Ehkä näitä koiria vain otetaan liikaa samalla asenteella kuin kultaisianoutajia (mitenkään väheksymättä) vaan rottweiler on haastavampi rotu ja koiran koulutuksesta täytyy olla jotakin hajua tai ainakin joku jolta kysyä neuovja ja oikeasti tehdä koiran kanssa. Monesti niitä otetaan vain koristeeksi ja omaa egoa kohottamaan niin tietäähän sen mitä siitä tulee.. Ja kylläpä nuo pirun pikkutipsukatkin tuolla hyökkäilee isojen koiriemme kimppuun mutta eipä siitä tehdä numeroa, mutta auta armias jos isompi koira puolustautuu ni johan ollaan taas Ilta-Sanomien etusivulla.
- aikuinen rottweiler
On otettu ihan ulkonäön perusteella. On hienoa omistaa iso kaunis koira. Egokin on noussut.Emme harrasta mitään sanottavaa, kunhan lenkkeilemme päivittäin pitkiä metsävaelluksia. Koira on täydellinen syli-ja seurakoira. Ei rähise ihmisille, toisille koirille yms.. Ei vedä, eikä myöskään vahdi mitään. Mihin kategoriaan kuulun, miksi loistava yhteiselomme tuomitaan.Eikö rotumääritelmässä kuitenkin mainita myös seurakoira. Tuntuu ettei kukaan kasvattaja kehtaa myöntää myyvänsä koiraansa muuta kuin harrastavaan kotiin, lähinnä tietenkin suojeluun. Ja koirani on paperillinen, mutta mistä uusi tulevaisuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1321645
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1261466Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1401270Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella661218- 44910
- 77882
- 25852
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.104823- 14773
Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak103735