Hei!
Voisiko joku armollisesti auttaa, kun olen ihan hukassa näiden vempainten kanssa. Miten saan äänitettyä digi-tv:stä VHS-nauhuriin??? En saa toimimaan sitten millään. Nauhoja pystyn kyllä katsomaan, mutta olis kiva joskus vielä äänittääkin jotain. Menee ihan yli hilseen... Ärsyttävää!! Olisin todella kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa niin, että homma todella alkaisikin toimia! (Jotenkin en usko että onnistuu enää ikinä. ARGH! Toista se oli vanhojen laitteiden kanssa.)
Nauhoittaminen
5
696
Vastaukset
- The Rat
Vaatii VHS-nauhurin, jossa on SCART sisääntulo, ja tietysti digiboksi. Scart boksista vhs:ään ja siitä televisioon.
Haittapuolena, voit nauhoittaa vain sitä, mitä katsotkin. Toisena haittapuolena VHS:n heikko kuvanlaatu, mutta siihen ei digimaailma juuri vaikuta... :)
Tallettavat digiboksit eivät ihan hirveästi nykyään maksa, sellaistakin voi harkita (joskin käyttöliittymät ovat omien kokemusteni mukaan lähinnä hirvittävät).- Nykytekniikkaan kyllästynyt
Siis tarviinko digiboxin, vaik mul on digi-tv???
- telkkaristakin
Nykytekniikkaan kyllästynyt kirjoitti:
Siis tarviinko digiboxin, vaik mul on digi-tv???
Jos sinulla on telkkari, joka näkyy ilman boksia, riittää, kun pistät VHS:stä nauhoittavaksi portiksi sen, missä TV on kiinni, ja RGB:nä sisään. Hankaluutena on se, että sekä telkkari, että video täytyy ajastaa jos et ole paikalla pistämässä laitteita päälle.
Telkkarin oma digivastaanotin lähettää ohjelmaa SCARTin läpi VHS:ään. - The Rat
Nykytekniikkaan kyllästynyt kirjoitti:
Siis tarviinko digiboxin, vaik mul on digi-tv???
Jos telkkarissasi on scart ulostulo, voit vetää siitä piuhan vhs:ään. Sitten pitää tosin telkkarin olla myös aina päällä ja näyttää sitä, mitä haluat nauhoittaakin.
Ei tilanne ole oikeastaan muuttunut mihinkään. Ennen tarvitsit käytännössä kaksi viritintä, joista toinen oli telkkarissa ja toinen videoissa. Tällöin pystyit katsomaan ohjelmaa yhden virittimen kautta ja nauhoittamaan toisen. Jos sinulla on vain yksi viritin, joudut jakamaan sen lähettämän signaalin jotenkin kahdelle laitteelle. VHS:n analoginen viritin ei hyödytä mitään digiaikana, joten tarvitset digivirittimen, jolta ohjaat tv-kuvaa videoille. telkkaristakin kirjoitti:
Jos sinulla on telkkari, joka näkyy ilman boksia, riittää, kun pistät VHS:stä nauhoittavaksi portiksi sen, missä TV on kiinni, ja RGB:nä sisään. Hankaluutena on se, että sekä telkkari, että video täytyy ajastaa jos et ole paikalla pistämässä laitteita päälle.
Telkkarin oma digivastaanotin lähettää ohjelmaa SCARTin läpi VHS:ään.Ja RGB:llä ei ole mitään tekemistä VHS-nauhurien kanssa. VHS antaa ja ottaa vain komposiittia.
Jos nykyään jotain haluaa tallentaa, kannattaa ostaa suoraan tallentava digiboksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918