Nauhoittaminen

Nykytekniikkaan kyllästynyt

Hei!
Voisiko joku armollisesti auttaa, kun olen ihan hukassa näiden vempainten kanssa. Miten saan äänitettyä digi-tv:stä VHS-nauhuriin??? En saa toimimaan sitten millään. Nauhoja pystyn kyllä katsomaan, mutta olis kiva joskus vielä äänittääkin jotain. Menee ihan yli hilseen... Ärsyttävää!! Olisin todella kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa niin, että homma todella alkaisikin toimia! (Jotenkin en usko että onnistuu enää ikinä. ARGH! Toista se oli vanhojen laitteiden kanssa.)

5

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Vaatii VHS-nauhurin, jossa on SCART sisääntulo, ja tietysti digiboksi. Scart boksista vhs:ään ja siitä televisioon.

      Haittapuolena, voit nauhoittaa vain sitä, mitä katsotkin. Toisena haittapuolena VHS:n heikko kuvanlaatu, mutta siihen ei digimaailma juuri vaikuta... :)

      Tallettavat digiboksit eivät ihan hirveästi nykyään maksa, sellaistakin voi harkita (joskin käyttöliittymät ovat omien kokemusteni mukaan lähinnä hirvittävät).

      • Nykytekniikkaan kyllästynyt

        Siis tarviinko digiboxin, vaik mul on digi-tv???


      • telkkaristakin
        Nykytekniikkaan kyllästynyt kirjoitti:

        Siis tarviinko digiboxin, vaik mul on digi-tv???

        Jos sinulla on telkkari, joka näkyy ilman boksia, riittää, kun pistät VHS:stä nauhoittavaksi portiksi sen, missä TV on kiinni, ja RGB:nä sisään. Hankaluutena on se, että sekä telkkari, että video täytyy ajastaa jos et ole paikalla pistämässä laitteita päälle.

        Telkkarin oma digivastaanotin lähettää ohjelmaa SCARTin läpi VHS:ään.


      • The Rat
        Nykytekniikkaan kyllästynyt kirjoitti:

        Siis tarviinko digiboxin, vaik mul on digi-tv???

        Jos telkkarissasi on scart ulostulo, voit vetää siitä piuhan vhs:ään. Sitten pitää tosin telkkarin olla myös aina päällä ja näyttää sitä, mitä haluat nauhoittaakin.

        Ei tilanne ole oikeastaan muuttunut mihinkään. Ennen tarvitsit käytännössä kaksi viritintä, joista toinen oli telkkarissa ja toinen videoissa. Tällöin pystyit katsomaan ohjelmaa yhden virittimen kautta ja nauhoittamaan toisen. Jos sinulla on vain yksi viritin, joudut jakamaan sen lähettämän signaalin jotenkin kahdelle laitteelle. VHS:n analoginen viritin ei hyödytä mitään digiaikana, joten tarvitset digivirittimen, jolta ohjaat tv-kuvaa videoille.


      • telkkaristakin kirjoitti:

        Jos sinulla on telkkari, joka näkyy ilman boksia, riittää, kun pistät VHS:stä nauhoittavaksi portiksi sen, missä TV on kiinni, ja RGB:nä sisään. Hankaluutena on se, että sekä telkkari, että video täytyy ajastaa jos et ole paikalla pistämässä laitteita päälle.

        Telkkarin oma digivastaanotin lähettää ohjelmaa SCARTin läpi VHS:ään.

        Ja RGB:llä ei ole mitään tekemistä VHS-nauhurien kanssa. VHS antaa ja ottaa vain komposiittia.

        Jos nykyään jotain haluaa tallentaa, kannattaa ostaa suoraan tallentava digiboksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      22
      4827
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      11
      3477
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3157
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2639
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1268
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      267
      1180
    7. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1119
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1112
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1091
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      203
      992
    Aihe