Millaiset ihmiset pitävät kys. taiteilijasta? Tähän mennessä kaikki hänen taiteestaan pitavät jotka olen tavannut ovat olleet ns. saatanan palvojia. En nyt tarkoita siis kirjaimellisesti! Tarkoitan sellaisia henkilöitä joilla on kaulapannat kaulassa, mustat hiukset, paljon lävistyksiä jne. Älkää nyt tarrautuko tuohon äskeiseen.. käsititte kuintenkin pointtini!
Olen mielestäni aika tavallinen heihin verrattuna vaikka pidänkin Gigeristä. Kuuntelen tietokonemusiikkia joita edellämainitsemani eivät varmaan ikinä kuutele ja muitakin eroavaisuuksia löytyy. Olenko siis outo Giger faniksi?? Seinältä löytyy (tai siis komerosta kun ei ole seinätilaa) mm. Birthmachine, Anima mia, ELP jne jne julisteita. Ja paljon materiaalia Alien elokuviin liittyen.
H.R. Giger
8
669
Vastaukset
- Dead Artist
>Tähän mennessä kaikki hänen taiteestaan pitavät jotka olen tavannut ovat olleet ns. saatanan palvojia>
Ei voi muuta kuin todeta, että liikut kovin oudossa seurassa. Gigerhän on kansainvälisesti erittäin arvostettu taiteilija. Sitäpaitsi kovin molella pulliaisella ei ole varaa ostaa hänen töitään enää tänä päivänä, paitsi julisteina. Minäkin pidän Gigeristä vaikken ihan perkeleenpalvoja tai ruumiinsyöjä olekaan. Ei Gigerin taiteellisia ansioita lainkaan vähennä se, että ihailijajoukkoon muutama saatananpalvoja mahtuu, vai? Entä vaikkapa Francis Bacon, voiko väittää että hänen töistään pitäisivät vain homot? (Bacon oli homoseksuaali ja maalasi mm. makaabereja kuvia sänkytouhuistaan miesystävänsä kanssa, mutta on silti yhä Englannin kaikkien aikojen kuuluisin taidemaalari)- taiteilija
Käväisin Gigerin sivuilla..karmeaa..karmeaa..karmeaa
- Shckd
Tiesin että tartutte vain tuohon yhteen asiaan!! Pointtini oli vain se että ikäisitäni (18v ja ylemmäs) useimmat vastaani tulleet ovat olleet,no sanoisinko, valtavirrasta poikkeavan näköisiä asusteiltaan/musiikkimaultaan. Nämä ovat nyt vain sellaisia esimerkkejä joilla koitan kertoa että millaisia assosiaatioita minulla "giger faneihin" liittyy.
- Pertsa
taiteilija kirjoitti:
Käväisin Gigerin sivuilla..karmeaa..karmeaa..karmeaa
Minäkin kävin siellä ja onpa kotona Gigerin teoksista pari kirjaakin: upeita kuvia, aivan mielettömän vaikuttavia!
- juhuu
kyseisessä taiteilijassa ja Kimmo Schroederuksessa on jotain samaa HENKEÄ. Kyse on nyt assosiaatiosta - ei teos vrs teos vertailusta. Minä pidän.
Saatananpalvoja voi yhtälailla laittaa MOna Lisan seinälle koska em:lla on musta paita.- Shckd
Miksi tartutte noihin täysin irrelevantteihin asioihin?
- en ole gootti
30 v. mies, toimihenkilö, kaksio, auto, vaimo ja kissa. Omakotitalo haaveena.
Luen scifiä ja sarjakuvia. Pentuna armoton Star Wars -fani.
Tietsikat on kivoi mutta tulisin kyllä toimeen maailmassa missä niitä ei olisi.
Pukeudun toppatakkiin ja farkkuihin. päässä pipo, rillit. Eli ihan keskiverto taviksen kuteet.
Kotona ei ole mitään Giger julisteita, pari kirjaa kylläkin.
Että tämmöinen minä - ja pidän Gigeristä.
Olenko sairas? - HRGIB
Onko kellään noita Gigerin taidekirjoja Necronomicon 1 & 2 sekä Biomechanics?
Nuohan ovat nykyään loppuunmyytyjä eikä uusia painoksia ole otettu. Kumma sinänsä, ilmeisesti Gigerillä ei enää ole menekkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13214332Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va305952SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545515Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3024366HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394117"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1053671Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63602Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223558Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632655Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438