Vuokraajan nimi

oveen?

Eräs asukas talossamme vuokrasi huoneistonsa Virolaisille (EST) mutta heidän sukunimeään ei vain ilmesty oveen / rappukäytävän tauluun. asuneet huoneistossa jo pari kolme kk:tta.

Eikös vuokraajan sukunimen pitäisi näkyä ovessa / rappukäytävän taulussa?

6

574

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuota mikään

      Eihän tuota mikään laki vaadi, että se nimi pitäisi ovessa olla.
      Eikä isännöitsijä/huotoyhtiö sitä omatoimisesti laita. Nyt on ilmeisesti käynyt vain niin, että uudet vuokralaiset eivät ole sitä nimeä pyytäneet isännöitsijää/huotoyhtiötä laittamaan.

      • Kun itse erosin muutama vuosi sitten, niin sovin että sukunimeni laitetaan huoneiston oveen mutta ei alakerran nimitauluun. Syynä oli eksäni mielenterveysongelmat, ja haluni olla rauhassa..


    • VVO:lla

      on sellainen käytäntö, että kun tulee kirjallinen vahvistus siitä, että on saanut asunnon, niin siinä on mukana lomake, jossa kysytään, laitetaanko nimi oveen/ilmoitustaululle. Siitä sitten voi valita. Minä olen aina antanut laittaa nimeni sekä oveen, että ilmoitustaululle. Molemmissa on vain sukunimi. Joten kukaan vieras ei tiedä asuuko mies vai nainen vai perhe. Tietysti, jos huoneistossa asuu pari/perhe, joilla on eri sukunimet, laitetaan molemmat (siis jos haluaa), mutta en näissäkään ole nähnyt kuin sukunimen. Ennen oli etunimikin, onko muuttunut vaikkapa henkilörekisterin myötä?

      • Neiti 2

        Missä päin Suomea on etunimi ollut ovissa?
        Melkein koko ikäni olen asunut kerrostaloissa, mutta aina on ollut vain sukunimi.


      • nähnyt
        Neiti 2 kirjoitti:

        Missä päin Suomea on etunimi ollut ovissa?
        Melkein koko ikäni olen asunut kerrostaloissa, mutta aina on ollut vain sukunimi.

        että myös etunimi on ollut ovessa. Olen joutunut jonkun verran ravaamaa kerrostajen rappusia työstä johtuen. Ja vielä useammin olen nähnyt etukirjaimen tyyliin "A Virtanen".

        Ja tuosta nimi hommelista, ei kukaan pakota pistämään nimeä muiden näkösälle. Jos noin paljon kiinnostaa tietää ketä asunnossa asuu niin käyppä kysymässä.


      • apupoju2
        Neiti 2 kirjoitti:

        Missä päin Suomea on etunimi ollut ovissa?
        Melkein koko ikäni olen asunut kerrostaloissa, mutta aina on ollut vain sukunimi.

        johtuu varmaan osittain siitä kun samalla sukunimellä on samassa talossa useampi perhe


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      269
      1637
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      37
      1512
    3. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1316
    4. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      18
      1300
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1217
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1037
    7. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      950
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      925
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      901
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      890
    Aihe