Onko IP-osoite konekohtainen?

Tietämätön

Hypoteettinen kysymys:

Koneellani on 5 käyttäjätiliä.
Onko kaikilla sama IP-osoite?
Jos on, niin esim. ylläpito saattaa katsoa, että vastaukset keskusteluihin tulevat samalta kirjoittajalta,
vaikka todellisuudessa näin ei ole.
Enhän voi tietää mitä perheenjäsenet
kirjoittavat. -Kiitos-

12

3549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adgadg

      Minkälainen liittymä tuossa konessa on. No toisaalta jos et ole tehnyt erillistä sopimusta kiinteästä IP-osoitteesta niin tuo osoite vaihtuu joka kerta kun muodostat yhteyden palveluntarjoajaan.

      • Tietämätön

        minkälaisen liittymäsopimuksen olen tehnyt! ;)
        (Blondi) :))

        Dna-laajakaista tämä on. Oliko apua? ;)


    • Khhk

      on sama ip kaikilla saman tietokoneen käyttäjillä, jos sulla on vaan yksi ip osoite käytössä, siis on sellainen liittymä, että siihen kuuluu vain yksi ip.

      • khhk

        jos on dsl liittymä niin on kiinteä ip myös jos mod. niin vaihtuu


    • kysyntätä

      Laajentaisin vielä kysymystä, eli onko ip nimenomaan konekohtainen vai asuntokohtainen?

      • --

        Ei kumpikaan, vaan liittymäkohtainen.
        Modeemin perässä voi olla vaikka mikä kone, ja nettitikku/mokkula vaikka missä osassa maata missä hyvänsä koneessa.


    • ei

      ip-osoite ei ole konekohtainen vaan verkkoliittymä kohtainen.

      • Tuo riippuu, jos on sillattu yhteys niin koneet saa kaikki oman ip:n palveluntarjoajalta, yleensä max. 5 kpl, jos reititetty niin 1 ip riittää ja reititin antaa sisäverkon ip:t koneille ja kaikilla koneilla on siis sama ulkoinen ip


      • ei
        allu.a.pinna kirjoitti:

        Tuo riippuu, jos on sillattu yhteys niin koneet saa kaikki oman ip:n palveluntarjoajalta, yleensä max. 5 kpl, jos reititetty niin 1 ip riittää ja reititin antaa sisäverkon ip:t koneille ja kaikilla koneilla on siis sama ulkoinen ip

        verkkoliittymällä tarkoitan verkkokorttia, mokkulaa, vpn:ää. Keksi itse lisää. Jokaisella niillä on oma ip-osoite.


    • IP-osoite on verkkolaitekohtainen: Jokainen verkkolaite, virtuaalinen tai verkkokortti saa oman IP-osoitteensa. Yhdessä koneessa voi olla vaikka kymmeniä virtuaalisia ja monia todellisia verkkolaitteita, mutta yleensä yhdessä kotikoneessa on ainakin kerrallaan kytkettynä vain yksi verkkolaite, joka saa yhden IP-osoitteen riippumatta siitä kuinka montaa asiakasta l. käyttäjää se palvelee.

    • iiiiiipppppppppppppp

      Seuraa vaikka tuolta vaihtuuko ip. Eli katkase välissä netti n.1-3min ajaksi ja mene uudelleen tuonne niin ip varmaan vaihtuu.
      http://www.whatismyip.com/

    • IP-osoitteista

      Operaattori jakaa ulkoisen IPn liittymälle joka kerta kun yhteys avataan (poikkeuksena kiinteä-IP-liittymä, mutta käytännössä näitä ei ole tavallisilla käyttäjillä). Operaattori voi kierrättää IP-osoitteita eli se ei välttämättä ole aina sama, mutta yleensä, jos ei ole mokkulayhteys, yhteys saa saman IPn kuin edellisellä kerralla (osoite on ns cachessa tietyn ajan). Tällöin koneen eri käyttäjät näyttää samalta ja IP-blokkaus esim. suomi24:llä toimii niin kuin käyttäjä olisi aina sama käyttäjä.

      Jos yhteytesi on adsl tai vdsl-modemi, missä on käytössä nat (osoitteenmuunnos), niin ulosnäkyvä IP-osoite on modemin ja modemi antaa sitten koneille erillisen sisäverkon osoitteen. Jos modemi on siltaava, ulosnäkyvä IP-osoite on koneen. Molemmissa saman koneen eri käyttäjät näyttää siis yleensä samalta käyttäjältä, ja natin kanssa myös eri koneiden käyttäjät (koska natissa eri koneilla on yhteinen ulkoinen IP). Mokkulalla, millä IP voi vaihtua joka kerta, käyttäjä näyttää vaihtuvan vastaavasti.

      Ulkoinen IPsi minkä esim. suomi24 näkee, on sama minkä tämä näyttää:
      http://www.websystem.fi/ip/

      Sitä vastaa uniikki konenimi, mikä sisältää operaattoritunnuksen eli domainin lopussa, esim. soneran tapauksessa inet.fi, näkyy tällä:
      https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2

      Näistä saadaan selville, millä operaattorilla liittymä on, esim. soneralla. Poliisi voi tarvittaessa pyytää operaattorilogeja, ja vaikka IP-osoite vaihtuisi, operaattorin logeissa näkyy kenen liittymä se on, koska sen yhteyspiste/MAC säilyy, vaikka IP muuttuisi. Tarvitaan yksi IP vaikka suomi24-sivulta, mistä tutkinta aloitetaan, ja logeista voidaan selvittää kaikki liittymällä otetut yhteydet. Mokkulalla IP voi vaihtua joka kerta, mutta sen IMEI ei, ja siitä operaattorin logeista näkyy, kuka on käyttäjä, tai anonyymi-prepaidin tapauksessa ainakin millä kaikilla sivuilla mokkulalla on käyty ja esim. jos on käyty yhdelläkin loginia vaativalla sivulla, sen logeista ja login-tiedoista selviää sitten se käyttäjä.

      Näkyvää ulkoista IP-osoitetta on mahdollista vaihtaa matkalla yhdistämällä proxyn/proxy-verkon kautta, mikä muuttaa/hävittää alkuperäisen ulkoisen osoitteen, jos sen haluaa salata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe