Tykkään Macbookistani

sain joululahjaks macbookin ja en o todellakaan joutunut katumaa että päätin ostaa tämmösen! tää on niin ihana mut aluks vaan oli hieman totutteluu kun ei meinannut osata näitä juttuja windowsin jälkeen.


Toivottavasti vuosienkaan kuluessa macbook ei anna mulle aihetta valitukseen! :)
7894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Teit viisaan päätöksen! Siskoni hankki myös MacBookin 2007 keväällä. Ainut mikä näissä kannettavissa on särkymään, on akut! Lataa se oikein. Anna sen akun aina välillä kulua ihan loppuun ja lataat sen kunnolla täyteen. Älä anna sen aina olla latingissa.

Äänestä
  • ...laitteisiin tuo akkujuttu. Akuille tekee hyvää käyttää ne välillä tyhjäksi ja antaa kunnolla latautua täyteen. Puhelimissakin käyttöikä pidentyy akussa kun käyttää joskus ihan tyhjäksi ja lataa kunnolla täyteen niin, että puhelimesta on virta sammutettu latauksen ajaksi.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    ...laitteisiin tuo akkujuttu. Akuille tekee hyvää käyttää ne välillä tyhjäksi ja antaa kunnolla latautua täyteen. Puhelimissakin käyttöikä pidentyy akussa kun käyttää joskus ihan tyhjäksi ja lataa kunnolla täyteen niin, että puhelimesta on virta sammutettu latauksen ajaksi.

    Itse joka päivä käytin akun loppuun (kone oli mukana koulussa), niin että kone meni nukkumaan ja kun tulin kotiin laitoin sen lataukseen, enkä ottanut pois, ennen kuin se latautui täytteen.

    Mutta kuitenkin jo vuoden päästä akku kesti vain tunnin. Ja näin kävi kolmelle (3) akulle, joten ei ole mistään "susi" kappaleesta kyse.

    Äänestä

  • mutta kuitenkin.. kirjoitti:

    Itse joka päivä käytin akun loppuun (kone oli mukana koulussa), niin että kone meni nukkumaan ja kun tulin kotiin laitoin sen lataukseen, enkä ottanut pois, ennen kuin se latautui täytteen.

    Mutta kuitenkin jo vuoden päästä akku kesti vain tunnin. Ja näin kävi kolmelle (3) akulle, joten ei ole mistään "susi" kappaleesta kyse.

    > Mutta kuitenkin jo vuoden päästä akku kesti vain tunnin.

    Tuskin Apple mitään erityisakkuja käyttää, eli samoja ovat kuin muillakin valmistajilla. Eli samat ongelmat sielläkin puolella.

    Äänestä

  • .... oman macbookini tammikuussa 2007 ja siinä on akku ihan täydessä iskussa edelleen. Se vissiin vaikuttaa siihen se lataussyklien määrä eikä aika.

    Äänestä

  • mika2 kirjoitti:

    .... oman macbookini tammikuussa 2007 ja siinä on akku ihan täydessä iskussa edelleen. Se vissiin vaikuttaa siihen se lataussyklien määrä eikä aika.

    Yleensä teen aina niin, että annan akun kulua loppuun, että se näkyy punaisena tuolla. pitäiskö sen sit antaa sammua? :D
    Voivoi, ootteko te jo monta akkua ostanu macbookiin? :O


    Oon miettiny että pitäskö tehä jotai erityisjuttuja... Esim joku puhdistus? OON koittanu pitää tätä konetta kuin kukkaa kämmenellä, enkä tosiaankaan halua että hajoaa..

    Äänestä

vaikken edes kayta sita...
Varmasti ok paatos.
Itse paadyin ostamaan vaimolleni macbookin, kun en yksinkertaiesti jaksanut joka viikko fixata hanen win konettaan, jonka onnistui aina saamaan jollain tavalla 'sekaisin'.

Hommasin viela time capsulen kylkeen backupiksi, ettei tarvitse myoskaan metsastaa ns.'kadonneita' tiedostoja.

EN OLE KATUNUT :D

(
Tama capsule nyt ei ole kummoinenkaan varkki. Yhden koneen varmistamiseen ihan ok, muttei kay esim kuvavarastoksi tms.. KUN VARKISSA ON VAIN YKSI LEVY :(
)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Neiti-ehtivä kirjoitti:

sain joululahjaks macbookin ja en o todellakaan joutunut katumaa että päätin ostaa tämmösen! tää on niin ihana mut aluks vaan oli hieman totutteluu kun ei meinannut osata näitä juttuja windowsin jälkeen.


Toivottavasti vuosienkaan kuluessa macbook ei anna mulle aihetta valitukseen! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu