mandariini 9.2

Hei,
sain uudesta mandariinista gphoto 0.4.3 jäämään sellaseen tilaan et ei mene poikki tavallisella keinoin. Osaisko joku kertoo miten sen sais vaikka tapettua prosessina tuolta konsolin kautta!!
4452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eli konsolissa se käy seuraavasti.
$ ps -A
Ruudulle tulostuu lista prosesseista. Siellä on rivi joka menee suunnilleen:
1478 ? gphoto
Ota muistiin luku joka on tuon 1478 tilalla. Seuraavaksi kirjoita:
$ kill -9 1478
Nyt olet tappanut prosessin.

Äänestä
  • Ennen tuota -9 vipusta voi yrittää. Killall gphoto...
    Sitten vaikka kill -14 ... jne.
    Tuo vipu -9 on se laitimmaisin keino :)
    man kill - man killall jne...

    Äänestä

  • Kiitos,
    vähän alku kankeutta uuden kanssa, mutta kyllä se tästä, voittaa kumminkin kaikki gatesin skei...
    no joo!!

    Äänestä

Kyseessä on graafinen ohjelma /ikkuna?
miten olisi Xkill, löytyy jostain valikosta. Klikkaat sitä, jolloin hiiren osoitin muuttuu tähtäimeksi, jolla osoitat uhria ja klikkaat vasemmalla painikkeella. Ei muuten (yleensä?) kysele "yritit lopettaa ohjelman, joka ei vastaa, oletko nyt ihan varma että haluat.."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linuxnisti kirjoitti:

Hei,
sain uudesta mandariinista gphoto 0.4.3 jäämään sellaseen tilaan et ei mene poikki tavallisella keinoin. Osaisko joku kertoo miten sen sais vaikka tapettua prosessina tuolta konsolin kautta!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu