RUOKAMYRKYTYSKÖ

Olimme Thaimaan Phuketissa Katalla 23.2.09-10.3.09 ja air europan paluu lennolla ay1958 viimeinen ruoka oli pastaa.Meidän neljän hengen seurueesta kolme söi tuon kyseisen ruuan ja seurauksena kamalat vatsa vaivat alkoivat muutaman tunnin päästä.Siis meistä jotka tuon ateria söivät niin molemmista päistä tuli ja vauhdilla.Olisiko tuo ollut vain huono sattuma vai olikohan ruuassa ollut todella jotain vialla.Minulla meni vuorokausi että tulin melkein kuntoon en kyllä ole vieläkään täysin kunnossa.Onko muilla kokemuksia tuolta lennolta tai samantyyppisiä lähiajoilta.
Matka ja paikallinen ruoka oli TODELLA mahtava/hyvää.Ihmiset ja paikat/nähtävyyden upeat.Tämä oli meidän toinen reissu Thaimaaseen ja yhtä onnistunut kuin viime vuonna kun olimme Krabilla aonang.Molempia voin suositella.

13

1855

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan aiemmin

      He ovat varmaan saaneet pöpön aiemmin ehkä jo edellisenä päivänä tai iltana. Ei ruokamyrkytys tule ruuan syönnistä tunnin sisällä. Lisäksi koko koneellinen olisi reagoinnut enempi tai vähempi jotka sitä söivät.

    • vitsi

      Mulla tuli samasta ruoasta samalla lennolla maha ihan kuralle ;D ja oli muuten pitkään sekasin

      • Täytyisiköhän kenties lähestyä Finnairia tuosta tapahtumasta,koska uskon että se on myös monella muulla vatsa oireillut.


      • kyllä joku tutkii vähän
        timpe70 kirjoitti:

        Täytyisiköhän kenties lähestyä Finnairia tuosta tapahtumasta,koska uskon että se on myös monella muulla vatsa oireillut.

        Siellä keittiöllä pitää olla näytteet siitä ruasta. Kun tutkimuspyyntö tulee viranomaiselta niin labra hoitaa asian. Niitä aterioita säilytellään sellaisia aikoja, että jos ollaan oltu huolimattomia, niin vatsa on sekaisin.


      • seen seen
        timpe70 kirjoitti:

        Täytyisiköhän kenties lähestyä Finnairia tuosta tapahtumasta,koska uskon että se on myös monella muulla vatsa oireillut.

        Air Europalla te lensitte ThaimaaHAN.


      • air europa
        seen seen kirjoitti:

        Air Europalla te lensitte ThaimaaHAN.

        Finnair käyttää air eurooppaa!


    • xxxxxxxxxxxxxx

      sama homma helmikuussa meidän porukassa kun tultiin phuketista air europalla.pastaa tarjolla myös silloin.ja ruokamyrkytys nimenomaan aiheuttaa oireet muutaman tunnin sisällä syömisestä.no, onneksi taudista selvittiin parissa päivässä.

    • tuli ripuli

      Minullekin tuli ripuli air europan lennon jälkeen,meni vrk:ssa ohi.

      • Ala arvoinen ruoka ja palvelu

        Jätin pastat maistamatta oli niin epämääräisen näköistä.Menolennolla 31.1 erittäin ystävällinen ja pirteä henkilökunta jota ei voi kehua paluulennolta tympeitä Espanjan ukonköriläitä,kyllä suomalaisille kelpaa!


    • diarrea

      Hei !
      Me tulimme samalla lennolla ja söimme tuota samaista pastaa joka oli kyllä todella surkea esitys .Oikea pohjanoteeraus vaikka lentosapuskat onkin aina vähän niin ja näin.Kumpikaan ei kuitenkaan saanut mitään oireita kyseisestä ruuasta.Todennäköisesti olette saaneet pöpön jostain muualta.Menomatkan ruuat olivatkin muuten iloinen yllätys ...

      • Diettilento ei ole ok

        Jos tarkoitat sitä menomatkan kana-/perunajuttua, niin se oli ok, mutta se "kinkku" (vai pekoni?) pas(k vai t?)a oli todellinen pohjanoteeraus. Sitä ei kyllä voinut ruuaksi kutsua! Ostin onneksi Phuketin kentältä 2kpl:tta tonnikalakerrosleipiä mukaan, niin oli edes lapsilla syötävää........


      • Diettilento ei ole ok kirjoitti:

        Jos tarkoitat sitä menomatkan kana-/perunajuttua, niin se oli ok, mutta se "kinkku" (vai pekoni?) pas(k vai t?)a oli todellinen pohjanoteeraus. Sitä ei kyllä voinut ruuaksi kutsua! Ostin onneksi Phuketin kentältä 2kpl:tta tonnikalakerrosleipiä mukaan, niin oli edes lapsilla syötävää........

        Kannattaa kaikkien tuota kyseistä ruokaa syöneiden laittaa palaute Finnairille päin siis jos tuli jotain oireita kun otin sinne yhteyttä niin olivat erittäin kiitollisia saamastaan palautteesta.Eihän palautteen saaminen tai antaminen koskaan ole pahasta.


      • pitää saada
        timpe70 kirjoitti:

        Kannattaa kaikkien tuota kyseistä ruokaa syöneiden laittaa palaute Finnairille päin siis jos tuli jotain oireita kun otin sinne yhteyttä niin olivat erittäin kiitollisia saamastaan palautteesta.Eihän palautteen saaminen tai antaminen koskaan ole pahasta.

        Ja pitäähän tuollainen loman lopun surkea huipennus hyvittää Finnairin taholta, antoivathan koneessa synnyttäneellekin lentoliput, mitähän hyvää ruokamyrkytyksestä tulee ( joka ei edes itse aiheutettu) ?

        Jatkojakin ajatellen olet mielestäni jo velvoitettukin ottamaan Finnairiin yhteyttä jotta tietävät jatkossa välttää tuota ongelmaa. Joten mitä pikimmiten puhelin kauniiseen kätöseen ja soittamaan reklamaatiota..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      162
      2701
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1149
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      947
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      56
      863
    5. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      799
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      787
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      760
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      176
      707
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      660
    10. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      656
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      654
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      55
      598
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      588
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      123
      555
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      539
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      517
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe