Moi! Täällä on varmasti ennenkin kysytty mutta en löydä vastausta ? siis mitkä tai mikä olisi paras luontaistuote Kolestrolin alentamiseen?
KOLESTROLISTA!
BBB..
393877
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
oikeaa kolestroolilääkettä, jos hän katsoo, että olet sen tarpeessa. Ei niitä turhaan kenellekään määrätä.
Luontaistuotteita kokeilin minäkin; ei mitään hyötyä eikä vaikutusta kolestr. alentamiseksi.
Kolesteroli alenee kun otat 4kpl hyljeöljy kapselia jokapäivä ja lisäksi ruokalusikallisen kylmäpuristettua rypsiöljyä ja 7kpl saksanpähkinää. Jätä punanen liha pois ja rasvaset juustot ja ne mis piilorasvaa, eli esim keksit. Yritä syödä jokapäivä vähintään 2kpl omenia kuorineen. näin pitäis alentua kolesteroli helposti ja halvalla.
On olemassa myös vaihtoehto. Uusimpien tutkimusten mukaan ei korkea kolesterolitaso ole vaarallista (se ei pääse härskiintymään), jos kehosi saa kaikkea sen tarvitsemia ainesosia ja antioksidantteja. Yksi tälläinen tuote on olemassa ja sen löydät täältä: http://tinyurl.com/yhy3279 tai kysy lisätietoja: [email protected]
Vihreitä papuja lähes joka aterialla, niin kolesterolit tippuu ihan ilman mitään pillereitä!
Elimistö ei polta kolesterolia lainkaan energiaksi.
Kolesterolia voi elimistöstä poistaa vain siten, että kun elimistön kolesterolia erittyy sappinesteiden mukana suolistoon, sen takaisin imeytymistä estetään. Kun syö liukenevia kuituja, niin osa kolesterolista imeytyy geelimäiseen liukenevaan kuituun ja poistuu sen mukana suolistosta. Kolesteroli voi laskea 10 - 15 % tällä tavalla. Papujen lisäksi liukenevia kuituja on runsaasti ruisleivässä.
Kasvissterolit myös estävät kolesterolin imeytymistä.
Ruokavalio, liikunta ja riittävän D3-vitamiinin saanti.
Vähintään 20 mikroa päivässä syyskuusta toukokuuhun ja kesällä olet auringossa ilmas rasvoja.
Minä myös komppaan D-vitskua. En tiedä sen vaikutuksesta kolesteroliin, mutta suunnilleen kaikkeen muuhun se näyttää auttavan, kuten korkeaan verenpaineesaan. Vaikkei D-vitamiini suoraan auttaisikaan kolesteroliin, sen hyödyt ovat niin kiistattomat, että on järjetöntä olla käyttämättä sitä.
"Lievän verenpainetaudin on osoitettu korjaantuvan UV-B valohoidolla, joka tuottaa ihossa D-vitamiinin esiastetta, kun sitä annettiin kolmesti viikossa 3 kuukauden ajan. Toisessa tutkimuksessa 4 vuoden seurannassa D-vitamiinipuutteisten miesten verenpainetaudin riski oli kuusinkertainen verrattuna miehiin, joilla D-vitamiinitaso oli vähintään keskinkertainen "
http://www.tiede.fi/keskustelut/laaketiede-ja-terveys-f11/tapaus-d-vitamiini-t30602-615.html
Punariisi, omega3, vihreä ja valkoinen tee
Hyljeöljy alentaa, esim igloo hyljeöljy
rasvainen maito, voi, pois. Hedelmiä, kasviksia ym. kuituja enemmän ja liikuntaa.
Varsinkin jos korkea kolestr. on perinnöllistä sorttia ei auta vitamiinit eikä vaikka söisit minkävärisiä papuja tahansa kaiket illat.
Lääkäri neuvoo sinulle ruokavalion ja jos se ei riittävästi auta niin määrää lisäksi lääkkeen.
Itselläni lääkkeenä Crestor 10mg/pv.
Kol. alle 5. Ei sivu- eikä haittavaikutuksia.
tietoa ruokavalioihin. Ei heitä siihen ole koulutettu.
koko työhistoriansa koulutuksella, jonka on kerran saanut.
Niin myös lääkärit pidetään ajantasalla lisä- jatko- kertauskoulutuksella niinkuin suurimmassa osassa kaikissa ammattityössä.
lääkefirmoilta ei ravitsemukseen.
niin suhteet paranee.
Punariisiä,oliiviöljyä ja kuituleseitä.Itse olen syöny punariisiä (2 kpl tabletteja päivissä) 2 kk ajan.Oliiviöljyä ja leseitä päivittäin. Kolestroliarvo ennen 5.6 ja nyt 3,7. Se pahempi kolestroli eli ldl arvo tippui rutkasti.
kokonaiskolesteroli pykälän verran, hyvä kolesteroli nousi ja paha laski: luultavamminkin punariisin ja kala- ja kasvisöljyn (söin vaihdellen säännöllisen epäsäännöllisesti) ansiosta - olen syönyt vasta yhden rasian punariisiä. Tämän lisäksi korjasin kyllä myös ruokavaliotani enemmän kotivoittoiseen suuntaan.
Vielä on pudotettavaa, mutta jo laskusuunta kannustaa!
hyvä luettelo vaihtoehtoisista hoidoista ,mut tuon oliiviöljyn vaihtaisin kyllä kotimaiseen Virgino rypsiöljyyn. kotimainen rypsioljy (ruokalusikallinen vuorokaudessa)alentaa tehokkaasti huonoa kolesterolia sen olen kuullut suoraan lääkäriltä .kun tivasin et mikä mullistus on tulossa kolesterolin hoidossa.
Minä taas suosittelen sekoitusta. Ostakaa useampaa erilaista NEITSYTÖLJYÄ ja tehkää eri pullloon siitä sekoitus. Jokaisella öljyllä on elimistössä omat kohteensa. En nyt muista, kun yksi lääkäri listasi, mikä öljy vaikuttaa mihinkin. Ja minä teen sekoituksen pulloon, ja siitä on helppo ottaa, ei tarvitse yksipuolisesti yrittää läträillä näillä rasvahapoilla.
Juuri äsken tein sekoituksen NEITYSÖLJYISTÄ:
Seesamiöljyä
Oliiviöljyä
Rypsiöljyä
Vaihtelen koostumusta, seuraavassa pullollisessa on jotin esim. seesamiöljyn tilalla. Kunhan pääsen sellaiseen kauppaan, missä on hyviä neitsytöljyjä.
Paras on ehdottomasti: Vitamin B 3 eli NIACIN !!!
Tämä on fakta !!!
Promotes Cardiovascular Health !!!
http://timoyla.wordpress.com/2007/12/06/ovatko-kolesteroli-laakkeet-turhia/
Itse otin 1 tl vehnänalkioöljyä 2 rkl oliiviöljyä päivässä ja kolestroli putosi huomattavasti.
alentaa? Lääketehtaat kertovat "tutkimuksiinsa" perustuen yhä alhaisemmat ja alhaisemmat kolesteroli arvot ovat parempia.Ruokavalio ei edes paljon vaikuta kolesteroliarvoihin, koska maksa valmistaa sitä, jos ravinnosta ei saa riittävästi. Kolesteroli on välttämätön esim. aivojen toiminnalle.
Todellakin,maksa tuottaa 85% kehon tarvitsemasta kolestrolista.Joita todella se tarvitsee!Toimii remontti-reiskan tapaan korjaten vaurioita joita syntyy mm. tulehdusten vuoksi.Tulehduksia aiheuttaa mm.liiallinen omega-6,viljat,sokerit ja muut huonot hiilihydraatit.Täytynee muistaa,että varsinkin sokerit rikkovat solukalvoja! Kolestroliarvojen ajoittainen(suunnitteilla 4:s kerta)pudottaminen tulee juuri lääketeollisuudelta!!!!Taas kerran tehdään terveistä sairaita!!!!!
Keskustelun aloittaja! Nyt taas kävin kolestrolikokeessa ja myös maksakokeet otettiin.
kokonais kol 6,9.siis eipä ole öljyt auttaneet käytän E-Epaa ja välillä Udo-Öljyä B-vitan.multivita plus, Priorin,mangeesiumia. maksa arvot hyvät.verenpaine hyvä.syön paljolti vähärasvasta ruokaa,ainut mikä viikottain makeannälkä.varsinkin irtokarkit.
Oikea lääkärin määräämä lääke tehoaa, eikä lääkkeestä ole ainakaan itselleni ollut mitään haittaa.
Kyllä se ruoka nimenomaan vaan näyttää ihka selvästi vaikuttavan kolesterolin tasoon ainakin minulla. Mutta ei siitä ravinnosta ole mitään iloa, jos sinne väliin puputtaa huonoja ruoka-aineita, mistä elimistö voi huonosti.
enemmän luonnollista rasvaa VÄHEMMÄN tärkkelyksiä.
Hanki kirja: Pekka Lahtinen Luojan Lääkkeet
Kirjassa on kerrottu totuus kolestrolihömpästä ja muustakin huuhaasta, jota meille tyrkytetään lahjottujen "asiantuntijoiden" ja lopattujen virkamiesten avustuksella.
Luojan lääkkeet
Pekka Lahtinen
Uusimmassa kirjassaan Pekka Lahtinen toteaa, että Luojan lääkkeet eivät ole
patentoitavissa eikä lääketeollisuus siksi ole niistä kiinnostunut - niistä kun
on vaikea saada voittoa. Hän myös myöntää, että monet tässä kirjassa esitetyt asiat saattavat olla ristiriidassa yleisesti hyväksytyn ja virallisen näkökannan kanssa.
Lahtisen kirja keskittyy sairauksien luonnollisiin syihin ja valaisee niiden luonnollisia parannuskeinoja. Vaikka sairauksiin on luonnollisia syitä, niiden taustalla voidaan havaita Jumalan vihollisen vaikutusta. Vihollinen toimii usein kiertotietä antaen vaikutelman, että sillä ei ole mitään tekemistä sairauden kanssa. Samoin luonnollisten parannuskeinojen taustalla on usein jotain hengellistä.
Luojan lääkkeet-kirja tulee varmasti herättämään keskustelua sekä uskosta osattomien että uskovienkin keskuudessa.
Tämä ainutlaatuinen kirja on nyt saatavilla Helmi Median kustantamana. Osta sekä itsellesi ja lahjaksi toisille!
Suosittelemme lämpimästi! Lue ja arvioi itse!
Hinta: 22 €
koko on 133 x 208
176 sivua
ISBN 978-952-5817-10-2
http://www.helmimedia.com/tuotteet.html?id=1/194&popup=1
http://www.rasalas.fi/RavnskovinLisaluku.pdf
Lisää hyvin HDL kolesterloien osuutta kokonaiskolesterlosita.
http://keskustelu.plaza.fi/ellit/kristallipallo/keskustelu/t1760694 Seuraa aloittajan viestiä.
http://keskustelu.plaza.fi/ellit/kristallipallo/keskustelu/t1760694,100 Aloittajan (luontaista apua) kontroilli kun on käyttänyt ruoka-aineita kolesterolin korjaamiseksi.
Ei riitä vielä se jos tiedätte vain yhden kolesterinarvon, koska kolesteriarvoja on yhteensä 3
Minulla on kolesteriarvo suunnilleen 5.1, mutta kun minulla on hyviä rasvoja aika paljon, niin se kumoaa ton 5.1 ja jää alle 5.
Itse sain kunnon listan omaista rasvoista muista arvoista, kun pyysin kaikki tulokset paperille ja sain 2 paperia. ;)
No miksi et sitten kerro kaikkia noita rasva-arvoja. Olisi se ihan kiva tietää, paljonko nekin oli? Ei kait anonyymiytesi siitä kärsi?
Pitää vielä korjata, koska muistin tuo ylemmän arvon hieman väärin.
Kolesteri 5.7
Kolesteri, hight lipoproteiinit 1.69
Kolesteri, low density lipoproteiinit 3.6
Triglyseridit 0.91
luontaistuotteesta, mutta kunnollinen ruokavalio, liikunta ja yksi reducol-jogurtti päivässä on laskenu kolesterolin 5,75:stä 3,5:teen
Punariisi on ehdoton kolestrolin alentaja. Itse olen käyttänyt sitä jo kaksi vuotta ja kolestrolitaso on pysynyt 4.5 paikkeilla. Myös monet tuttavani,joilla on ollut korkeat arvot, ovat saaneet punariisin avulla arvonsa alas. Esim Saksassa punariisiä ei voi ostaa luontaistuotekaupoista jne. koska Saksassa lääketeollisuus on niin vahva ja ovat huomanneet punariisin vaikutuksen kolestrolinlaskuun eli tullut suuri kilpailija lääketeollisuudelle. Itse vannon RedRiz q10 nimeen.
terveydelle vaarallista alentaa kolesterolia. se on nyt lääketehtaiden busines ei mitään muuta. kyllä me kaikki sen tiedämme notta kusi ja paska tulee kropasta ulos. ja kyllä se tuskanhikikin. elimmistö tarvitsee just sen määrän mikä veressä on.
eli tästä kolesterolista on tehty keskiaikainen uskomus. ei mitään muuta.
http://www.rasalas.fi/RavnskovinLisaluku.pdf
tuo linkki kertoo aivan muuta kuin kolesterolin pahoista töistä. olen vakuuttunut notta tulevaisuudessa tätä hysteriaa pidetään todella typeränä. näyttäis notta veritulpista selviävätkin paremmin eläinrasvaa reippaasti syövät.
http://www.prometheus.fi/terveys/kole.htm
Viiskymmentä vuotta on sydäntautitutkijat talloneet paikallaan.
"Perustana nykyiselle käsitykselle, että rasvat (erityisesti eläinperäiset rasvat) ovat kaiken pahan alku ja juuri, pidetään Ancel Keysin olettamusta, että korkea kolesteroli on sydän- ja verisuonitautien synnyssä keskeisellä sijalla. Olettamus kolesterolin tärkeästä roolista on aika helppo omaksua, sillä löytyyhän kolesterolia verisuonten seinämistä suuria määriä. Verisuoniin muodostuu oikein isoja paukamia (plakkeja), joissa on kolesterolia ja kalkkia ihan riesaksi asti. Oli ilmeisen helppoa omaksua sellainen ajatus, että verestä helposti mitattava aine (kolesteroli) voidaan kytkeä vakavaan kansansairauteen. Jälkeenpäin on Keysin 1950-luvulla syntynyttä olettamusta kolesterolin osuudesta hienosäädetty moneen kertaan ja pidetty Keysin selitysmallia aivan liian yksinkertaisena. Ykkösleiri ei kuitenkaan olettamuksen todenperäisyyttä milloinkaan ole kiistänyt. Vaikka pelkkä kolesteroli ei nykytietämyksen mukaan paljoa kerrokaan sydän- ja verisuonitautien riskistä, se ei ole mitenkään vaikuttanut perussanomaan: eläinperäinen rasva on vaarallista.
Samoihin aikoihin Ancel Keysin kanssa teki laajaa tutkimustyötä Kalifornian yliopiston tutkija John Gofman. Hän teki merkittävän työpanoksen radioaktiivisten aineiden (mm. plutonium) parissa, mutta innostui käyttämään ultrasentrifugiaan myös erilaisten rasvojen lajittelemiseen ja erottamiseen. Rasvatutkimukset loivat pohjan nykyiselle käsityksellemme kolesterolista. Tutkija Gofman vähätteli Keysin havaintojen merkittävyyttä niin kauan kuin hän eli (hän kuoli viime vuonna). Gofman tähdensi, että kolesteroli on vain yksi niistä lukuisista rasvoista ja rasvanomaisista aineista, jotka vaikuttavat terveyteemme. Itse asiassa kolesteroli ei ole mikään rasva, vaan oikeastaan alkoholi. Paljon enemmän merkitystä Gofman pani esimerkiksi vapaisiin rasvahappoihin ja triglyserideihin, sillä tässä muodossa rasva kiertää verivirrassa. Tiedossa oli, että veren rasvat liikkuvat erityisten kuljetusproteiinien avulla, jotka Gofmanin aloittamilla kärsivällisillä kokeilla vähitellen saatiin lajiteltua tarkasti. Ancel Keysin riehuessa mielikuvamarkkinoilla ja ankkuroidessa työnsä hedelmiä kauaskantoisin seurauksin, Gofman jatkoi kärsivällistä kuljetusproteiinien lajittelutyötään ja Keysin kritisointia.
Jo 1950-luvulla oli ilmeistä, että sydän- ja verisuonisairauksien syntyyn vaikuttivat erityisesti nämä kuljetusproteiinit, joita ruvettiin kutsumaan lipoproteiineiksi: LDL ("paha kolesteroli"), HDL ("hyvä kolesteroli") ja VLDL (triglyseridien kuljettamiseen erikoistunut lipoproteiini). Miten on mahdollista, että Ancel Keys tuijotti itsensä sokeaksi pelkkään kolesteroliin? Syy on ilmeisesti siinä, että näiden lipoproteiinien erotteluun kyettiin aikanaan vain Gofmanin ultrasentrifugilla. Sittemmin lipoproteiinien erottelu tiheytensä mukaan on kasvanut mittavaksi tutkimuskentäksi ja laitteita löytyy tuhansittain ympäri maailmaa. Samalla tieto on lisännyt tuskaa, sillä aiempi jako LDL, HDL ja VLDL-lipoproteiineihin on mutkistunut huomattavasti. Tätä Ancel Keys ei voinut tietää aikanaan kun hän kehitti otaksumaansa, että kolesteroli on vaarallista sydämelle. Mutta se, että tiedemiehet eivät ole korjanneet hänen virheellisen yksinkertaista käsitystä tästä yhteydestä, voi johtua siitä yksinkertaisesta syystä, että kolesterolia on edelleen helppoa mitata ja siihen löytyy käteviä lääkkeitä (statiineja).
Gofman oli edellä aikaansa, niin kuin nerokkailla tiedemiehillä on tapana olla. Hän huomasi, että LDL-kolesteroli oli koholla niillä potilailla, joilla oli ateroskleroosi (valtimon kovettumatauti) ja diabetes, mutta erittäin harvoin kolesterolilla oli mitään tekemistä asian kanssa. LDL saattoi olla hyvin korkea, mutta kolesteroli matala, näillä sairastuneilla. Tämä kaikki tapahtui siis 1950-luvulla. Nykyään tiedämme enemmän veren rasvoista."
http://sundqvist.blogspot.com/2008/07/tervetuloa-rasvahysterian-syntysijoille.html
Ahaa elämyksiä!
Miksi sinun pitäisi alentaa kolesteroliasi? Mikäli tarkoitat kolesterolilla kokonaiskolesterolia, niin se ei yksin korreloi mitenkään sv-sairauksiin. Paitsi niin, että korkean kolesterolin tiedetään etenkin vanhemmilla naisilla olevan sv-sairauksiin nähden suojaava tekijä.
Ennenkuin alat tohtoroimaan kolesteroliarvojasi sinun tulisi tietää kaikki kolesteroliarvosi; kokonais-, HDL-, LDL-kolesteroli ja triglyseridiarvo. Pelkän kokonaiskolesterolin takia ei kannata ryhtyä toimenpiteisiin ellei sairasta familiaanista hyperkolesterolemiaa.
Ymmärrän kyllä, että suomalaiset on peloteltu korkealla kolesterolilla samoin kuin eläinperäisten rasvojen vaarallisuudellakin, mutta molemmat ovat pelkkää satua joilla lääketehtaa tienaavat miljardeja.