Kissan hampaan poiston jälkeen vointi?

miow

Hei!

Joudun kohta viemään kissani lääkärille kahden hampaan poistoon, FORL:in eli syöpymisen takia. Onkohan kissa kuinka kipeänä tällaisen operaation jälkeen ja mitä voisin tehdä olon helpottamiseksi?

Miow

9

19455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antaa

      tarvittavat kipulääkkeet ja hoito-ohjeet, mutta minä suosittelen lisäksi homeopatiaa mahdollisesti jo ennen hampaiden poistoa. Ota yhteys eläinhomeopaattiin, hän osaa auttaa.

      • Homeohuijaus

        Että pitäisi antaa kipeälle eläimelle sokeroitua taikavettä? Ei hyvää päivää..


    • karanpola

      Kun kissaltani poistettiin hampaita, hän sai antibioottipiikin.
      En ainakaan huomannut, että hampaanpoisto olisi kisua vaivannut sen jälkeen.
      Söi ja joi sekä kehräsi kuten ennenkin.

      Ei siinä nyt mitään homeopaatti hoitoja tarvita!

      • ei varmaan

        tarvitakaan, toivottavasti menee niin hyvin, ettei tarvittaisi antibioottiakaan (mikä tietysti varmuudeksi määrätään..)! Homeopatiasta usein vain apua monessa.. meilläkin antibiootit korvattu homeopatialla ihan eläinlääkärin valvonnassa..


      • hampaanpoisto

        ei ole välttämättä mikään iso operaatio niin homeopaattiset kannattaa ottaa avuksi silti.. eikä vasta sitten kun on jotain suurta ja vakavaa.. niin kuin ihmisetkin yleensä turvautuvat siihen, kun nykylääketiede ei enää pysty auttamaan ja vaiva on jo paha.


    • kun välität

      kisustasi niin paljon että hoidat sen hampaatkin. Kissa toipuu hyvin operaatiosta.

      Meidän kisulta poistettiin hammas pari viikkoa sitten ja hyvin sujui. Kissa tietty nukutettiin joten paastota sitä 8 h ennen operaatiota . Operaation yhteydessä se saa antibioottipiikin lihakseen. Kisumme sai lisäksi 10 vrk Clindamycin (antibiootti)-kuurin jonka se otti kiltisti kun tyhjäsin kapselin sisällön Oivariiniin ja annoin lääkkeen sen suuhun ja loput hieroin tassuun josta kisu sen nuolaisi.

      Jo operaatiopäivänä kisu söi aivan normaalisti ja nälkä oli 8 h paston jälkeen jo kova !! Nukutuksen jälkeen se tietenkin oli hieman pahoinvoiva ja hoiperteli mutta 2-3 tunnissa vointi oli jo aivan ok joten hyvin operaatio sujuu varmaan teilläkin !

      Jatkossa kannattaa kissan hampaat pestä päivittäin (tai muutaman kerran viikossa) kostutetulla vanupuikolla ja esim. Virbac-C.E.T-hammastahnalla ; valmistetta saa mm. apteekista (tilaavat tarvittaessa), eläinlääkäriltä tai Musti & Mirri-liikkeistä. Meillä harrastetaan kissojen hampaitten pesua ja sekin onnistuu kun hieman "harjoittelee".

    • miow

      Täytyyhän kaverista pitää huolta kaikin puolin.

      Hyvää kevättä!

    • qwkei

      Minun täytyy ylpeänä kehua omaa kisuani, on jo sentään 18 v. ja lääkäri kehuu aina miten valkoiset ja ehjät hampaat sillä on. Parin vuoden välein on poistettu hammaskivi mutta ei ole reikiintyneitä hampaita. Pesen kissani hampaita vauvojen pehmeällä harjalla ja kissojen hammastahnalla melkein jokapäivä.

    • kisskissss

      Meillä ei mennyt ihan putkeen kyseisestä operaatiosta toipuminen.
      Kissalta poistettiin kaksi kulmahammasta. Mukaan saatiin kipulääkettä sekä antibiotit. Operaation jälkeen hengittäminen oli vaikeaa (nenässä oli leikkauksen aikana letku) ja suu ja oikeastaan koko naama oli turvonnut. Ei syönyt tai juonut mitään yli vuorokauteen. Eikä pystynyt pesemään itseään.
      Menimme uudestaan eläinlääkäriin jossa hän sai pahoinvointilääkkeen, antibiotin ja kipulääkkeen pistoksina. Nesteytystä ei saatu enää annettua sillä neiti oli hyvin äkäinen jo tuossa vaiheessa. Haimme nutri plus cat- geeliä sekä rc recovery cats kissanruokaa. Jos näiden jälkeen kissa ei olisi alkanut syömään/juomaan, olisi pitänyt lähteä päivystykseen, sillä vkl oli edessä.
      Aamuisin kipulääkkeen jälkeen (tätä ennen koitettu saada edes pieni määrä tyrkyttämällä alas, ettei saisi kipulääkettä tyhjään mahaan) alkoi neiti syömään geeliä ja kissanruokaa pieninä määriä syöttämällä kädestä. Selvästi raukalla on suu edelleen kipeä, ja kumartuminen on vaikeaa.
      Pari päivää jo takana, ja edelleen pieniä määriä syödään/juodaan, mutta kissa alkaa jo pikkuhiljaa piristymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      9113
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8826
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      16
      7840
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6223
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5308
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4325
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4240
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4173
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      38
      3965
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      84
      3836
    Aihe