Pitkä tvp-koulutus loppuu kesäkuussa ja tuttu lupasi ottaa mansikkamaalle niin kauan kuin marjoja on, mahdollisesti vielä pääsen puutarhamarjan poimintaan syksymmällä olettaen että niitä tulee. Minulla on alunperin sekä tekninen että kaupallinen koulutus. Mikä olisi tässä vaiheessa paras liitto? Yritän oman alani töiden etsimisen ohella saada vaikka jotain siivousta tai jotain, sillä puolison tulojen vuoksi tipun nollille jos en koulutuksen jälkeen työllisty ja saa työssäoloehtoa täyteen. Nyt olen saanut vain työmarkkinatukea, koska tipuin hiukan erikoisella tavalla pois kassasta, eli olin ennen koulutusta pari vuotta osa-aikayrittäjänä: tein alihankintaa kotoa käsin.
Mihin liittoon
koulutus loppuu..
2254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun tiedossa olevat työsi ovat aika sekalaisia, niin kannattaisiko vain liittyä työttömyyskassaan ja tarkemmin YTK:aan?
Siivousala käsittääksen kuuluu Pamiin.
Minulla on kaupallinen koulutus ja välillä teen alan töitä ja välillä muita hommia. En kuulu mihinkään liittoon, mutta olen halunnut silti varmistaa itsellni oikeuden ansiosidonnaiseen päivärahaan työttömänä.
Liityin Nomit-kassaan, entisen Merkonomien työttömyyskassaan.
Vuosimaksu muistaakseni 67 euroa.
Takaa ansiosidonnaisen, mutta ei mitään sellaisia palveluja joita saisi ammattiliitton ja sen työttömyyskassaan liittyessä. Tämä sopii mulle tällä hetkellä hyvin. Jos joskus saan vakituisen paikan jostain, liityn sitten sen alan ammattiliittoon ja liiton kassaan. Siihen saakka sekalaisena pätkätyöläisenä kuulun tähän Nomit-kassaan.