1. Mitä käyttöjärjestelmää käytät?
2. Onko se kaatunut tai menny jumiin vuoden sisällä? Miten?
3. Oletko vaihtamassa käyttöjärjestelmää,
suunnitellut vaihtaa, mihin?
4. Ja syy MIKSI vaihdat?
5. Onko Pentti Nelonen trolli?
6. Missä tän palstan sefu?
7. Kuka tappoi JFK:n?
8. Kesä vai talvi?
9. Bill Gates vai Linus Torvalds?
10. Kerro jotain tai sitten et
2. Onko se kaatunut tai menny jumiin vuoden sisällä? Miten?
3. Oletko vaihtamassa käyttöjärjestelmää,
suunnitellut vaihtaa, mihin?
4. Ja syy MIKSI vaihdat?
5. Onko Pentti Nelonen trolli?
6. Missä tän palstan sefu?
7. Kuka tappoi JFK:n?
8. Kesä vai talvi?
9. Bill Gates vai Linus Torvalds?
10. Kerro jotain tai sitten et
Vastaukset 12
Vanhimmat
1. Nykyään enimmäkseen erilaisia linux-jakeluita, mm. Xubuntua ja Puppy Linuxia. Joskus windowsia vielä.
2. Ei oo noi linuxit kaatunut, Puppy joskus jumittunut/hidastunut kun muisti alkanu loppua kesken. Mähän käytän sitä nuhapumpussa enkä tehomyllyssä. Windows kyllä on kaatunut.
3. Joo, tarkoitus olis päästä kokonaan eroon windowsista eli korvata windows kokonaan linuxilla.
4. En jaksa windowsin oikkujen kanssa.
5. On, Microsoftin palkkaama kaiketi.
6. Otti loparit useimmilta palstoilta ja keskittyi vaan yhden palstan sefuna toimimiseen. Uutta ei oo vielä valittu. Toivon että exergy pääsee noihin hommiin.
7. Ääää...pahan heitit mut julkinen väittämä että Lee Harvey Oswald. Se on sit toinen juttu että kuka sen OIKEASTI teki, puhutaan jopa salaisen palvelun salaliitosta.
8. Ai mun lempivuodenaikani? Nooo...molemmat, molemmissa on hyvät puolensa.
9. Linus, ehdottomasti. Hän on sankari.
10. Tänään on perjantai 13 päivä, good luck everybody.
1) Mac OS X Leopard
2) Asennettu 10/2007 ei kertaakaan kaatunut
3) Ehkä Snow Leopardiin?
4) Uteliaisuus
5) On
6) ?
7) se kuka vanhoja muistelee tikulla silmään...
8) Kesä
9) Linus
10) Nyt alan ryyppäämään...
"1. Mitä käyttöjärjestelmää käytät?"
Ubuntu 8.04
"2. Onko se kaatunut tai menny jumiin vuoden sisällä? Miten?"
Ei ole.
"3. Oletko vaihtamassa käyttöjärjestelmää,
suunnitellut vaihtaa, mihin?"
En näe tarvetta. Vaihdan jos tulee sopivampi edullisesti.
4. Ja syy MIKSI vaihdat?
-
5. Onko Pentti Nelonen trolli?
On.
6. Missä tän palstan sefu?
Ei tätä enää varmaan valvota.
7. Kuka tappoi JFK:n?
Joku kenen varpaille se hyppi politiikassa.
8. Kesä vai talvi?
Kesä.
9. Bill Gates vai Linus Torvalds?
Oon ihan hetero.
10. Kerro jotain tai sitten et
En.
"9. Bill Gates vai Linus Torvalds?
Oon ihan hetero. "
Niin olen hetero minäkin mutta tuossa tuskin kysymyksellä sitä tarkoitettiin että kumman ottaisit, vaan oletin ainakin että tuossa tarkoitettiin että kumpi ansaitsee sun kunnioituksen. :)
Ei niistä kumpikaan ole tyhmä enkä välitä mistään ideologiapaskasta. Ja kumpaakaan en panisi joten tuo vastaus toimii.
En panis minäkään kumpaakaan, mä kun panen vaan naisia. Mutta eihän tuossa ollutkaan kaiketi kyse kumpaa panisit vaan siitä että kumpi ansaitsee kunnioituksen ja minä ainakin pidän Linusia enemmän sankarina kuin Billiä. Ainakin jos katsoo siltä kantilta että kumpi toimii rehelliseltä pohjalta ja kumpi taas on firmassa jonka tiedetään rikkovan lakeja ym. ja ansainneen omaisuutensa vääryydellä ja viekkaudella. Ja onhan Linus sankari siinä mielessä että hän on saanut aikaan niinkin hienon tuotoksen kuin linux.
PS. Ideologia ei ole paskaa. Ihmisillä pitäisi enemmän olla ideologiaa ja hyviä periaatteita niin ehkä tää pallo olis parempi paikka elää. Jos kaikki uhrataan vaan itsekkyyden ja rahan alttarille niin lopputulos on just tää mitä me nytkin eletään eli lama, jonka aikaansaanut vain rikkaiden pohjaton ahneus he tosin itse ei siitä kärsi vaan köyhät kärsii.
Kyllä mä saisin molempien tyyppien kanssa hyvät nörttikeskustelut pystyyn..
Bill Gates on hyvin perillä IT-maailman menosta ja antanut hyvää palautetta esim. Blu-Raystä.. "Ihan kuin sen jälkeen enää muuten tietoa siirrettään kuin netin yli". ja saanut näitä hienoja rehellisyyden puuskia kun on kysytty mikä on tuote viimeisen viiden vuoden aikana on ollut heillä heikko.. "Kysy sitten kun saadaan uusi Windows myyntiin". Äijä myös on niin rikas että sen ei tarvitse välittää mistään. Kun oli suomessa käymässä jossain niin perkeleen tärkeässä tapahtumassa niin oli itse sitä bussia ajanut missä oli ollu koko Microsoft porukka sisällä. Ja ihan siksi kun sen ei tarvitse välittää mistään mitä muut ajattelee. Pätäkkää löytyy sen verran.
Linus Torvaldsista tämä taas kertoo paljon:
http://en.wikiquote.org/wiki/Linus_Torvalds
Miehellä on sama vittupääasenne kaikkea paskaa/typerää kohtaan kuin minulla. Pidän siitä, paljon.
Kun sitten vertaan tätä Bill Gatesin sanomisiin: http://en.wikiquote.org/wiki/Bill_Gates
Linus Torvalds kyllä voittaa.
Siis sellanen vittupääasenne huonoja juttuja kohtaan. Mä osaa kyllä haukkua lyttyynkin jos jokin juttu on mun mielestäni perseestä ja myös pysyn kannassani. Omaa kantaansa voi aina toki tarkistaa ja muuttaakin jos huomaa ettei ole tiennyt ihan kaikkea tai jos jokin juttu muuttuu huonosta paremmaksi mutta aika harvassa jutussa niin on käynyt että kantaansa olis tarvinnut muuttaa.
Mä oon myös sellanen että mä en kaikista jutuista välitä, jos joku toinen haukkuu jonkun palvelun/softan/laitteen paskaksi niin en suinpäin usko vaan haluan omaa kokemusta ennenkuin voin muodostaa oman mielipiteeni. Tää pätee myös sun ja mun kiistelyyn Acerista jos muistat niitä jonkun ajan takaa. :) Tää siksi koska mä olen kuullut positiivistakin sen tekemistä koneista. Ja nyt on itelläkin sellainen, tosin miniläppäri mut kuitenkin.
"Tää pätee myös sun ja mun kiistelyyn Acerista jos muistat niitä jonkun ajan takaa. :) Tää siksi koska mä olen kuullut positiivistakin sen tekemistä koneista. Ja nyt on itelläkin sellainen, tosin miniläppäri mut kuitenkin."
Minun valitukset Aceriin tulee lähinnä Aspire läppäreihin. Miniläppäreistä en tiedä tarpeeksi että niistä tiedä tarpeeksi, en ole niissä Acer vastainen. Acerin pöytäkoneethan on ihan hyviä.
"Minun valitukset Aceriin tulee lähinnä Aspire läppäreihin. Miniläppäreistä en tiedä tarpeeksi että niistä tiedä tarpeeksi, en ole niissä Acer vastainen. Acerin pöytäkoneethan on ihan hyviä. "
Tämä selvä. Ne kuulemani positiiviset jutut Acerista onkin lähinnä yritysläppäreistä eikä Aspire-läppäreistä, ymmärsin sitten väärin kun luulin sun tarkoittaneen ylipäätään kaikkia Acerin koneita.
1) Windows Vista Home Edition
2) Ei
3) En
4) katso edellinen vastaus (3)
5) On ja ei ole. Riippuu ketä niistä monista Pentti Nelosista tarkoitat
6) En tiedä
7) Teorioita on monia. Lopullista totuutta tuskin koskaan saadaan tietää
8) Talvi. Siis jos tarkoitit nykyhetkeä. Jos kuitenkin tarkoitit suosikkivuodenaikani, se on kevät/kesä.
9) Bill Gates
10) Tänään on 13.3 eli maalliskuun 13 päivä ja perjantai. Nimipäivää viettää Erno ja Ernesti. Ulkolämpötila on täällä etelä suomessa n. -1 celsiusta. Kello on 21:28
1 Vista home 32 bit.
2 Ei. Vain IE on mennyt jumiin jonkun kerran, ei ole tarvinnut kuitenkaan konetta buutata sen takia.
3 Joskus sitten uuteen koneeseen W7
4 Uudessa koneessa senhetkinen uusin käyttis.
5 Eikös tällä palstalla kuulukkin olla?
6 Hyvin toimii ilmankin.
7 Onko se tapettu??
8 Kesä
9 En tunne kumpaakaan.
10 -