Pihassa pysyminen

kleinityttö

Moi! Minulla on jo yli puoli-vuotias pikkuinen kleini-poika. Miten saisi sille opetettua pihan rajat ja, että pihasta ei saa lähteä. Olemme ajatelleet aidata pihan, mutta eihän se nyt onnistu, kun maa on jäässä... Koira siis saattaa lähteä takapihaltamme esim naapuriin, tai lähellä olevalle pellolle. Toivottavasti joku viisas tietää ja vastaa minulle! Kiitos jo etukäteen.

8

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sussex spaniel

      Naapurissani asuva nuori seropiuros (partacollie/shetlanninlammaskoira) teki jonkin sitten aikaa samoja temppuja. Myöhemmin syyksi paljastui sekä johtajuusongelma että liikunnan ja aktiviteettien puute. Jos koirasi on vaikka ottanut liian korkealta paikan perheenne arvojärjestyksessä sekä on turhautunut liian vähäisen liikunnan ja aktiviteettien takia.

      • paukutellaan että

        "syyksi paljastui JOHTAJUUSONGELMA sekä..."

        Ihanko se ite sulle naapuri kertoi, että syyksi paljastui johtajuusongelma ja se toinen...mikä se nyt on...

        Voi elämän kevät.

        Olette vain kuulleet ajan hermoilla olevia slangisanoja, ja niitä täällä viljelette, kun ette osaa oikeasti auttaa.

        Johtajuusongelmat, selättämiset sun muut.

        LOPETTAKAA hyvänen aika sentään!


      • S & S

        En usko, että tämä johtuu liikunnan ja aktiviteettien puutteesta tai johtajuusongelmasta. Koira vain ei taida tietää mitkä ovat sen rajat. Pentu siis saattaa luulla, että se saa mennä mihin haluaa.

        Pennun kanssa pitäisi kävellä hihnassa tontin rajoja ympäri ja kun on vapaana ja menossa pihalta naapuriin kutsu luoksesi makupalan kanssa. Tätä pitäisi toistaa monesti, niin että pentu alkaa ymmärtää, mihin ei saa mennä. :)


      • oppii kyllä
        S & S kirjoitti:

        En usko, että tämä johtuu liikunnan ja aktiviteettien puutteesta tai johtajuusongelmasta. Koira vain ei taida tietää mitkä ovat sen rajat. Pentu siis saattaa luulla, että se saa mennä mihin haluaa.

        Pennun kanssa pitäisi kävellä hihnassa tontin rajoja ympäri ja kun on vapaana ja menossa pihalta naapuriin kutsu luoksesi makupalan kanssa. Tätä pitäisi toistaa monesti, niin että pentu alkaa ymmärtää, mihin ei saa mennä. :)

        Juuri niin, tontin rajojen kiertäminen opettaa lopulta rajat. Aiempaa koiraamme kierrätettiin tonttia ympäri useita satoja kertoja pentuvuoden aikana. Koirasta tuli erittäin rajatietoinen. Se oli aina vapaana pihalla ja vain kerran eläissään (juoksuaikana) huumaantui ylittämään rajan.


      • pentuhan
        S & S kirjoitti:

        En usko, että tämä johtuu liikunnan ja aktiviteettien puutteesta tai johtajuusongelmasta. Koira vain ei taida tietää mitkä ovat sen rajat. Pentu siis saattaa luulla, että se saa mennä mihin haluaa.

        Pennun kanssa pitäisi kävellä hihnassa tontin rajoja ympäri ja kun on vapaana ja menossa pihalta naapuriin kutsu luoksesi makupalan kanssa. Tätä pitäisi toistaa monesti, niin että pentu alkaa ymmärtää, mihin ei saa mennä. :)

        tämän tajuttuaan alkaa tällä tavoin hankkia makupaloja koko ajan, vai alkaako?
        "Pennun kanssa pitäisi kävellä hihnassa tontin rajoja ympäri ja kun on vapaana ja menossa pihalta naapuriin kutsu luoksesi makupalan kanssa."


    • Gugkhgjh

      Minkä ikäisenä koiran piharajoja voi aloittaa kiertämään, vai onko sill väliä??:

    • Pentua odotellessa

      Mulla on ollut useampia koiria, ja pentua odottelen nyt kotiutuvaksi . Kun tuossa mietin, että miten olen opettanut olemaan koirat pihalla irti, niin pitipä tosissaan miettiä.

      En kyllä ole yhdenkään kanssa kiertänyt tonttia, mutta heti pennusta asti ovat olleet irti. Jos on näyttänyt, että koira lähtee kohti kiellettyä paikkaa (naapuri), niin olen kieltänyt, kutsunut luokse ja palkinnut. Muutamia kertoja murkkuikäiset lähtee rajan yli, eikä muuten välttämättä tule niin herkästi takas, mutta mulla ei koirat sitä kyllä ole monesti tehneet.

      Pihalla pitää kyllä tarkasti valvoa, koiralle täytyy opettaa luoksetulo heti ja hyvin. Tiellä kuitenkin liikkuu muita ihmisiä ja koiria, ja niitä autoja...

      Tuota tontin kiertämistä ajattelin, että olisiko siitä alkuun hyötyä... pitänee kokeilla tulokkaan kanssa. Minusta kaikkien rajojen näyttäminen pitää aloittaa heti, oli kyse sitten tontista tai muusta :)

    • ...

      Eipä meilläkään ole koiralle tontin rajoja varsinaisesti erikseen opetettu. Kertaakaan ei sen kanssa kukaan rajoja kiertänyt. Pentu kun tuli myöhään syksyllä/alkutalvesta ja hyvin pian alkoi olla lunta niin paljon, ettei siellä kukaan olisi viitsinyt kiertää rajoja opettamassa, eikä koira olisi edes jaksanut kulkeakaan. Koiraa vahdittiin/vahditaan pihalla sen ollessa irti ja jos meinaa väärälle puolelle rajaa mennä kielletään ja kutsutaan luokse/tai kehutaan kun lähtee johonkin muuhun suuntaan. Itsekseen se on tuolla tavalla olemisen ohessa rajat oppinut ja tietää kyllä minne asti saa ja ei saa mennä. Nuorena lähti muutaman kerran naapuriin käymään, mutta nykyään pysyy jo hyvin pihassa (ei sitä sinne toki yksin voi jättää irralleen, eikä saisikaan). Tälläkin tavalla siis asian voi opettaa, ilman että varsinaisesti sitä alkaa erikseen opettamaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5060
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1229
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1169
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1113
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      875
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe