Luin vahingonkorvauslaista että korvausta voidaan sovittaa tai alentaa esim jos korvaukset ovat kohtuuttomat maksajalle.
Kysymys kuuluu voiko korvausvelvollinen esim pitää kotinsa (jos myynti tuntuisi kohtuuttomalta)?
Vaikuttako asiaan se millaiseen tilanteeseen vahingonkärsijä on joutunut?
Rikosvahinkojen
5
530
Vastaukset
- lainlukija
Kun asia pystytään oikeudessa toteen esittämään ja korvausvaatimukset perustelemaan erityisesti jos vahingonkärsijä on joutunut tukalaan tilanteeseen niin ei sitä oikeuden päätöstä voi enää sovittaa tai alentaa.
- että jos kun
en ajatellutkaan että oikeuden päätöstä voisi sovittaa tai alentaa vaan sitä alentaako tai sovittaako käräjäoikeus niitä summia em syiden perusteella?
- Zsefv
että jos kun kirjoitti:
en ajatellutkaan että oikeuden päätöstä voisi sovittaa tai alentaa vaan sitä alentaako tai sovittaako käräjäoikeus niitä summia em syiden perusteella?
Ei.
Noi kohtuuspykälät on vaan teoriaa useimmiten.
- sovittelu
Vahingonkorvaukset tuomitaan KO:ssa, siellä käsitellään sovitteluun oikeuttavat asiat.
Sitten kun korvaukset on määrätty, jos niitä ei ole varaa maksaa, ne peritään ulosottotoimin.
Joudutaanko asunto myymään, jää viime kädessä ulosottomiehen päätettäväksi. Todennäköisesti, jos muuta varallisuutta ei ole.- asunto myydään
Hitto toivottavasti asunto myydään jos rikoksen tekijällä omaisuutta,minkä ihmeen pykälän mukaan näin ei voisi tapahtua,ai niin varmaankin sellainen pykälä voi nyky mädäntyneisyydessä yhteiskunnassa voi ollakkin ettei rikollisia saa kiusata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774