Huhtikuussa tarkoitus ajaa autolla Zurich-Travemunde väli. Aikaakin olisi hieman nähtävyyksille. Kaupunkeja reitin varrella mm. Stuttgart-Mannheim-Frankfurt-Kassel-Hannover-Hampurg-Lybeck.
Missä kannattaisi käydä, onko hyviä vinkkejä? Missä esim autotehtailla on museoita?
Autoilua
7
682
Vastaukset
- pkw-mann
Matkasi varrella on Mercedes ja Porsche Stuttgartissa. BMW sijaitsee Münchenissä, Audi Ingolstadtissa ja VW Wolfsburgissa. Googlaa niin löydät tarkemmat osoitteet. Ja niin, Rüdesheimissa on kuulemma Opel-museo mutta siitä ei puhuta...
- Anselmi74
Kiitos tiedoista. Stuttgart ja Mercedes pitää käydä katsomassa.
- -.-
Opel tehtaat ja museo ovat Rüsselsheimissa.
- +++++++++
Jos vaan ehditte, ajakaa vähän matkaa Moselin laaksoon, aivan mahtava paikka.
- Nipottaja
Kun ensin huolehdit siitä että kirjoitat matkasi varrella olevien kaupunkien nimet oikein, niin netistä löytyy tietoa kirjaston verran. Sitä paitsi kirjastoissa on Saksan matkaoppaita.
Baanoilla ei todellakaan näe mitään.
Mannheimissa ja Kasselissa ei ole ihmeempiä, mutta noissa muissa mainitsemissasi kaupungeissa voisit kyllä viihtyä päiviä kussakin. Sitten maisemat, kuten tuo allamainittu Reinin tai Moselin laakso... kaunista on. Älä unohda vuoristoseutuja, kun kerran Zürichistä liikkeelle lähdet. Bodenjärvi ja sen ympäristö ovat myös nähtävyys, oikea paratiisi sinänsä, sekä maisemien että kulttuurin että historian että vapaa-ajan harrastusmahdollisuuksien takia. - reggio
Lübeck, Travemünde jne. Umlaut-u tai "pilkku-u" onnistuu näin: näppää enterin ja ruotsalaisen å:n välissä olevaa näppäintä, mitään ei tapahdu, mutta kun näppäät sen jälkeen heti u:n, syntyy ü. Näin se käy!
- Nipottaja
Oikein, enpä tullut ajatelleeksi neuvoa tuossa kohdassa, kun se on minulle niin itsestään selvää. Vaan googlaamallahan sekin olisi kysyjälle selvinnyt.
"Hampurg-Lybeck" ei kuitenkaan kuulu tähän sarjaan ja jokaikinen näkee, että kirjoittaja ei jostain syystä osannut lukea.
Toisaalta, tyhmä ei ole se joka kysyy vaan se joka ei opi virheistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1112406- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169