Nyt on hyvät neuvot tarpeen

ernesti11

Morjens ! Kesä ja loma on lyhyt , kuitenkin olen tuumaillut mennä omalla autolla syyskuun aikana Oulun kautta Mo I Ranaan . Tarvitsen tietoja , koska en tiedä hyviä kuvauspaikkoja ko matkan varrelta . Kosket , putoukset ja vanhat asuinpaikat kiinnostavat , jos matkan varrella sattuu olemaan hyvännäköinen vuono , sekin kiinnostaa .Kohtuullisen hintainen hotellihuone olisi hyvä juttu .

2

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kautta Narvikiin

      Mene Kiirunan kautta Narvikiin ja sieltä etelään. Abiskon seudulla lähellä Norjan rajaa on hemmetin hienoja maisemia. Samoin Narvikinia lähestyttäessä. Ja on se koko Norja aivan uskomattoman hienoa.

    • Mai 17

      Narvikin eteläpuolella ennen E6:n ainutta lauttayhteyttä käänny sisämaan suuntaan tielle Rv 827 ja aja Stetind-vuoren parkkipaikalle (tie kulkee tunnelissa vuonon tasolta vuoren alitse); siellä vuoristo nousee kolmelta ilmansuunnalta ja siltä neljänneltä näkyy Atlannille.

      Siellä syntyi minun rakkauteni jylhään norjalaiseen luontoon v.2002.

      Loka-joulukuussa läheisellä Tysfjordin vuonolla vierailee miekkavalaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3497
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      137
      1905
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      301
      1641
    4. 80
      1489
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      87
      1483
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1186
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      71
      1071
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1017
    Aihe