mitään "etuja" noissa baareissa esim. ilmasen sisäänpääsyn tai drinkin?
saako 18v sankari
synttärisankari
81809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itselleni ainakin kävi niin, että kun kysyin kantakapakassina, että saanko jotain etua 18-vuotissyntymäpäivänäni, niin sain 3 viikon porttikiellon. Enkä nyt 36-vuotiaanakaan ymmärrä, että miksi?
> Enkä nyt 36-vuotiaanakaan ymmärrä, että miksi?
Ehkä siksi, että sivulauseesi päättyi kysymysmerkkiin.
Ehkä siksi, että se oli ilmeisesti kantakapakkasi jo ennen kuin täytit 18 vuotta. Ei niissä yleensä ihan hyvällä sitä nähdä, että käy alaikäisenä.
Eipä noista yleensä saa. Pari ylimääräistä koristetta drinksuun, mutta kun alkoholilain takia ei ylimääräisiä alennuksia tai ilmaisia drinkkejä saa antaa. Sisäänpääsy ehkä, mutta tuskin.
joo rahaa vastaan tarjoillaan myös kaltaisillesi siipeilijöille!
Ensinnäkin, alkoholilain mukaan ns. satunnaisia alennuksia / lahjoituksia saa antaa, jos ne ei ole ennustettavissa. Eli ilmaisen synttäripaukun rafla saa tarjota, mutta sen pitää olla MIETO / miedoista aineista rakennettu. Ei viinaa.
Jos annat yhdelle, täytyy antaa kaikille synttärisankareille. jotkut raflat tarjoo, toiset ei, voi olla vähän tarjoilijastakin kiinni.. esim. omistaja saattaa tarjota, mut työntekijä ei uskalla, ettei mee omasta pussista sit.
Minkälaista lakikirjaa lueskelet? Heh Heh, on se tulkinta tuokin.. Mutta asiaan. Ravintola tekee käsittääkseni bisnestä muiden liikeyritysten tapaan. Miksi siis ravintolan tulisi tarjota ilmaisia juomia ja kaiken lisäksi juuri ravintolamaailmaan pääseelle nuorelle? Naiivia. Olisiko se lahjontaa kanta-asiakkuuden tavoittelemiseksi tai vaikka hyvää hyvyyttään annettua, jotta nuoren synttärit sujuisivat ikimuistoisesti. Haluan nauraa ja naurankin. Tämän kaltaiset tarinat elävät ainoastaan yläasteen pihoilla ilman mitään totuuspohjaa. Sori!
Ite ainaki sain ilmasen hienosti koristellun drinkin, ku menin juhlii 18 wee päivää! =D