Opiskelen yliopistossa kieliä, ja olen alusta asti aikonut opettajaksi. Viime aikoina olen kuitenkin tiedostanut aikaisempaa selvemmin sen, millaista helvetillistä paskaa opettaminen esim. yläasteella olisi. Koko oman kouluaikani peruskoulusta lukioon odotin vain poispääsyä. Nytkö palaisin? En halua! Olen onneton ja tämä vaivaa jok'ikinen päivä. Onko kieliä opiskelemalla mahdollista saada mitään muita töitä? Vaihdan pian alaa täysin, ellei ole. Harmittaa vain hukkaan heitetty aika.
En halua opettajaksi
2
1586
Vastaukset
- millaista työ
Se minkälaista työ on, riippuu täysin siitä minkälaisella yläkoululla on töissä. Itse olen kokenut yläluokilla opettamisen oikein mukavana ja palkitsevana. Tietenkin on joskus niitä kauheita päiviä ja hetkiä ettei vaan jaksaisi, mutta yleisesti ottaen työ on mukavaa.
Kielten taitajana sinulla tietysti on paljonkin erilaisia työmahdollisuuksia. Kääntäjä ja tulkki tulevat ensimmäisenä mieleen. Riippuen sitten muusta osaamisesta mahdollisuuksia on enemmänkin. Aika monessakin työssä on hyötyä kielten osaamisesta.
Jos ja kun vielä olet opiskelija, ehdit varmaankin vielä tutkailla yliopistosi kurssivalikoimaa ja suuntamaan kiinnostuksen kohdettasi toisin.- Kielenkääntäjä
Onhan kieltenopettajia mm. kansan- ja kansalaisopistoissa (joissa opiskelijat ovat pääasiassa aikuisia) ja ehkä myös aikuisia kouluttavissa keskuksissa. Jos opettaminen ei tunnu ihan vastenmieliseltä, niin voisi yrittää päästä sellaiseen opettajaksi.
Kieliä opiskellut voi toki päätyä muuhunkin ammattiin, mutta ota huomioon, että valtaosa kieliä opiskelleista päätyy opettajaksi ainakin hetkeksi jossain vaiheessa työuraa. Kovin valikoiva kun ei voi olla töiden suhteen, mikäli meinaa repiä leipänsä jostain. Minäkään en tähdännyt opettajaksi, mutta opetin kuitenkin jonkin aikaa yksityisessä kielikoulussa ulkomailla ennen kielenkääntäjäksi ryhtymistä. Onneksi on vaihtoehtoja ja jos ei Suomessa, niin viimeistään ulkomailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907